Kezdőoldal » Számítástechnika » Weblapkészítés » Saját CMS. Hogyan kezdjek bele?

Saját CMS. Hogyan kezdjek bele?

Figyelt kérdés
Ismerem a google-t, de személyes tapasztalatok érdekelnénk. Esetleg valaki csinált már, ismertek-e jó how to-kat hozzá vagy könyv ebben a témában? PHP és kevés mySQL-ek kívül milyen tudás kell hozzá? PHP-n belül mi? Köszönöm. :)
2013. szept. 8. 12:52
 1/7 anonim ***** válasza:

Egyszeruen eleg a php, es a mysql, meg persze nem art, ha alapveto biztonsagtecnikai kerdesekkel is tisztaban vagy.

De valojaban, minek akarsz sajatot csinalni?

(Nem art, ha valamelyik elterjedtel olyan szinten tiszaban vagy mar, hogy kepes vagy hozza plugint, modositast irni)

2013. szept. 8. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 2xSü ***** válasza:

Igen, egyet értek #1-el. Érdemes megnézni egy már létező CMS-t és tüzetesen végigbogarászni, hogy hogyan működik, illetve megérteni, hogy miért úgy csinálták ahogy.


Meg itt ugye az is kérdés, hogy mire akarod használni? Egy általános CMS rendszert akarsz felhúzni? Mert ebben az esetben tudom ajánlani a Drupal-t. Ha megismered, megtanulsz rá modulokat programozni, akkor látni fogod, hogy a rendszer annyira rugalmas, hogy nem nagyon tudok olyan példát felhozni, amit ne lehetne megvalósítani benne. Ebben az esetben meg felesleges feltalálni a spanyolviaszt, és megírni egy csomó olyan dolgot, amit már más megírt, ami az évek alatt lecsiszolódott, nincsenek már benne komolyabb hibák, amit te esetleg el tudnál követni. Persze ha megismered alaposan, és már látod a konkrét koncepcionális problémát, ami miatt neked nem felel meg, akkor már tudni fogod, hogy te hogyan csinálnád meg máshogy az egész rendszert, és nem lesz kérdésed, hogy hogyan kezdj neki.


Ha meg csak egy egyszerű honlapról van szó, ahol szerkeszthetővé akarod tenni a tartalmat, akkor sem elvetendő egy általános CMS használata. Itt esetleg az lehet aggály, hogy az adott tárhelyen működni fog-e, vagy hogy kevésbé erőforrás igényesen kellene megírni az egészet. Itt megint a konkrét feladat fogja eldönteni, hogy hogyan kezdj neki.


Igen, ez nem egészen válasz a kérdésre, de a kérdés túl általános ahhoz, hogy jó választ lehessen adni. Nem lehet megkerülni az a kérdést, hogy miért akarsz saját CMS-t írni, mi vele a célod, mi az, amit valójában meg akarsz valósítani.

2013. szept. 8. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat.

Ez volt az eredeti kérdés, remélem így már érthető.


http://www.gyakorikerdesek.hu/szamitastechnika__weblapkeszit..

2013. szept. 8. 13:48
 4/7 anonim ***** válasza:
Saját CMS -nek is vannak előnyei, de ha nincs hozzá elegendő ismeret akkor jobb valamelyik ingyenest használni.
2013. szept. 8. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Drone007 ***** válasza:

Ahhoz, hogy egy olyan cms-t készíts, aminek az alapjaira tudsz majd a későbbiekben is építeni, fejleszthető és bővíthető legyen, fontos, hogy jól menjen a php, mysql-ben is otthon légy, de a frontendet sem hanyagolhatod el (főleg, ha egyedül állsz nek a dolognak)


Alapvető, hogy legelőször meg kell tervezned a backend felépítést, a modulok egymáshoz illeszthetőségét, az alapvető rendszerváltozók kezelésétől a beépíthető függvénykönyvtárak kezelésén át a komplex megjelenítő rendszerig. Ehhez a legjobb út, ha megtanulsz mvc-ben gondolkodni (model-view-controller vagyis model-nézet-vezérlés). Sok irodalmat találsz erről a neten, tanulj belőlük sokat.


A jó cmst ugyanakkor optimalizálni kell UX, erőforrásigény, implementálhatósági szempontból is. Vagyis: legyen könnyen kezelhető felhasználói oldalról, kevés memóriát egyen, de legyen gyors, és a később készülő bővítő-modulok könnyen integrálhatóak legyenek.


Egy cms fejlesztése pedig soha nem ér véget. Ha jó minőségű munkát akarsz, akkor foglalkozol vele. Ha elég a gyorsan összerakott valami, akkor azzal szenvedhetsz évekig, meg tákolhatod, foltozhatod folyamatosan, de gány marad mindig (ld: joomla) Ne légy webtáker!


Sok sikert!

2013. szept. 8. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Kérdés, hogy CMS alatt egy egyszerű oldalt értesz, vagy egy Wordpress/Joomla szerű modulokkal bővíthető dolgot, hiszen content manager mindkettő.


Írtam már pluginokkal bővíthető cms-t, illetve jelenlegi munkahelyemen is egy a cég által fejlesztett cms bővítése és karbantartása a feladatom. Igazából nem tudom, hogy mire vagy kíváncsi. Minden rendszerem (a céges is) masszív OOP felépítésű, így én azt mondom, hogy betyáros OOP ismeretekre van szükség hozzá.

Alapjáraton szerintem érdemes egyfajta keretrendszert összerakni, és gyakorlatialg a cms minden része pluginként funkcionáljon. A pluginok egymással belépési pontokon keresztül kommunikálhatnak, azaz egy registry-ben tárolható, hogy melyik plugin mikor akarja meghívni magát, a kódot pedig teleszórni eventlistenerekkel, amik ha bármelyik plugin közbe akar szólni ott (belépés pillanata, renderelés előtt, renderelés után, sql lekérdezés előtt, sql lekérdezés után, stb stb stb) akkor meghívja a megadott class megadott fv-ét.


Milyen tudás kell hozzá? Nagyon erős php5 oop szemlélettel, erős SQL, js (lehetőleg jquery) meg css, kb ennyi. Illetve rendszerszintű programozási szemlélet, tehát tudd, és folyamatosan fel tudd mérni, hogy amin most dolgozol az a későbbiekben akarja-e használni majd más (az eventlistenerek miatt).

Nagyon fontos, hogy mielőtt belekezdesz a fejlesztésbe papiron vezesd le, hogy mit is szeretnél és tervezd meg a szerkezeti felépítést. A saját cms-em is kb az ötödik verziónál tart éppen amiatt mert ezen a ponton voltak olyan részek amire nem gondoltam, később pedig nem olyan egyszerű úgy újraszervezni valamit ha az alap elgondolás volt a rossz.

2013. szept. 11. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Amit pedig még elfelejtettem: Nem biztos, hogy megéri saját CMS-be fektetni az energiát. Én tanulási célból készítettem az enyémet, illetve a cég cégcsoporton belül sok-sok pénzért tudja értékesíteni, de ha nincs egy ilyen háttered akkor bizony borzalmasan sok időt fog elvinni főleg ha egyedül vagy rá már az alap rendszer is, és akkor még nem beszéltünk a millióegy felmerülő pluginról és modulról.


Nem csak azért éri meg inkább egy ingyenes kitanulását választani saját cms írása helyett mert gyorsabb, hanem mert a piacon jobban eladható, sok álláshirdetésben várnak ismereteket a nagyobb cms rendszerekhez, könyebben értékesíthető az ezekkel készült oldal, illetve több helyre keresnek olyan embert ahonnan kihalt az előző programozó, de az oldalt fejleszteni kellene tovább.

2013. szept. 11. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!