Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Ki ismeri a "Kié a hal? "...

Ki ismeri a "Kié a hal? " című, Albert Einstein-nek tulajdonított feladványt? Mi lehet a becsapós - az Einstein-i - benne?

Figyelt kérdés

A szöveg úgy kezdődik, hogy "Einstein szerint az emberek 98 százaléka nem tudja megoldani a feladványt."

Csodák-csodája, 15-20 perc alatt megoldottam. Ettől még nem gondoltam, hogy az emberiség legintelligensebb 2 százaléka közé tartoznék. Éppen ezért - hangsúlyozom, miután úgy véltem, hogy megfejtettem - el kezdtem böngészni a neten, és rengeteg fórumot, hozzászólást találtam ebben a témában. Összehasonlítottam és az én megoldásom is az volt, mint azoké, aki azt megosztották velünk.

A tesztet elküldő pszichológus barátnőm viszont - aki a megoldást nyilván "hivatalból" ismeri - azt válaszolta, hogy olvassam el még egyszer a feladványt.

Nem a megoldás vagy az eredmény érdekel, hanem a csalafintaság, a trükk, amire nem tudtam rájönni.


2010. szept. 12. 23:37
 1/10 anonim ***** válasza:

Rákerestem én is, akkor az ismerősöd szerint nem az a megoldás amit már többen le írtak?

Most hirtelen olyan az jutott eszembe hogy lehet valami olyasmi a trükk hogy nem is kell sokáig agyalni rajta hanem az állításokban el van rejtve a megoldás.

2010. szept. 13. 00:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

első vagyok


Lehet hogy abban az időben még tényleg nehéznek számított megoldani, azóta már eléggé megváltozott az oktatás.

2010. szept. 13. 00:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:

Semmi trükk nincs benne, csak logika kell hozzá.


Az persze nem feltétlenül igaz, hogy bármi köze van Einsteinhez (vagy valóban igaz lenne a 98%), csak így jobban hangzik :)

2010. szept. 13. 02:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Olyan trükkre gondoltam, amilyen egyes munkahelyi felvételi teszteknél előfordul:

- Fejléc: Gondosan olvassa végig, mielőtt kitöltené.

Majd 24 kérdés

A gyanútlan pályázó, aki nyerni szeretne azonal nekilát. Az utolsó kérdésig - a megadott idő alatt - képtelenség eljutni.

Az utolsó kérdés pedig ez lett volna: A jobb sarokba írja fel a nevét, és a feladatlappal ne csináljon semmit!

Ezt általában csak azok tudják teljesíteni, akik már hallottak a huncutságról.

2010. szept. 13. 08:13
 5/10 anonim ***** válasza:

Azért írtam, hogy nincs benne ilyen trükk, kivéve, ha a pszichológus barátnőd valamit beletett :)

Legalábbis, ha arról a feladatról van szó, amit ilyen néven én is megtaláltam (állítások alapján kell következtetni, hogy melyik tulajdonságok hova tartozik).


Ez egy jellegzetes feladattípus, grafikus formában még játékként is megtalálod [link]

2010. szept. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
0%

Én is megoldottam, az eredmény ugyanaz. De most, hogy elolvastam, feltűnt: "Ezen személyek közül EGYIK SEM iszik UGYANOLYAN italt, nem szív ugyanolyan cigarettát és nem tart ugyanolyan állatot, mint valamelyik szomszédja."

Lehet, hogy a barátnőd a közvetlen szomszédokra gondolt? Bocs, jobb nem jut az eszembe :)

2012. jún. 6. 18:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Szia!

Ha még érdekel, röviden a "becsapós" (einsteini) része az, hogy ha a 2%-ba tartozol, nem kezdesz táblázatot gyártani meg számolgatni, hogy kié a hal, hanem visszakérdezel: milyen hal?! ;)


Az emberek 98%-a nem azért nem tudja megoldani a feladványt, mert nem tudja kilogikázni a megadott adatokból, hogy egyedül a német által tartott állatot nem ismerjük, hanem pont azért, mert elkezdi "kiszámolni", és amikor idáig eljut, rávágja, hogy "a németé a hal".

Ez logikailag helytelen megoldás, mivel a premisszák között nem szerepel az, hogy "az ötödik állat a hal". Így arra a kérdésre, hogy "kié a hal", nem válaszolhatjuk azt, hogy a németé, mert nem tudjuk, hogy micsoda az általa tartott állat - egyedül azt tudjuk, hogy nem tudjuk, milyen állatot tart. :)


Ez az, ami tényleg Einsteinre vall: úgy vágja át az emberek 98%-át, hogy közben mind azt hiszik, milyen okosak, és csak kevesen jönnek rá, mi a valódi megoldás! :D

2012. okt. 24. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Forme17 válasza:
100%

és mégis igaz az, hogy az emberek 98%-a nem tudja megoldani.

Kié a hal?

A csalafintaság benne az, hogy az egész szövegben egyszer sincs szó halról.

Csak annyit ír a szöveg, hogy mindenkinek különböző állata van.

Az addig oké, hogy a németnek nem ismerjük az állatát. De a feladatból azt se lehet megmondani, hogy a németé lenne egyáltalán a hal.

2014. márc. 22. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 fürkész00 válasza:
100%

És az feltűnt már valakinek, hogy az összes megoldás azon indul el, hogy a norvég az első házban lakik, miközben egyáltalán nincs meghatározva, hogy melyik irányból az elsőben?

Mert ha sorban vannak a házak, akkor ott egy ház lehet jobbról és balról is az első. És ennél a feladatnál egyáltalán nem mindegy, hogy jobbról, vagy balról az első.

Ha a balról az elsőben lakik, akkor oké, de ha jobbról, úgy már nem.

Csakhogy az nincs meghatározva, hogy jobbról, vagy balról első. Vagyis emiatt is tök fölösleges számolgatni. Ha komolyan vesszük az állításokat és nem állításokat, akkor nem derül ki, hogy hol van hal. Tényleg nincs is benne a feladatban, hogy valakinek hala van.

2015. dec. 13. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
Helo! Hol lehet hasonló feladatokat találni? Köszi a választ!
2020. nov. 24. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!