Kezdőoldal » Szórakozás » Egyéb kérdések » Mennyi idő megtanulni hallás...

Mennyi idő megtanulni hallás után zongorázni/gitározni?

Figyelt kérdés

2013. dec. 21. 14:04
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Szerintem nem annyira nehéz, egy idő után ráérez az ember
2013. dec. 21. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim válasza:
Zeneiskolában 1-2 év alatt megtalulod használni a kezed (:D), és onnantól adottság kérdése. Meghallgatsz egy zenét, megkeresed kezdőhangot onnan meg próbálod folytatni a dallamot. Gitárhoz nem tudok hozzászólni, de szerintem azon nehezebb dallamot játszani mint zongorán.
2013. dec. 22. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
Ez szerintem ponthogy olyan dolog, hogy vagy van érzéke hozzá vagy nincs. Ha nincs akkor tanulhat akármeddig, nem fog menni.
2013. dec. 23. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
Válasszuk külön a dolgot! Tehát, ha valaki már tud zongorázni, gitározni, akkor kellő gyakorlás után szert tesz egy olyan készségre, hogy már hallásból is le tud játszani valamit. Na de előbb meg kell tanulni a zongora, a gitár vagy egyéb hangszer alapjait! Az hallás után nem megy! Meg kell tanulni az akkordok fogását, egyáltalán a helyes ujjrendet... Ez kotta és tanár nélkül nem megy! Csak igen kevesen tudnak - kottaismeret birtokában - önállóan tanulni a zongoraiskolából, hangszeriskolákból. És persze, akinek nincsen hozzá tehetsége, az nem is viszi zenei téren semmire. Vicc: egy idő után így szólt az apa a hegedűt gyakorolgató fiához: - Tudod mit? Inkább igyál, az legalább meglátszik rajtad! Megtörtént eset: Szaxis vagyok. Egyszer egy fiatalember megkérdezte, mennyi idő alatt lehet megtanulni a gitározást. Hát mondom, tulajdonképpen ez is egy szakma, tehát általában három év alatt játsszák végig a gitáriskolát. Ez az alapszint. Aztán, ha az illető tehetséges, mehet konzervatóriumba, zeneművészeti főiskolára. - Hát hegedülni mennyi idő alatt lehet megtanulni? Mondom, a gitáron érintők vannak, amik segítségével már annyira nem lehet hamis hangot fogni, feltéve, hogy be van hangolva a gitár. De a hegedűn nincsenek érintők, bizony a fülre kell hagyatkozni. Azaz, nehezebb a hangképzés. Igazándiból, aki nem kezd neki már gyerekkorában, általában később már nem viszi semmire. Amúgy a hegedűiskola is 3 évre van... - És Szaxofonon mennyi idő alatt lehet megtanulni? Eluntam a dolgot! Három óra alatt! -Jaj de jó! Akkor azt választom! - Napi három óra, 20 éven keresztül! Mint én! És még most sem tudok mindent, állandóan tanulnom kell! Na valahogy így.
2013. dec. 24. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 G3C1 válasza:
én hallás után tanultam meg vadászkürtön játszani és egy év sem kellett hozzá... nem tudok kottáról olvasni (talán neked is ez a problémád). Ha szeretnéd csinálni, akkor nagyon gyorsan megtanulod.
2013. dec. 26. 15:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 Yehudina ***** válasza:
Jómagam 6 éves koromban kezdtem el zongora órákat venni, majd 12 évig rendszeresen és minden nap zongoráztam. Zeneiskolában a vizsgákra 20 kötelező (Bach, Bartók, Cherny stb.) és 2 szabadon válaszott zenedarab volt előírva. Az utolsó évben Sinding Tavaszi zsongás c. darabját válaszottam, amitől olyan inhüvely-gyulladást kaptam, hogy abba kellett hagynom a zongorázást. Utána évek múlva - csak úgy kedvtelésből - elkezdtem jazzt, és egyéb könnyebb zenét játszani hallás után úgy a magam, mind vendégeim szórakoztatására. Mivel évek óta nincs zongorám, és azt még a legjobb szintetizátor se tudja helyettesíteni, így szerintem már el is felejtettem úgy játszani, hogy élvezhető legyen, jóllehet becenevemet (Yehudina) még gyerekkoromban kaptam, mert akkor annyira beleéltem magam a klasszikus zenébe, hogy úgy akartam zongorázni, ahogy Yehudi Menuhin hegedült. Persze az én zongara-játékom még nyomokban sem hasonlított rá, vagyis művészi szinten nekem még távolról sem sikerült. Gyakorolni mindenképpen kell szinte minden nap, úgyhogy kitartás kell hozzá. No meg tehetség sem árt. Egyébként véletlenül találtam az interneten a youtube-on zongoraiskolát. Érdemes megkeresni, mert sok hasznos dolgot lehet belőle megtanulni, pl. akkordok használatát, dúr-, ill. moll hangzást stb. Üdv.: Yehudina
2013. dec. 27. 05:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:

Kottaismeret meg zeneelméleti alapok nélkül is meg lehet tanulni egy hangszeren játszani. Hiszen a népzenészek, rockzenészek, cigány muzsikusok egy része legfeljebb annyira ismeri a kottát, hogy meg tudja különböztetni az egyiptomi hieroglifáktól. De sokkal nehezebb. Óriási adag tehetség kell hozzá, hatalmas türelem, remek koncentrációs készség. 8-10 éves korig így is el lehet kezdeni a hangszertanulást, később kottaismeret nélkül legfeljebb kezdő amatőr szintig tudod felkínozni magad. Minek?...

A kottaírás-olvasás alapjait megfelelő módszerrel napok, legfeljebb hetek alatt el lehet sajátítani. Egy jó tanár, ha oda is figyelsz, néhány óra alatt el tudja magyarázni. Persze az írást-olvasást ugyanúgy gyakorolni kell, mint amikor az ábécét tanultad, de kevesebb a "betű", kevesebb a szabály, mint a magyar nyelvtanban, és sokkal logikusabb.

Valamivel egyszerűbb, de csak gitáron használható alternatíva a kottára a TABULATÚRA. Gitárosnak illik ezt IS ismerni - viszont ehhez sem árt némi kottaismeret.


Megjegyzés: 46 év alatt sok muzikussal találkoztam, közülük egy olyannal is, aki a kottát nem ismerte, a betűket is alig... mégis egyszeri hallás után Chopin-etűdöket, Beethoven-szonátákat játszott le hibátlanul - cimbalmon. De ő három éves korában kezdte. Sajnos kb. negyedszázada nyomtalanul eltűnt a zene világából. "Könnyebb" szakmával próbálkozott, és a börtönben nem tudott gyakorolni...

Sok olyat ismerek, aki tizen-huszonéves korában kezdett hallás után gitározni. Karrierjük "csúcsán" legtöbben egy-egy házibulin, kiránduláson próbáltak régi Edda- vagy Piramis-számokat kísérni, több-(vagy inkább)kevesebb sikerrel. Néhányan "háromakkordos" rockzenészek lettek ismeretlen rockbandákban.

"Ellenpéldaként" talán Alessio Monti-t említhetném, aki 19 évesen vett először gitárt a kezébe, 21 évesen kezdett klasszikus zenével foglalkozni, és 36 évesen fejezte be a zeneakadémiát.

2013. dec. 28. 12:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim válasza:

Hallás után is lehet tanulni, de sokkal hosszabb ideig tart, mint alapfokú művészeti iskolában kezdeni.


Még két év is kevés az iskolai szolfézsból annyi mindent kell ismernie az akkordokból,- ha jól emlékszem- egy zenésznek ahhoz, hogy zongorán vagy gitáron játszani tudjon hallás után. S akkor még ott van a gyakorlati óra.


Én is játszom hallás után de az én pötyögtetésem csak óvodásoknak felelne meg. Az unokám 4 éve tanul alapfokú zenein, volt már nívó díjas, ezüst díjas-- de mindig a korának és zenei kategóriának a követelményi szerint jutalmazták.


Megtekinthető a játéka youtube videók Simenszky Viktor néven.

2013. dec. 28. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
A legtöbb hangszernél - egy kis érzékkel - le lehet játszani dolgokat hallás után. De! Ezt nem nevezheted tudásnak, mert pl. gitárnál nem tudsz kottát olvasni, ha meg mégis, akkor sem tudod az akkordokat, vagy az 5 vonalas rendszer helyett gyakran használt tabulatúra rendszert leolvasni.
2013. dec. 31. 22:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Am. én gitározom, és hallás után szoktam dolgokat - csak úgy - játszani, de így is van tankönyvem, hogy az alapokat tudjam. :)
2013. dec. 31. 22:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!