Kezdőoldal » Szórakozás » Játékok » Processzor túlmelegszik. Mit...

Processzor túlmelegszik. Mit tehetnék? (többi lent)

Figyelt kérdés

Sziasztok!


Intel Celeron CPU E3300 (duo core) 2.5GHz-el rendelkezem és az utóbbi időben mindig próbálom kicsit emelni a teljesítményén. A BIOS-ban növeltem a frekvenciáját 200-ról 250-ig fokozatosan (szerintem nem túl nagy differencia mivel maximum 700-ig lehet feltolni) és azóta ha komolyabb játékkal játszom (AC3) akkor 80 celsius-ig is felmelegszik és ott már csipog a gépem mert addig vettem fel a vészjelzést (mostanáig egyszer sem érte el).


Ez az 50MHz olyan sok volna? Vagy a játékkal lehet baj? Még ki kell takarítanom a gépet mert kicsit beporosodott a venti benne aztán letesztelem megint de szerintem egy kevés por még nem indok arra, hogy 40 fokról egyből 80-ra ugorjon, ha elkezdek játszani...


Valami tipp/trükk, tanács? Olyanok válaszoljanak akiknek jó belátásuk van a témában és ne trollok ha kérhetem!


Előre is köszönöm!

20F



2017. jan. 14. 14:36
 1/9 anonim ***** válasza:
Bmeg, 25% igencsak komoly tuning, amihez már tisztességes hűtő is kell. Plusz csoda, hogy nem lengette meg a fehér zászlót semmi, ami a BCLK-ból származtatja az órajelét.
2017. jan. 14. 14:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Szóval vissza kéne vegyem mi? xD


Egyébként most nézem, hogy pl egy COD MW2-nél marad a hőmérséklet 50-60 fok között szóval nem tudom, hogy mitől függ ez...

2017. jan. 14. 14:48
 3/9 anonim ***** válasza:

Az konkrétan 25%-os órajel emelés, azaz elvileg 3125Mhz-en megy most a processzorod. Ez önmagában nem egy nagy tuning, de egy gyári hűtő, ami valószínűleg kissé poros is már, és 5-6 éve nem volt újrakenve hővezető pasztával már nem annyira bírja. Vagy vegyél vissza, vagy vegyél rá egy jobb hűtést.

Én ezt javaslom, ez a legolcsóbb hűtő, ami már használható:

[link]


Továbbá olvasd el ezeket:

[link]

[link]


Az a gond, hogy egyáltalán nem néztél utána.

Néhány tanács:

-Ha tudod, akkor inkább a szorzót állítsd minél feljebb, ne a frekvenciát

-A PCIE rendszerbuszt NE állítsd át 100MHz-ről

-Ha nem szorzóval emeled a frekvenciát, akkor valószínűleg a memóriád órajele is nőni fog. Ajánlom, hogy ilyenkor csökkentsd a memória szorzóját is, hogy a gyári érték +-10% értéken belül maradjon. Ha nem így teszel, akkor az esetleg hibás működéshez vezethet

-Mindig végezz stress testet tuning után (Intel Burn Test, Prime95, valós életbeli alkalmazások, játék). Ha fél óra alatt felmelegszik 80 fok fölé, vagy hibás működés lép fel, akkor csökkentsd az órajelet.

2017. jan. 14. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
A gyári feszültséget pedig semmiképp ne növeld. Egy Cerka alatt valszeg egy nagyon olcsó lap van, már az órajel emelése is nagyon megterheli a tápellátást.
2017. jan. 14. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Utóbbi válaszolónak nagyon köszönöm a segítséget!


Igen kissé ész nélkül vágtam ebbe bele, azóta visszavettem 2800MHz-esre de furcsa módon amikor az MW2-vel játszom nem figyelhető meg nagy emelkedés a processzormagok hőmérsékletét illetően viszont amikor az AC3-al nyomom akkor szinte azonnal csipog és 80 fokos. Előtte amikor nem vettem fel akkor még annál sem volt gond, csak akkor meg kicsit szaggatott.


A hűtőt illetően, igen kéne egy új mert ez már rég nem volt cserélve és köszi a linket, tényleg olcsó és a semminél biztosan jobb.


Ja és a szorzóval annyi a gond, hogy ezt nem lehet 12,5X-ösnél magasabbra állítani és ha alap helyzetben van a gép akkor van 200MHz-en és 12,5-ös szorzón és így jön ki a 2,5GHz...


Valahogy tudom változtatni a szorzót ezek szerint?

2017. jan. 14. 15:49
 6/9 anonim ***** válasza:

Azért, mert vannak CPU-intenzív játékok, és ott hamarabb "fogy el" a processzor, mint a videokártya ereje. Ezt hívják CPU bottlenecknek. A MW2 valószínűleg fel sem pörgeti maxra a procit, mert a VGA-t anélkül is kihajtja, amennyire tudja. De az is előfordulhat (bár nem hiszem), hogy a v-sync miatt MW2-ben le van szabályozva kicsit mindkettő, és így nem fűtik annyira egymást.


Ennél a procinál akkor az X12.5 a max, ilyenkor csak BLCK/FSB tuning jöhet szóba akkor (az alapórajelet kell emelni). Itt mondom, arra figyelj, hogy

1. vegyél rá egy jobb hűtőt, mert nem drága, és később se kell kidobni

2. ha emelsz az alapórajelen, akkor csökkenteni kell a memória szorzóját, mert az is ettől függ. Tehát RAM órajel = alap órajel * memória szorzó. Nem tudom, hogy milyen ramod van, de pl. DDR3, effektív 1600Mhz órajel az lenne 200Mhz * 8-as szorzó. Tehát úgy állítsd be, hogy 10-20%-nál többet semmiképp ne húzz a gyári értékhez képest a memórián. Pl. egy olcsó 1333Mhz-es ramot nem érdemes 1800MHz-en járatni.

3. ha találtál egy max értéket, akkor minimum egy 20 perc Intel Burn Test, 20 perc Prime95, meg pár óra böngészés-játékkal le kell tesztelni. Ha nem melegszik annyira, és nincs semmi hiba, akkor hagyhatod úgy.

4. ahogy írtam, az alaplapot kímélni kell, semmiképp ne emelj a feszültségen, és még ha bírja is, akkor sem érdemes hosszútávon +20-25%-nál nagyobb tuningot használni.

2017. jan. 14. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm az érthető megfogalmazást és persze magát a választ :D


Ilyenkor szeretem ezt az oldalt :) Más témákban kevés az ilyen segítőkész ember, és a kellő hozzáértés mint amivel te rendelkezel ;)


Jelenleg 12%-os a plusz terhelés a procin szóval ennek jónak kell lennie, de még kitakarítom a gépet meg lefuttatom az említett programokat. Ha ez kész még egyszer letesztelem az AC3-at és ha nem megy így sem "hőemelkedés" nélkül akkor vagy visszaveszem és elfogadom, hogy kicsit szaggat, vagy letörlöm... csak azért kár lenne érte :S


Még egyszer köszönöm ;)

2017. jan. 14. 17:20
 8/9 A kérdező kommentje:
Ja és még annyi, hogy újrapasztázni sem ártana, most nézem, hogy elég gány állapotban van ránézésre (most takarítottam ki a gépet). Az segítene? Mennyit számít a friss paszta a processzoron?
2017. jan. 14. 18:39
 9/9 A kérdező kommentje:

NA JÓ HÍREM VAN :D


Újrapasztáztam és jelentős mértékben javult a teljesítménye a processzornak. Az AC3 akadás mentesen megy még úgy is, ha nem állítom át a BIOS-ban a frekvenciákat és az MW2 Full beállítások mellett teljesen akadás mentes :D


Nem gondoltam volna, hogy ilyen sokat számít egy pasztázás :D


Nagyon boldog vagyok :D Mindössze 740,-Ft volt a paszta és a venti is jó tehát nem kell cserélni :D


740,-Ft és megoldódott a probléma :D Fogadok az FPS-em is megnőtt jelentősen, azt tesztelem a League of Legends-ben :)

2017. jan. 15. 20:50

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!