Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Milyen továbblépést javasoltok...

Milyen továbblépést javasoltok kellék értelmében, egy kezdő basszusgitárosnak?

Figyelt kérdés

Már egy ideje van egy Sire MM v7 bőgőm, és a zenekaromnál fontos lenne a továbblépés az én részemre. Mostanában tervezgetem, hogy bővítem a kellékeimet, immár csak azt nem tudom, hogy melyikbe érdemes először jobban befektetni. Pedalboard, vagy erősítő? Indie/alternatív zenét játszunk, és ebben a stílusban - vagy úgy általánosságban- melyikbe okosabb előbb fektetni, melyiket ajánljátok?

Tudom, hogy mindkettő fontos, és idővel beszerzem mindkettőt, csak az lenne a kérdésem, hogy kezdő lépésnek melyik "hatásosabb" a koncertekhez, vagy egyáltalán egy zenekarhoz



2020. máj. 9. 12:03
 1/3 Mojjo ***** válasza:
Nincs általánosság. A te felszerelésed, te használod, te lépsz fel. Melyiket érzed kevésnek, hol érzel hiányt? Ahol hiányt érzel, ott kell erősíteni. De ezt csak te tudhatod.
2020. máj. 9. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Alapfelállás a 'gitár/vezeték/kombó', amitől basszusgitárosnak nem kell több. A hangszered megfelelőnek tűnik, akár profi szinten is. Hárs Viktor Corton nyomja, Német Alajos szintén-persze vannak nyilván más hangszereik is. Az basszus erősítő/láda/kombó, elsősorban arról szól, hogy a próbákon jelen tudj lenni hangban a többi hangszer mellett. Elsősorban a dob a legnagyobb ellenség, mert többnyire akusztikus és verik rendesen. Basszusgitárosnak hangképzés szempontjából tehát fontos a hangnyomás+hangerő. Ha ez van, lehet okoskodni, hogy a cucc százezerbe kerüljön, vagy ötszázezerbe. Azért az arányérzéket érdemes nem elveszíteni, még ha van is rá keret.


Az effekt egy következő poszt is lehetne, de ha már felhoztad... igényel a zenéd a hangszer alapvető tudásán túl valami kiegészítést? Ha igen, akkor lehet eldönteni, hogy mennyi pénzből mekkora mennyiségű effektre szükséges költeni. Lehet nagyon jó digitális cuccot is venni/multieffekt/ és lehet szintén egyesével összepakolni kispedálokból egy láncot, kisvasutat. Aztán van még az előfokpedálok varázsos világa, amitől minden zenészt óva intenék, aki nem vonalból játszik, vagy stúdiózásra használja. Az előfokpedál tulajdonképpen egy erősítő előfoka, ami az adott márka erősítőjének jellegzetes vonásait adja. Ezt bekötni egy merőben más fejláda, illetve kombó láncba teljes felesleges. Hiszen csak azt érnénk el vele, hogy sem az előfok, sem a kombó karaktere nem érvényesülne, már ne is beszéljünk a túl/alul vezérlési gondokról a feleslegesen két helyen használható hangszínezésről, a iszonyat káoszt bír csinálni.


A koncert! Nem igényel más felszerelést, mint a próba. Inkább az van, hogy koncertre egyszerűsítek, mert sokkal több olyan tényező van, amire nem vagyok hatással. Teremakusztika, ami használhatatlanná tehet egy milliós kombót is azzal, hogy üvegházként működik. Ott van a kihangosítás/PA rendszer/, ami a közönség felé közvetíti a zenekart. Nagy hiba, hogy a hangszeresek az erősítőiket/hangszóróikat a közönség felé fordítják. A keverőnél meg a hallott hangot kompenzálják a PA rendszerrel az alapmotyódhoz képest. Van nem egy olyan koncertvideóm, ahol a basszusgitár nem is hallatszik a vonalszintű felvételen, mert a közönség felé fordított basszus cucc elegendő volt a hangképben, nem kellett hozzáadni a keverőről.


A világ nem afelé halad, hogy minél nagyobb erősítőket vegyünk, bárhogy szeretnék is ezt a gyártók. A világ a fülmonitorozás felé halad, ami minőségi, élménybeli ugrás mind a zenésznek, mind a koncertet hangosítónak, de még a próbán is. És most ne menjünk el abba az irányba, hogy jön az 5G és a valódi távzenélések kora, ahol nem szükséges egy próba, vagy koncert alkalmával akár egy kontinensen lenni a játékosoknak.


Ha elolvastad, remélem sok kérdésed lett. Hajrá, jó zenélést :)

2020. máj. 10. 07:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

Ahogy nézem, azt véletlenül kihagytam, hogy nem tudok gazdálkodni sok pénzből😅, mivel jelenleg végzős vagyok suliban, s nemigen rendelkezek saját jövedelemmel, ezért tettem fel kérdést, hogy pénzszűkében melyikre érdemes jobban gyűjteni. Mivel saját számokat adunk elő, ezért mi(legalábbis én) döntöm el, hogy milyen legyen a bőgő része:)... és ha amúgy nem ártana például egy reverb, vagy egy torzított hangzás, viszont szerintem nem létfontosságú. Egy kombó esetén(ebben gondolkodok, mert szerintem egyszerűbb azzal dolgozni, mármint az egybe van, nincs külön test, s fej, amit össze kell kötni) tudnán magamat szabályozni, mivel eddig DI boxal léptem fel akkor, mikor nem volt a színpadon kombó(voltak ebből néha problémák)... Egy zenésztársam(elektromos gitáros) mondta, hogy inkább az effekre építsek, mert az jobb, viszont én alapból kombóban gondolkodtam, s gondoltam az internet népét kérdezem meg, hogy melyik lenne befektetőbb, pénzszűkében:)


A második válaszolónak írom, hogy néztem kombókat, s egy Markbass MM CMD 101et szemeltem ki, amilyennel koncerten már léptem fel, s eléggé jó volt szerintem. Erről is kérdezném a vélményedet, hogy ez hosszútávon jó megoldás lenne-e?

Illetve még az lenne a kérdésem így egyből, hogy akkor jobb oldalirányba elhelyezni az erősítőnek, mert volt olyan koncertünk, ahol vendégzenekar voltunk, s a fő zenekar tagjai mind oldalirányba helyezték az erősítőket, s néztem, hogy úgy más hangzása van, mintha felénk lenne fordítva.

2020. máj. 11. 09:16

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!