Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Evridiki miért nem nyerte meg...

Evridiki miért nem nyerte meg az 1992-es eurovíziós dalfesztivált?

Figyelt kérdés
Evridiki képviselte Ciprus szigetét az 1992-es eurovíziós dalfesztiválon, de sajnos a zsűri Írországot szavazta meg győztesnek. Miért történt ez, amikor Evridiki nyerte volna meg az 1992-es eurovíziós dalfesztivált.

2020. júl. 17. 17:19
1 2
 1/11 A kérdező kommentje:
Szerintem felpénzelték a zsűrit.
2020. júl. 17. 17:28
 2/11 anonim ***** válasza:
100%
A történet nagyon egyszerű. A nemzetközi zsűri az írek dalát találta a legjobbnak.
2020. júl. 17. 17:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 A kérdező kommentje:
Pedig az ő dala volt a legjobb!
2020. júl. 17. 18:28
 4/11 anonim ***** válasza:
73%

Kinek mi a legjobb. Ezért nem látom értelmét annak, hogy pár ember döntse el, hogy "mi a jobb". Legyen szó akár eurovízióról, akár bármelyik ma divatos "tehetségkutató" műsorról. Még igazából annak sincs sok értelme, ha ténylegesen minden néző leszavazhatna, bár akkor azért reálisabb lenne, hogy ki hány embernek tetszik. De ez sem lenne reális. Lehet, hogy valaki a saját műfajában sokkal jobbat alkot, de mégsem ő nyer, mert a másik populárisabbat ad elő.

Másrészt meg: az egész eurovízió egy politikai bohóckodás. Ez nem arról szól, hogy ki milyen jól énekel, hanem hogy éppen merre húz a világpolitika. Én pl. imádom Dana International zenéjét, és nem csak a Diva-t, hanek a többi számát is. Egyáltalán nem érdemtelenül nyert 1998-ban, de azért valljuk be, egy gyengébb produkcióval is ő lett volna az esélyes. Mert akkoriban meg kellett mutatni, hogy attól, mert valaki "más", még lehet ugyanolyan értékes ember. Ez pedig oda vezetett, hogy neki lejtett a pálya. Ugyanígy 2014-ben egyértelmű volt, hogy a "szakállas nénit" hozzák ki győztesnek. Az ő produkciója sem volt rossz, de itt is masszívan szerepet játszott az, hogy mutassuk meg, hogy attól, hogy valaki "a szokásostól eltérő", attól nem tapossuk el, és megmutatjuk, hogy igen, egy ilyen felemás ember is lehet nagyon értékes.

Egyébként nem véletlen. Pár évtizeddel azután van Európa, hogy azt az embert, aki a II. Világháborúban segített a nácikat legyőzni, és talán a világ egyik legnagyobb lángelméje volt, a mássága miatt meghurcolták, és a halálba hajszolták. Sőt, 2 évtizede még mindig voltak érvényben a nemi másságot diszkrimináló törvények, és sokak még mindig értéktelen torzszülöttekként gondoltak rájuk. Nem helyeslem a diszkriminációt, igazából akkor sem, ha pozitív, de vannak olyan ügyek, ahol "a cél szentesíti az eszközt".

De ez más kérdéskör. :)

Visszatérve az eurovízióra: ott volt 2013. Ekkor ugyan semmilyen "meglepő" ember nem indult, viszont Fərid Məmmədov egyáltalán nem biztos, hogy jobb volt, mint Emmelie de Forest. Egyik sem volt rossz, de azért masszívan a politika rányomta a bélyegét a végeredményre. A Dönsən (Hold Me) meglátásom szerint több tekintetben is jobb volt az Only Tardropsnál, zeneileg, előadásmódot és hangulatot tekintve is, de ugye egy dán állt szemben egy azerivel, és ugye ez az az időszak, amikor Azerbajdzsánt leginkább a kultúrájukban Európához közelebb álló örmények inzultálásáról ismerte a világ. Ha már politika, lehetett volna itt is azt mondani, hogy mutassuk meg, hogy attól, hogy az azeri politika olyan, amilyen, ettől még egy azeri ember alkothat nagyot. De erősebb volt az az irányzat, hogy "nehogy már egy agresszív diktatúra jelöltje nyerjen, aki ráadásul nem is európai". Emellett persze ekkor a kelta stílus divatosabb volt, mint egy sokban a klasszikus zenei elemekhez nyúló, itt-ott kissé "törökös" alkotás.

Meg az egész diplomácia. Én szavazok a te jelöltedre, te szavazz az enyémre. Sajnos távolról sem egy zenei vetélkedő ez. Szeretem, mert sok jó zenét megismert a világ ennek köszönhetően, de a politika és diplomácia mindig nagyobb tényező lesz, mint a zene.

2020. júl. 18. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Egyébként '90-ben az írek produkciója populárisabb volt, stílusban, dallamvezetésben, és felépítésben jobban követte a klasszikus pop elemeit, és emiatt többeknek tűnt barátságosabbnak a hangzása. Nem mondom, hogy egyik, vagy a másik lett volna a jobb, mert szerintem nagyon fej fej mellett volt a kettő, de az írek zenéjével többeket meg lehetett nyerni. (Meg persze ki tudja, hogy volt-e itt is valamilyen politikai, vagy diplomáciai játszma.)
2020. júl. 18. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 A kérdező kommentje:
Nem baj, 2021-ben hátha Evridiki megy ki immár negyedjére az eurovízióra.
2020. júl. 18. 10:49
 7/11 anonim ***** válasza:
74%

Ez a kérdés azért ennél jóval összetettebb. Egyrészt igaz, hogy a zenei ízlés egyénenként eltérő, másrészt viszont bizonyos szempontok szerint igenis lehet objektívan értékelni a dalokat. Például ha van egy nagyon jól felépített zeneszám, de az énekes egy tiszta hangot sem tud kiénekelni, akkor a produkciót értelemszerűen nem a legjobbak közé fogod sorolni.


A politika sajnos tényleg nagy hatással van az Eurovízióra, ami azért vicces, mert a műsort pont az országok közötti problémák/nézeteltérések áthidalására találták ki. A 2016-os döntő pl. tökéletes példája ennek. Évről évre figyelemmel kísérem az Eurovíziót, de amit ott és akkor leműveltek, az mindennek a legalja volt... Egyáltalán nem lenne kivitelezhetetlen az igazságos verseny, ám ellenére mégis megy a szomszédos országokra való szavazás, a liberális gondolkodás hirdetése, és egyre kevesebb szerep jut maguknak a daloknak. Ez az igazi probléma. Ott van élő példának a legutóbbi győztes, Duncan Laurence, akinek a szexuális hovatartozásával jóval többet foglalkoztak, mint a dalával. Nem volt egy rossz szám, tény és való, de szerintem akadtak nála tehetségesebbek is.


A "Hold me" valóban egy nagyon jó dal volt, én is szeretem, a mai napig. Viszont ennek ellenére, én teljes mértékben megértem, hogy miért nyertek akkor a dánok. Az a szám, amivel Farid színpadra állt, tökéletesen össze lett rakva. Pontosan ez volt vele a probléma. Akármennyire is imádom, egyszerűen lerí róla, hogy kimondottan az Eurovíziós közönség igényeit akarták vele kiszolgálni. Nem volt benne semmi egyedi. A dánok dalában volt, így ezért lehettek ők az elsők.


Az Eurovíziós Dalfesztivál eredményeit egyébként már egy jó pár éve nem kell komolyan venni, mert egyáltalán nem tükrözik az előadók valódi teljesítményét. (Bár 1992-ben szerintem azért még nem volt ennyire eldurvulva a helyzet.) Amiért viszont mégis megéri nézni, az az, hogy az ember olyan előadókra/dalokra bukkanhat, akikről/amikről egyébként lehet soha nem hallott volna.

2020. júl. 18. 15:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:
Mondom én, hogy csaltak!
2020. júl. 19. 20:27
 9/11 anonim ***** válasza:
100%
Nem is tudunk erről a kicsodáról
2020. aug. 4. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Azért mert ha nyert volna, népszerű lett volna, és akkor legalább nem kellett volna kérdéseket kiírni róluk.
2020. aug. 15. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!