Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Balkézzel jobbos gitáron?

Balkézzel jobbos gitáron?

Figyelt kérdés

Alapvetően jobbkezes vagyok, de az egyik balkezemen lévő ujjam eltörött egyszer és nem tudom olyan jól behajlítani, tehát az akkordokat nem tudnám lefogni rendesen. Így eldöntöttem, hogy akkor fordítva tanulok meg gitározni.

Halottam róla, hogy páran (mint pl. Jimmy Hendrix) balkezesként játszott jobbos gitáron, és én is így szeretnék, mert ha elmegyek valami társaságba, akkor ott fix, hogy csak jobbos lesz.


A kérdés pedig az volna, hogy ismertek-e olyan oktató videót, oktatatót vagy bármit ami/aki érdemben tudna nekem ebben segíteni? Esetleg tippek trükkök.



2021. jan. 31. 08:31
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha jobb kézzel akarod az akkordokat lefogni, akkor mindenképp kell egy balkezes gitár, ugyanis van olyan akkord, amelyiket fordítva anatómiai képtelenség lefogni. Persze pl. egy D dúr akkord kb. százféleképp fogható le, de ha komolyan gondolod a dolgot, és nem csak olyan tábortűz melletti gitározással próbálkoznál, akkor szükséged is van arra a százféle módszerre.
2021. jan. 31. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Jimmy Hendrix is fordítva húrozta fel a gitárt.

Ez így nem fog működni, ahogy te elképzeled.

2021. jan. 31. 09:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Tehát akkor át kell húroznom, értem.

Köszi a tippet.


És a jobbost is át lehet húrozni balosra? Vagya húrlábat is át lehet állítani?

2021. jan. 31. 09:38
 4/10 anonim ***** válasza:
Át lehet húrozni, de ha "kivágott" gitárod van, akkor ezt a lehetőséget inkább ne használd ki.
2021. jan. 31. 10:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 Mojjo ***** válasza:
73%

@3: Ha akusztikus gitárot szeretnél, jó 99% eséllyel nem lehet csak úgy áthúrozni balkezessé, teljesen függetlenül mindenféle kivágástól. Pont ahogy írod, a húrláb miatt.

Ha elektromossal kezded, akkor át lehet ugyan, csak fura lesz úgy kissé :)

2021. jan. 31. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:

Háát. Meg lehet próbálni. a gitár is olyan dolog hogy mindenki úgy csinálja ahogy tudja, ha megy akkor megy. vannak extrémebb esetek is. van aki kétkezes és simán játszik jobbkezesen-balkezesen is, akár egyszerre is.

Próba erejéis megpróbálhatod hogy fordítva húrozod fel, de ebben is vannak extrém esetek.

Pl: balkezes gitár jobbosra felhúrozva balkezesként használva :o https://www.youtube.com/watch?v=N3mvff6oBBw

2021. jan. 31. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Vagy keress egy jó kézsebészt, hátha tud valamit ajánlani. Gyógytorna akár. Ilyenekkel is nagy erednényeket lehet elérni.

Amúgy hogy tört el az ujjad?

2021. jan. 31. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
5-ős már bocs de az akusztikust miert is ne lehetne?!? Szerintem több gitart lattam mint te valaha 😅😂 fater hobbi melója hogy törött gitarokat szerez be és teljesen meg javítja őket és eladja a többszöröséért valamint mindketten gitározunk ő már több mint 30 éve én meg 10+ éve… a legtöbb akusztikus gitart simán átlehet hurozni mert a legtöbbet szimmetrikusan készítik pont emiatt és a specifikusak már egyre ritkabbak! Amugy erről sem hallotam még amit az 1-es mond hogy vannak akkordok amiket bal oldalt képtelenség lefogni… szerintem ez is nagy hülyeség! Alapból mindegy hogy melyik oldalt vannak ha a távolság és mély-magas sorrend a helyükön vannak ebből kifolyólag a tükör fordítás ugyan azt a hangot eredményezi sőt az egyik legnagyobb flamenco gitáros bal kezes és gondolom ha több olyan akkord lett volna amit bal kézzel nem lehet le fogni (mármint jobbal) akkor tuti hogy nem azzal tanult volna meg mert ebből élnek
2021. ápr. 14. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Mojjo ***** válasza:

@8: Nem hinném, hogy több gitárt láttál volna nálam, de igazából annak, hogy én mennyit láttam, nincs sok relevanciája. A hozzászólásod alapján ugyanis kétlem, hogy te láttál volna gitárt valaha. Vagy ha láttál is, meg nem figyelted, hogyan is néz ki, az biztos.

A fémhúros akusztikusoknál százból nagyjából száz olyan, aminek a hídba ferdén van belemarva a húrláb, a húrláb pedig aszimmetrikusan kialakított, ún. kompenzált. Lehet, ezerből talán van egy, ami nem ilyen.

De csak, hogy lássad, hogy néz ki egy fémhúros akusztikus gitáron alul az, amiről beszélek:

[link]

Mind az aszimmetrikus kialakítás, mind a ferde behelyezés jól látszik. De találhatsz még elég képet, annyit kell beírnod a google-ba, hogy "acoustic guitar bridge". Vagy alternatívaként nézz meg élőben egy gitárt. Ezt különösen ajánlom, jó élmény :)


Ami a klasszikus gitárokat illeti, ott viszont valóban bőven előfordul a húrokra merőlegesen felhelyezett, szimmetrikus, azaz kompenzálatlan hátsó nyereg. De ugyanúgy vannak ferdén felhelyezet kompenzálatlanok, vagy akár kompenzáltak is. Ennél a kategóriánál bőven van szórás a kialakításban.


Mellesleg a merevítéseknél is bonyolult a helyzet. Kiindulva abból, hogy nem tudtad, hogy kompenzált és ferde szokott lenni a nyereg, nem biztos, hogy tudod, mi az a merevítés, szóval röviden: a hátlap belső oldalát meg kell erősíteni megfelelően kialakított fa bordákkal. Ezeket hívjuk merevítésnek. A merevítések alapvetően meghatározzák egy gitár fedlapjának rezgését, így hangját. Fontos, hogy vannak elhelyezve, kialakítva. Fémhúros akusztikusnál 99+%-ban az ún Martin-féle X merevítést használják, ami NEM szimmetrikus:

[link]


Ha áthúrozod simán, akkor az meg fog hallatszani a hangképzésben. Kellően szabadon rezgő fedlalú - azaz jó - gitár esetében nagyon.

Nylonos gitárnál tömeggyártott hangszereknél leginkább a Torres-féle legyezőt használják, ami szimmetrikus:

[link]

De komolyabb gitároknál gyakran előfordulnak más, nem szimmetrikus merevítések, amiket pont azért alakítanak úgy, ahogy, hogy a basszus és a diszkant oldalon máshogy rezegjen a fedlal. Amit agyon is csapsz szimpla áthúrozással.

Pl:

[link]


Szóval jahh. Nem húrozunk csak úgy át gitárt. Klasszikusnál van esélyünk, hogy nem csesszük el teljesen, de ott is kb talán egy jó 50%, nem több. Fémhúros akusztikusnál ez az esély nagyjából 0%. Ne piszkálja olyan, aki nem ért hozzá. Meg lehetőleg tanácsokat se osszon.

2021. ápr. 14. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
Meg kell fordítani a húrlábat
2021. ápr. 14. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!