Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Miért lapoznak a kottában a...

Miért lapoznak a kottában a karmesterek amikor vezényelnek?

Figyelt kérdés
Csak azért kérdezem mer a kb 100 próba alatt a fejükbe van az egész darab! Oda vissza

2021. febr. 21. 09:36
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Ha esetleg kimenne a fejükből.
2021. febr. 21. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Olyan nincs! Az egész darab a fejükben van oda vissza!!!
2021. febr. 21. 09:44
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

Megnézik, hogy épp hol tartanak a darabnál/zeneműnél.

Amúgy honnét tudod, hogy a fejükben van az egész darab oda- vissza?

2021. febr. 21. 09:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Onnan hogy én is zenélek és nem random játszok. Kívülről tudom a darabjaimat. Tuti karmester is tudja! Szerintem ez csak látványelem a hangversenyen!
2021. febr. 21. 09:59
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

Nézz már utána, hogy mire való a felkiáltójel és használd aszerint, köszi.


Amúgy meg a karmesterek sokszor 1-2-3 órás játékokat vezényelnek le, erre körülbelül képtelenség az elejétől a végéig emlékezni. Ráadásul nem csak emlékeznie kell, hanem 25-50-100 embert összehangolnia. Tehát nem elég arra a emlékeznie, hogy mit kell játszania, hanem figyelnie kell arra, hogy kit mikor hívjon be, kit mikor küldjön ki, ha a helyszín akusztikája kicsit más, akkor improvizáltan egyes hangszereket le kell halkítania és fordítva. Ezek egyáltalán nem olyan dolgok, amiket csak úgy meg lehet jegyezni.


Pláne, hogy általában akik ezen szinten vannak, egyszerre több dologban is benne vannak, és bár nekem nincs sok közöm a zenéhez, de nem hiszem, hogy a három órás darabokat egyben kezdik el begyakorolni. Fel vannak bontva bizonyos részekre, és talán csak a főpróbákon adják elő először összefésülve ezeket a darabokat. Ilyenkor az átívelések is a karmesteren múlnak.


Egy zenekarnak, együttesnek azért nem kell karmester mert vagy impróznak, vagy 3-4 perces darabokat adnak elő, amikre természetesen lehet emlékezni, és már rengeteget eljátszották már mire megszilárdult a dal, illetve mire felvételre került, meg mire feljátszották mindenféle lemezre. 3-4 perces csapatmunkára egyszerű emlékezni, mint 1-2 órás 50-100 fős előadásra.

2021. febr. 21. 10:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:
Kedves #5ös. Elmondom neked hogy karmester nélkül is elmegy a darab! Ott van az első hegedűs aki a szólamvezető. És azon kivül is minden hangszernek megvan a maga szólamvezetője. Szoval ezért furcsa
2021. febr. 21. 10:20
 7/12 anonim ***** válasza:
100%

óó ti balgák.

én tudom a helyes választ.

újságot olvas, mert már annyira tudja, hogy közben unatkozik.

2021. febr. 21. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
#7 igazad lehet! Azt meg muszáj lapozni :D
2021. febr. 21. 10:38
 9/12 anonim ***** válasza:
100%

Kizárt, hoyg a kerdezö komolyan zenélne bárhol is, mert akkor nem írna olyan hülyeségeket, hogy a karmesteer fölösleges, meg hogy kotta nélkül is tudnia kell a darabot.

Elvileg ugyan tudja ö is meg a zenészek is - sok esetben már ezerszer eljátszották -, de rövidzárlat mindig lehetségesn, ezért van ott biztonságnak a kotta, aminek természetesen csak úgy van érteleme, ha lapozzák is a megfelelö oldalakra.

Másrészt meg a karmester igenis kell ahhoz, hogy a zenészek optimálisan össze legyenek hangolódva - hiába lenne minden hangszercsoportnak szólamvezetöje, öket is össze kell hangolni egymáshoz.


De mivel a kérdezö eleve trollkodik, ezért nem igazán érdemes vele vitatkozni!

2021. febr. 21. 10:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt hogy sikerült ezt a tudományos kérdések közé tetted?

Másrészt, nem értem, milyen választ akarsz hallani, miután eldöntötted, hogy márpedig egyik karmesternek sincs szüksége kottára az előadáson. Mert ugye minden karmester egyforma, és mind tud egyszerre figyelni az összes(!) szólam összes kritikus pontjára, amikhez amúgy esetleg megjegyzéseket vagy jeleket firkált magának a kottára.

Komolyan, írj pár egyéb, fiktív válaszlehetőséget, ami szerinted kicsit is reális lehet.

2021. febr. 21. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!