Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Az iszlám tényleg tiltja a zenét?

Az iszlám tényleg tiltja a zenét?

Figyelt kérdés

Üdv, sajnos sok helyen lehet olvasni, hogy a tálibok betiltották a zenét afganisztánban és sajnos drasztikus módszerekkel be is tartatják ezt a vallásra hivatkozva...


?Mivel ilyenhez nem értek, szeretném megkérdezni, ez az egész iszlám világban igy van? Minden iszlám országban tiltott bármilyen zene? A nyugati zenéhez hogy viszonyulnak, legyen az akár könnyü zene vagy komoly.


Ha tiltott a zene az iszlámban , akkor hogyan tud zenélni pl Arash aki iráni-svéd énekes (iránban született) vagy pl Tarkan aki az egyik legismertebb török popénekes. (ráadásul a pop a lazább zene..) köszi a válaszokat.


2022. jan. 19. 18:03
1 2
 1/15 Mansour ***** válasza:
100%
Dehogy, csak a tálibok ilyen extrém fanatikusak. Egyébként mindenhol máshol korlátozás nélkül megy a zene, a szigorúbb országokban erőteljesen szexuális tartalmakat nem engednek csak (illetve amit ők annak ítélnek), és talán Iránban van olyan, hogy nők szólóénekesként nem szerepelhetnek (bár nem vagyok biztos, hogy ez még érvényben van). Az olyan lazább helyeken pedig, mint Törökország, Egyiptom, vagy Libanon bármi mehet. Az iszlám világ nagy részében a nyugati zenét is ismerik és általában kedvelik, de főként a popzenében jobban szeretik a sajátjukat.
2022. jan. 19. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Nem tiltja a zenét. A tálibok egészen extrém szintig fokozták az iszlám alapelveit, gyakorlatilag bármit betiltanak azzal az alibivel, hogy bűnre hajlamosít.

Arash és Tarkan egyébként eléggé világias és nyugatias figurák, ők az iszlám világhoz képest meglehetősen laza közegből származnak (Arash több, mint harminc éve Európában él, Törökország pedig száz éve szétválasztotta az államot és a vallást és rengeteg nyugati szokást átvett). Akárcsak a keresztény világban, úgy a kevésbé szigorú iszlám országokban is ugyanúgy megvan az a réteg, aki már nem tart fontosnak minden szabályt, már nem nagyon járogat el a mecsetbe, stb. stb.

2022. jan. 19. 18:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem csak a nagyon szélsőséges radikális iszlám országokban van ilyen.
2022. jan. 19. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:
Tényleg? Én azt hittem ez komolyabb, úgy tudom de nem biztos, hogy iránban a nyugati zene a MEGTÜRT. kategória, bármit is jelentsen ez... (valahol ezer éve olvastam, hogy ezért mehet haza Arash zenélni, bár úgy tudom, hogy n em igen jár haza iránba, de lehet tévedek. És mi a helyzet azzal, a magyarázattal, amit a szélsőségesek szoktak mondani, hogy a zene elveszi az időt Isten szolgálatától? Azt hittem ezt a muszlim országokban mind igy gondolják.
2022. jan. 19. 18:57
 5/15 A kérdező kommentje:
köszi mindenkinek. :)
2022. jan. 19. 18:59
 6/15 anonim ***** válasza:
100%
Csak a tálibok ilyenek. És egyébként Iránban már lehetnek nők is szólóénekesek!
2022. jan. 19. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 A kérdező kommentje:
Köszi, szaud arábia is úgy tudom vallási szempontból elég merev ország, ott zene ügyben mi a helyzet?
2022. jan. 20. 09:44
 8/15 anonim ***** válasza:
100%

"Köszi, szaud arábia is úgy tudom vallási szempontból elég merev ország, ott zene ügyben mi a helyzet?"


Bizonyos szempontokból lehet. De láttam ilyen puccos szaudi város bevásárló központját, Mcdonalds, mellette Rolex márkabolt, mellette Apple, szóval annyira azért még sem utasítják el a világiságot.

2022. jan. 20. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Mansour ***** válasza:
100%

"Én azt hittem ez komolyabb, úgy tudom de nem biztos, hogy iránban a nyugati zene a MEGTÜRT. kategória, bármit is jelentsen ez..."

Igen, voltak komolyabb korlátozások, de fokozatosan enyhítenek. Ezek egy 2014-es cikk, és szerintem azóta még tovább ment az enyhítés: [link]

Szóval nagyjából azt lehet mondani, hogy a tiltottból átkerült a megtűrt kategóriába a nyugati zene. A saját zenéjük viszont sosem volt tiltott, csak bizonyos korlátozások voltak.

" És mi a helyzet azzal, a magyarázattal, amit a szélsőségesek szoktak mondani, hogy a zene elveszi az időt Isten szolgálatától? Azt hittem ezt a muszlim országokban mind igy gondolják."

Ez így van, a szélsőségesek, illetve akik nagyon komolyan veszik a vallást, így gondolják. De sok minden más is elveszi az időt Isten szolgálatától, mégsem tiltják. Kevés kivételtől eltekintve, csak felhívják a hívők figyelmét, hogy a világi dolgok helyett többet foglalkozzanak a vallással.

"Köszi, szaud arábia is úgy tudom vallási szempontból elég merev ország, ott zene ügyben mi a helyzet?"

Igen, Szaud-Arábia érdekes ilyen szempontból, mert egyszerre van jelen a vallási merevség, és a gazdagságból adódóan a világi élvezetek és pompa hajszolása. Sajnos ez a gyakorlatban sokszor úgy csapódik le, hogy aki kicsit többet enged meg magának a világi élvezetekből, az mintegy kompenzálásként gyakran támogatja a vallási szigor fenntartását. A zene szempontjából egyébként, az arab zene ott is ugyanúgy megy, mint bármely más arab országban. Sőt, Szaud-Arábiában működik az arab világ legnagyobb zenei kiadója, a Rotana Records.

2022. jan. 20. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 A kérdező kommentje:

9-es köszi akkor az iráni dolgot jól tudtam, most elég konzervativ (vagy hogy mondják) Elnököt választottak, a zene kérdés emiatt elkezdhet "visszafejlődni?"


Szaud-Arábiában a nyugatias zenéhez hogy állnak, tiltják, vagy itt is a kb elviseljük kategória?

2022. jan. 20. 15:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!