Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Pusztán véletlen egybeesés...

Pusztán véletlen egybeesés lenne, hogy a Green Day és a Maroon 5 bizonyos számai kottára és hangzása hasonlítanak Pachelbel D-dúr kánonjához? Lopott?

Figyelt kérdés

Pachelbel: D-dúr kánon:

https://www.youtube.com/watch?v=NlprozGcs80

Egy hangszerre írt feldolgozás (gitár):

https://www.youtube.com/watch?v=85Sqw6FTxm4


Maroon 5: Memories:

https://www.youtube.com/watch?v=SlPhMPnQ58k

Green Day: Basket Case:

https://www.youtube.com/watch?v=NUTGr5t3MoY


De a kotta is rettenetesen hasonlít. Le van egyszerűsítve és ki van dobva belőle néhány hang.

https://www.youtube.com/watch?v=yknBXOSlFQs


Ráadásul, ahogy elnéztem ez nem egyedülálló. Ütemeket, ritmusokat egy rakat modern, pop zeneszerző, még a manapság annyira egyedinek számító és fiatalok körében felkapott K-pop is vett át. Ezzel nem is lenne gond, ha az lenne a cím, hogy Maroon 5 Pachelbel stb. feldolgozás.


Ezt miért nem veszik észre sokan, csak egykét ember? Lehetne ennyi erővel a legtutibb, modern pop előképének tekinti Pachelbelt, Beethovent, Bachot, Chopint stb.? Egyébként miért tartják sokan unalmasnak a komolyzenét, klasszikus zenét, ha a rádióból, meg buliból bömbölő zenék közül is rengetegben amúgy továbbél a klasszikus? De fenntartom a jóhiszeműséget: lehet, hogy ezek az egybeesések csupán a véletlen szüleményei?



2023. júl. 30. 14:29
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
68%

Valahol talán PaulMcCartney mondta, (de lehet valaki más,) hogy ha egyszer eszébe jut egy zenésznek egy dallam, akkor mindig azon gondolkozik, hogy ez neki jutott-e eszébe, vagy pedig gyerekkorából megragadt egy zeneszám. Pont ezért amennyire tud utána jár, (és utána is kell járnia)


ez a Maroon ügy az tényleg "furcsa" (de nincs vele valami interjú erről?)

Bár szerintem a Green Day, mégha ebből is inspirálódott, ez már egyáltalán nem ugyanaz


Vegyük azt, hogy egyáltalán nem titok, hogy:


Sing for the moment = Dream on, de szerintem ez sem lopás, mert Eminemnél mindig a szöveg a lényeg.


Egyébként a szerintem kicsit túltolod a dolgokat:


A klasszikus zene természetesen "mindennek" az alapja

(de így, mikor az ősember ütögette a követ, az volt a zene alapja)


Viszont azért mert te Bach rajongó vagy, nem lesz, és is nem nagyon kell mindenkinek annak lennie

(én is szeretem a klasszikus zenét, de egy fáradt napon, vagy játék közben, vagy bármikor, pl.: RHCP, Beatles, Green day, Stb)


Talán azért unalmas a klasszikus, mert: nincs nagyon szövege (tudom...tudom...) nem releváns, fejlődtünk/felgyorsultunk,


És LEHET, hogy csak a véletlen szüleményei, de azért minden új számhoz egy teljesen új akkordot kitalálni, csak azért, hogy ne hasonlítson kicsit túlzás



Nem szeretnék megbántani senkit, és nyugodtan javítsatok ki, ha van értelmes érvetek, egyébként szerintem nagyobb bűn az a mostani zenéknél, hogy se rendes szöveg, se élvezhető zene nincs alattuk

(respect a kivételeknek minden korból)

2023. júl. 30. 16:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:

1. vagyok, nem nagyon hallgatok maroont de egyébként a "hasonlóság"

az ebben az esetben szerintem is túl nagy

2023. júl. 30. 16:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
100%

Ebben a két esetben szerintem nem véletlen.


Viszont azt mondani hogy lopott marhaság.

2023. júl. 30. 19:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:

#1.

Mondjuk azért ilyen eléggé híres műveket zenészként fel lehet szerintem ismerni.


Igen, pontosan így van. A zene történelme az őskori csontsípoknál, szarvkürtöknél, doboknál, összeütögetett fa-, meg kőrudaknál kezdődött. A különböző kultúrák zenéi hatottak egymásra. A történelmileg középkori, meg újkori egyházi zene... Eléggé hasonlít melódiáiban a zsidó zsoltárokra, amik meg hasonló hangzásvilágúak, mint a más közel-keleti népek zenéi. De a középkori zenére hatott a görög, meg római művészet is, bár ez kimondottan a reneszánsznál jelentkezik.


A legkeményebb heavy metálnak is vannak gyökerei, mégpedig ott, ahol sokan nem keresnék, pontosan ott ahol mondjuk a jazznek is: részben az európai származású katonai zenékben, részben pedig a hagyományos, afrikai népzenében. Csak le kell venni az effekteket és egész hasonló lesz a dallam, a hangkészlet stb., mint a bluesnál. Sőt, a kora ellen lázadozó punknak is vannak korábbi gyökerei. :-D


Ugyanakkor én ezek alapján eléggé azon a véleményen vagyok, hogy a modern pop sokkal többet köszönhet a klasszikus zenének, komoly zenének, mint az elsőre következne. Mozarttól is hallhattunk már eléggé tipikus és történetesen zseniális ütemeket, melódiákat, ritmusokat modern zenékben, csak ez nem volt megjelölve... A fentiekkel sem lenne semmi gond, nem lenne lopás, amennyiben ez a címben is szerepelne például.


#3.

Lopni szellemileg is lehet. Még egy filozófus is lophat tanításokat, amennyiben nem jelöli meg, hogy amúgy az az általa modernnek beállított elképzelés 2000-3000-4000 éves és már az ókorban is ismerték, csak épp egy kicsit keletebbre vagy nyugatabbra ahhoz, ahol él. Ezzel se lenne gond, ha feltüntetné, mint egy személyt/tant, ami hatott rá.


Igen, lopni lehet zenét vagy akár ütemet is, ha egyértelmű a kapcsolódás a kettő között, csak ez nincs feltüntetve.

2023. júl. 30. 20:57
 5/14 anonim válasza:
100%
A zenéhez nem értek, de amiről szó van az szerzői jog. Elég egyértelmű mit lehet és mit nem, ha pedig felmerül a kétely dönt a bíróság. Felesleges ezen rugózni.
2023. júl. 30. 21:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

(1.vagyok)

Szerintem a 3. érti hogyan gondoltad a lopást, csak számára ez nem elegendő

"bűn" (nem tudom hogy fogalmazzam meg) a lopás szó használatához.


Egyébként a gitáros videó leírásában írja, hogy C-ben játszotta


Értem min "háborodtál fel", de ennél vannak "durvább" zenei botrányok



(igen, tényleg sokszor használok " jelet)

2023. júl. 30. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
100%
#1 Paul McCartney a Yesterday megírása után hetekig kérdezgette az ismerőseit, hogy nem-e ismerős nekik a dallam. Nagyon tartott tőle, hogy ezt már valaki megírta korábban, de szerencsére nem így volt.
2023. júl. 30. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:

#5.

Szerinted csak az lehet "nem-becsületes", csak az lehet lopás, ami már a bíróság hatóköre? A filozófusos példából kiindulva: egy tanítást nem lehet levédetni és nem is hinném, hogy Platón, a Buddha, Szókratész, Arisztotelész, Jézus, Cicero, meg a többi bíróságra jártak volna levédetni a dolgaikat. Vagy irodalom: ennyi erővel én foghatnám mondjuk Dante műveit egy kicsit átfirkálva és kiadhatnám a saját nevemen, mondjuk Lelki utazásaim címen. A bíróság nagy valószínűséggel (bár nem tudom ezt a konkrét esetet) nem ítélne el, de ettől még az mégsem lenne teljesen az enyém, akkor sem, ha hozzáadtam volna és kivettem volna belőle, meg kicsit átfogalmaztam volna.

2023. júl. 30. 23:09
 9/14 anonim válasza:
100%
#8 Miért szerinted van kis lopás meg nagy? Vagy számít ki mit gondol? Az ő idejükben nem voltak erre törvények, most már vannak. A másik hogy van elévülési idő, jogbirtokos nélkül ha nem ütközik más törvénybe azt csinálsz amit akarsz. A felsorolt szerzők műveit biztos védi valami. Kulturális örökség részévé nyilvánították vagy bármi más. Elég konkrétan le van írva mit jelent egy parafrázis és hol van a határ inspiráció és plágium között. Ha felmerül egy olyan kérdés amit írtál bíróságra viszik és eldöntik. Ha ez gyakorlati kérdés volt akkor a jogban kell keresni a választ. Ha filozófiai kérdés volt ötletelhetünk bármeddig mi helyes és mi nem.
2023. júl. 31. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:

#10.

Köszönöm. Vagy inkább csak nem megyek a pop kultúrát bálványozó tömegbe...

2023. aug. 2. 12:14
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!