Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Egy gitáros segítségét kérném!...

Egy gitáros segítségét kérném! Hogyan pengessek?

Figyelt kérdés

Ha mondjuk szeretnék megtanulni pár dalt gitáron, miért nem írják oda hogy hogyan pengessek? Azt nekem kell kitalálnom?


előre is köszi! :)


2012. aug. 17. 11:41
 1/5 anonim ***** válasza:

Használsz pengetőt?

Egyszerű keres olyat ahol oda van irva, de ha meg nincs akkor próbálj magadtól rá jönni.

A pengetést kétféle módon lehet a fel és le pengetés.

2012. aug. 18. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
vagy járj zeneiskolába esetleg gitártanárhoz. Vagy ha ismersz olyat aki tud gitározni kérd meg hogy mutassa meg hogy kell.
2012. aug. 18. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Még én vagyok, leirtam, minden benne van amit tudtam, szóval lehet hogy van olyan benne ami neked biztos hogy nem fontos:


Tippek pengetéshez:


Többféle módon lehet pengetni, és a pengetőt is többféleképpen foghatod. Mégis, vannak olyan támpontok, amiket érdemes átgondolnod, és megvizsgálnod a saját pengetőtartásoddal kapcsolatban.


Az egyik ilyen maga a pengető. Az első feladat a helyes pengető megválasztásával kapcsolatban, hogy átgondold, milyen stílusban szeretnél gitározni. Ha főként sikálni szeretnél (olyan "tábortűz melletti" stílusban), akkor jó lehet számodra a Medium (közepes keménységű) pengető. Ez még hajlékony (az ujjaiddal meg tudod hajlítani), de ez sikálásnál nem jelent gondot.


Ha azonban szólózni is szeretnél, akkor mindenképpen Heavy vagy még inkább Extra Heavy pengető a megfelelő számodra. Ezek a pengetők 1 mm-nél vastagabbak, és nem tudod meghajlítani az ujjaiddal (a 1 mm-es Heavyt még egy kicsit igen, de az annál vastagabbakat már nem). Ez azért fontos, mert pengetés közben nem csak a húr hajlik meg kicsit, hanem az erő-ellenerő elv alapján a pengető is. Márpedig egy gyors szólót nem lehet úgy eljátszani, hogy közben a pengető is hajlik ide-oda.


Egyszóval: ha gyors szólókat is szeretnél játszani, fontos, hogy 1 mm-nél vastagabb pengetővel gyakoroljál. Van többféle: 1,2 mm, 1,5 mm, 2 mm vagy akár 3 mm-es is. Pl. Yngwie Malmsteen 1,5 mm-est használ.


A következő fontos dolog, hogy a pengetőmozgásod legyen következetes. Többféle pengetőmozgás létezik. Van, aki a csuklójával penget, van, aki a hüvelykujját mozgatva, van, aki inkább alkarból. Fontos, hogy a gyors pengetésed ugyanazon a mozgáson alapuljon, mint a lassú. Ha lassan csuklóból pengetsz, akkor gyorsan is csuklóból kellene. Hiszen csak azt a mozgást tudod megcsinálni gyorsan, amit lassan már kigyakoroltál. Vizsgáld meg a pengetésed! Játsszál valamit lassan, utána gyorsan, és vizsgáld meg, hogy ugyanazokat az izmaidat használod-e a pengetés létrehozásához lassú, illetve gyors tempóban. (Véleményem szerint a csuklóból való pengetés a legstabilabb.)


A következő fontos terület a pengető tartása. A legtöbben a mutató és a hüvelykujjal tartják a pengetőt úgy, hogy a pengető a mutatóujj oldalára fekszik, és arra fog rá a hüvelykujj. A hüvelykujjnak nem kell görcsösen szorítania, de annyira azért határozottan kell, hogy ne mozduljon meg a pengető. Próbáld ki! Fogd meg a pengetődet ahogyan szoktad, és a másik kezeddel próbáld meg megmozgatni. Gyors szólók játszásánál fontos, hogy a pengető tartása sziklaszilárd legyen, vagyis ne mozogjon sehogyan sem az ujjaid között. Ez kritikusan fontos!


Ezért kockázatos, ha valaki a mutatóujja begyével fogja a pengetőt (mintha ceruzát fogna), mert abban a helyzetben az nem stabilizálható kellőképpen. (Az a fogás írásra tökéletes, pengetésre sajnos nem.) Vagyis, ha gyors dolgokat is szeretnél játszani, akkor meg kell tanulnod úgy fogni a pengetőt, hogy az stabilan, mozgás nélkül megmaradjon a pengetőt tartó ujjaid között.


Ide tartozik, hogy a pengető akkor tud könnyebben "átmenni" a húrokon, ha valamekkora szöget zár be azokkal. Nem kell, hogy derékszögben tartsad, de valamekkora (pl. 20-45 fokos) szög hasznos. Vagyis a pengető ne legyen teljesen párhuzamos a húrokkal, amikor játszol.


A következő fontos terület a pengető kezeddel történő tompítás. Általában a mélyebb húrokat tompítja a pengető kéz, amelyeken éppen nem játszunk. Ez történhet a tenyér tövével, a hüvelykujj alatti résszel, vagy akár a hüvelykujj oldalával is. A pengetőtartásod kihat arra is, hogy hogyan fogsz tompítani, éppen ezért fontos, hogy megtaláld a megfelelő pengetőtartást. Hiszen ha nem jól tompítasz, akkor annak a játékod látja kárát, ugyanis zajos lesz, és "koszos".


Végül még egy dolog említésre méltó, ez pedig a pengető kéz "maradék" ujjaival való támaszkodás a gitár testén (vagyis a pengető kéz kis, gyűrűs és középső ujjáról van szó). Előfordulhat, hogy a támasztás miatt a pengetőtartásod úgy módosul, hogy az hátráltatni fog. Vagyis, ha Te is támaszkodsz, akkor meg kellene figyelned a pengetőtartásodat. Meg kellene vizsgálnod, hogy stabilan tartod-e a pengetőt, tudsz-e közben tompítani, és meg tudod-e valósítani a pengetőmozgást következetesen (vagyis azokat a dolgokat, amikről eddig szó volt). Ha nem akarsz ennek egyáltalán esélyt adni, akkor ezekkel az ujjakkal ne is támaszkodj, hanem csak a csuklóddal a húrok felett, és a mélyebb húrokon (amikor a magasakon játszol). (Illetve a hüvelykujjaddal-ha azzal tompítasz.)


Vizsgáld meg, hogy pengetés közben azok az izmaid, amelyeket nem használsz, görcsösek-e. Például, ha csuklóból pengetsz, és közben érzed, hogy a vállad, a felkarod vagy a hátad feszes, görcsös, akkor tudjad, hogy ez hosszú távon problémát fog jelenteni. Ugyanis nem lehet úgy játszani gyorsan, hogy az izmaid egy része tartósan feszültebb a kelleténél. Mindenképpen figyelj rá, hogy azok az izmaid, amelyeket nem használsz, minél inkább el legyenek lazulva.


Röviden ezek azok a területek, amik a pengetővel, és annak tartásával, és a pengetéssel kapcsolatosak. Amennyiben jól szeretnél pengetni, fontos, hogy megvizsgáld ezeket a saját pengetőtartásoddal kapcsolatosan, és korrigáld, ha esetleg valami hibát fedezel fel.


Szerintem a stabil, magabiztos pengetés az egyik legnehezebb technikai elem a gitározásban.

2012. aug. 18. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
köszi, de nem az a gondom, hogy nem tudok pengetni, hanem hogy nincsenek odaírva a dalokhoz, hogy hogyan kell pengetni ahhoz a dalhoz. Mert minden dalhoz más a pengetés..
2012. aug. 19. 13:02
 5/5 anonim ***** válasza:

Ha a dalok akkord kíséretére gondolsz, akkor az valóban nem törekszik a szabatosságra. Van olyan kiadvány ahol kotta alján a "le-szün-le-föl" vagy valami ehhez hasonlót jegyeznek fel.

Érdemes itt is az alapoknál kezdened. Énekeld a kiválasztott számot és ütemenként húzz le egy akkordot, majd ha ez jól megy, akkor húzz le ütemenként kettőt, majd négyet.

Ha már ez is jól megy, próbáld meg az alábbi ritmus játszani:

[link]

Majd próbáld meg a fenti ritmust oda-vissza pengetéssel.

2012. aug. 19. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!