Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Orfeus Violin Bass szakadt...

Orfeus Violin Bass szakadt nyakmerevítő pálcát hogy érdemes javítani?

Figyelt kérdés

Sajnos teljesen le vagyok pukkanva, és szerencsére némi odafigyeléssel meg tudom javítani, de látom azért, mennyi szívást rejteget a dolog.


A fejen az állítócsavar tövénél szakadt le a menetes szár, de mivel nincs kellő "nagy, közös tapasztalat" a típussal kapcsolatban, nem tudni, hogy mivel jár egy mélyebb furat, és mivelhogy merőlegesen hozzáférhető a pálca vége (túlzás, hogy hozzáférhető, pár mm mélyen van a lyukban), vésegetni kell, hogy szemből is neki lehessen menni egy kis fúró-maró végű, alkalmas célszerszámmal (amit inkább megcsinálok, kb 50000Ft spórolás). A pálca vége egész mélyen menetes, ez látszik jól, mert nem egy kis passzos lyukban van, hanem teljesen be lehet látni a pálca hornyába. Vagyis végigér a véset.


Az ismeretlen szerelhetőség és a látható helyen vésés miatt gondolnom kell arra, hogy talán más módszerekkel is jó volna számolni... A leggyakoribb a fogólap lemelengetős módszer, érzéssel és óvatosan, akár otthon is. Szépen, szakaszról-szakaszra. Ez szimpi. Csakhogy a fogólap elég érdekes: ilyen fehér, krémszerű műanyag valami van rajta körbe (talán csak festék, később kísérletezgetek nem látható helyen), és azt már nagyon nem mondanám biztosra, hogy a megjelenését vissza tudnám állítani szépen a mostanira. Tulajdonképpen ez a bajom: nem szereltem még gitárt úgy, hogy ragasztást bontsak, de csak mert úgy tudom, hogy nem kenyerem a festegetés... Ez persze nem válóok, fő, hogy a helyére kerüljön vissza a lap, és hogy tiszta legyen az új pálca fészke, legyen zörgésmentesítve, mozogjon könnyen, és lehetőleg ne rozsdaette gyötrelem legyen belőle pár év alatt.


Láthatatlan helyen is lehet ügyeskedni: a nyak leszerelésével (három csavar fogja) néhány apró furattal kideríthető, hol érdemes nagyobbat fúrni, hogy szép árkot véssen az ember a pálca másik végéhez, amit el lehet dugózni, síkba lehet csiszolni egy teljes csere után, és esetleg így is kiderül, hogy mitől törhetett le a csavar, és ki lehet tisztítani a vésetet is, még ha nehezebben is. Most ott tartok, hogy ezt erőltetném, de jó lenne, ha valaki, aki jártas hangszerjavításban, megerősítené, hogy ez jó út lehet, vagy lebeszélne a francba, esetleg elmondaná, mire kell nagyon ügyelni, főleg ha az ember famunkákban is csak annyira jártas, hogy néha-néha kellett csinálnia ezt-azt, nem mindig egyszerűt, és azért józan ész és google akadt hozzá...


A nyak nem nagyon rossz, kb 2mm a max húrmagasság az utolsó bundhoz fentről szorítva. Ilyen nulladik bundos (lehet rosszul mondom), tehát asszem elég volt az utolsóra letenni a húrt, hogy jó vonalzó legyen.


Képeket kreálok később, kérésre külön is nagy buzgalommal, és mondok arról a fogólapról többet is nemsoká, csak már eleget bütyköltem ma... :)



2013. ápr. 19. 19:07
 1/4 A kérdező kommentje:

Szóval a kérdés ugye: hogy érdemes javítani?


1. fejen körbefúr, alátét, anya

2. fogólap lemelegít, pálcacsere

3. nyakon a testbe tolt, rejtett részen pálcát megkeres, kicserél


A hármassal van bármi gond? Azt csinálnám szívesen.


Bocs a prózáért, nem tom mi vót...

2013. ápr. 19. 21:48
 2/4 anonim ***** válasza:

Emlékeim szerint az Orfeuszok eléggé a gyenge minőségű kategóriába estek, tehát szerintem nem sok értelme van ezzel kínlódni, ha csak nem fűződik hozzá valami személyes emlék, vagy pusztán a szakmai kihívás miatt.


A célszerszámos javításról itt írtam:

[link]


A fogólap leszedést nem javaslom, baromi macerás szépen megcsinálni és utána szépen összerakni...

2013. ápr. 22. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Asszem a nyak tövénél kikapom a pálcát, és kap rendes acélt! Dokumentálom majd, jó gyakorlat lesz, csak jöjjön el az a bizonyos pillanat, amikor már szinte el kell kezdeni a hangszert műteni, jajajaj! :)
2013. ápr. 22. 22:03
 4/4 anonim ***** válasza:
Hajrá, kíváncsi vagyok, majd oszd meg!
2013. ápr. 22. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!