Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Vokálra zongora alap írása....

Vokálra zongora alap írása. Zeneelmélet. Hogy is van ez?

Figyelt kérdés
Valaki elmagyarázhatná a zeneelméletet, tehát vokálnak van egy key-e, megnézem valami programban mondjuk B-minor. Akkor ez a b-minor amit kiír e scale-nek hívják vagy key-nek, mert ahány fórum annyit olvasok. Kikeresem b minor scale ezt adja ki: [link] tehát a vocál ezek között lépked azt jelenti, ha teszek rá egy autotune-t akkor azt fogja mutatni hogy ezeket a billentyűket üti a hang? És akkor ha írok rá egy zongora alapot akkor ugyan ezek a billentyűk között mehetek különben "out of key" lesz? És a chord pedig ha c-t üt a bilentyű oda csak ezeket rakhatom chornak?: [link] de ez is olyan fura mert 4 et rajzol be egyszerre akor 4 bil-t kell leütni? van olyan ahol csak 2 van.

2013. júl. 8. 16:18
 1/6 anonim ***** válasza:

Megpróbálok valamit, de nem igazán látom, hogy ez nálad milyen konkrét gyakorlati problémával függ össze - bár lehet, én keresek nem létező szándékot...

Nos:


"Akkor ez a b-minor amit kiír e scale-nek hívják vagy key-nek"

Nem igazán látom át, hogy milyen összefüggésre gondolsz az E hang(jegy) és a H-moll (nemzetközileg ugye B, látom programokból Te is ezt szoktad meg (mint én ;])). Párhuzamos mollra esetleg? De az sem lehet ugye, E-dúrnak cisz-moll a párhuzamos mollja... ??:O??


Leírnád, hogy milyen program adja ezt és hol?


Ha angolul azt írja a program, hogy "E-key", akkor nagy valószínűséggel a zongora, vagy bármíly más hangszeren megszólaltatató E-hanra gondol... hogy is mondjam....

Mert ugye a 'E', mint zenei hangról van szó, akkor 'note'-ot mondanak, a 'key' inkább az, amivel megszólaltatod, fizikailag, vizuálisan, stb.


A 'scale' pedig a skála. Gondolom arról azért van fogalmad, hogy mi a skála, ha nem, Wikin biztos van róla egy teljes fejezet. De emellett a H-mollról (magyarosan írom, ha már 'moll' szót írok) még külön is van fejezet : [link]


Mellesleg az, hogy mit ír ki a program, mivel azt is egyedi emberek csinálják saját tervekkel és elképzeléssel, óhatatlanul is kerül bele némi "szubjektivitás", nem 100%-osan kompatibilisek az ábrázolási módok (túl sablonos is lenne, nem is lenne igazán akkor választék) - de azért igyekeznek standardokat felállítani és tartani.


"Kikeresem b minor scale ezt adja ki: [link]


Hát, kövezzenek meg, ha tévedek, de te most tulajdonképpen H-mollról beszélsz, de C moll-t linkeltél - még a fájlnévben is ott van.

Szerintem nem igazán lehet kivenni, hogy mire gondolsz, bocs. :/


"És akkor ha írok rá egy zongora alapot akkor ugyan ezek a billentyűk között mehetek különben "out of key" lesz?"


Mi? Na ezt most már tényleg nem vágom?

Ha zenét írsz, azt teszel bele, amit csak akarsz... amit csak hangszeren, vagy hangszórón digitálisan meg tudsz szólaltatni. Olyan zenék is vannak, amik direkt disszonanciára építenek. Arnold Schönberg direkt csak szűkítetteket használt, feloldás nélkül. Van, aki csak csöndből "írt" zenét, és még igény is volt rá, hogy KÖZÖNSÉG előtt HANGVERSENYTEREMBEN előadja (YouTube-on fenn is van).

Rengeteg mai zene van, ami digitális effekteket csinál, amit papíros kottában nem is lehet jegyezni...

...Az indiaiak teljesen más skálát használnak, van, hogy 16, van, hogy 18, vagy olyan is, hogy 24 hang van >egy oktávon belül.... ésatöbbi-ésatöbbi (Csak hogy én is dicsekedjek, én magam paraméterezhető skála alapú szoftveres szintit terveztem, és versenyen majdnem nyertem is vele :D XDD)


Persze ha zongorára akarsz darabot írni, akkor 88 hang áll "csak" a rendelkezésedre, ha énekre, akkor jó esetben úgy 30-40, és közben figyelned kell, hogy a dallamban lehetőleg kis mozgások legyenek.

Ha meg kíséretet akarsz, egyszerű : úgy játsz a kísérő hangszeren, vagy olyan kísérőszólamot írj, ami passzol és harmonikus a szólóhoz.

Bővebben leírni, hogy ezt hogy csináld..... hát, nekem sajna túl hosszú történet... itt.... ....talán esetleg privátban ;)


"És a chord pedig ha c-t üt a bilentyű oda csak ezeket rakhatom chornak?: [link]

A zenében pillanatnyilag érvényesülő akkord és a dallam valamilyen szinten azért összefügg. Persze vannak változtatásra lehetőségek - pl. így lehet valamit más stílusban eljátszani -, de pl. egy C9 és ugyanazon az alaphangon egy félszűkített eléggé más, más hangzású, harmóniájú --- ezt legjobban ugye csak a fül érzi.


"de ez is olyan fura mert 4 et rajzol be egyszerre akor 4 bil-t kell leütni? van olyan ahol csak 2 van."

Na, ez gondolom megint olyasmi, hogy mit ír ki a program.

Szoftveresen sokszor szokták azt alapul venni, hogy annyi hangjeggyel írható le egy akkord, ahány minimálisan kell ahhoz, hogy egyértelműen megállapítható legyen. De van, ahhol pl. a nagy szekundot akkordként 7-esnek veszik (YAMAHA pl.)...

...és egyébként itt már megint beüt a zenei kontextus, ésatöbbi-ésatöbbi... utóbbinál gondolok itt arra, hogy ugye vannak olyan zenék amiknek a jellegzetességét az akkordsora adja meg... ezeknél van olyan, aminél pl. a basszus és a dallamból már szinte az akkordsor is maradéktalanul kihozható...

Ugyanebbe a témába nyúlik bele az is, amikor még a régi számítógépek legtöbbjén egyszerre egy szinusz/fűrészfog/ilyesmi hang volt megszólaltatható, és ugye az volt a lényeg, hogy hogy tudnák úgy a zenéket felbontani monofónikus lineáris dallamba, hogy az eredetiből minél több hang(magasság) szerepeljen időben szinkronban, mert akkor ismerted fel és élvezted jól a zenét...


Ugyanígy pl. egy C7-et leüthetsz C-G-Bb-vel vagy C-E-Bb-vel, de játszhatod mind a négy hangot - ahogy jobban illik a zenében (Choplin pl. variált ezekkel is)...



Hát, ennyi amit tudok írni... ha esetleg más jobban tudja, akkor mondja Ő. Remélem azért valamit tudtam segíteni! :)


Ha nem, szerintem próbáld meg jobban körvonalazni, konkretizálni valahogy a kérdést. Lehet, hogy eddig ezért nem válaszolt rá más... (bár lehet, valaki épp most írt ide, miközben én ezt írom - ilyen már megesett... XD)

2013. júl. 10. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a válasz:) igazából zeneelméletből teljesen sötét vagyok, csak szeretnék vokálra illő dolgoz írni(géppel) és szeretnék tudni pár "alapszabályt".
2013. júl. 11. 15:47
 3/6 A kérdező kommentje:

* választ *dolgot


egyébként a mix in keys programban néztem:)

2013. júl. 11. 17:08
 4/6 anonim ***** válasza:

Ez engem is érdekelne.

[link]

1 ilyet találtam de ezt se tom, hogy használjam

2013. júl. 27. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Ezek szerint már két partner is akadt?! XDDDDDDD


Najó, ha ráér, akkor majd ha ráérek... Most sajna nem érek rá...

Bocsi (mindkettőtöl). :/ :>


Kérdező : nem felejtettelek el, de most tényleg más ügyben kell levelezzek... de ha érdekel majd még a dolog, vannak további ötletek ;)


Addig is, sok sikert mindhármunknak! XDD

2013. júl. 27. 22:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
azóta se tudom xD
2013. okt. 30. 16:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!