Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Kezdő basszusgitárosnak...

Kezdő basszusgitárosnak tudnátok adni pár tippet?

Figyelt kérdés
Vettem nemrég egy SoundSation SBI 100BB basszusgitárt. Ez az első basszerem és még csak most kezdek tanulni. Nekem ez a gitár nagyon kényelmes és jól szól egy Marshall 45w-os erősítővel. Tehát a kérdés arra irányulna, hogy mivel lenne érdemes elkezdeni a tanulást? Tanárhoz nem járok és nem is fogok mert nincs a közelemben szóval marad az, hogy egyedül az internet segítségével. Ezért szeretnék pár tanácsot kérni olyanoktól akik már nem most kezdtek el basszusgitáron játszani.

2015. márc. 17. 10:33
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Heló!


Biztos, hogy van a közeledben olyan, akinek van bandája. Vagy baszerozik. Keresd meg őket, ez a lehető legjobb megoldás.


Ezen kívül kismillió angol ynelvű oktatóvideó van youtube-on, kezd azokkal. No mega kottával, az alapokkal - nem írtad, mennyire megy, tanultad-e már...

2015. márc. 17. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
N Nos teljesen kezdő szinten vagyok. Nem tanultam még semmilyen hangszeren. Zenei ismereteim meg abban kimerülnek amit a gimnáziumban ének óranán tanultam.
2015. márc. 17. 11:17
 3/12 anonim ***** válasza:
Akkor a legjobb lenen az alapoktól kezdeni, és megtanulni a kottát, kottaolvasást... Aztán jöhet a gyakorlás a gitárral, szintén a legalapabb dolgokkal. H nem lesz veledsoha senki, elég unalmas és nehéz lesz, erre készülj fel. szeirntem mielőbb találj valakit, aki segíthet, nehogy ezért hagyd majd abba.
2015. márc. 17. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 A kérdező kommentje:
Rendben megfogadom a tanácsod köszönöm szépen :)
2015. márc. 17. 15:15
 5/12 anonim ***** válasza:
40%

hali! tanár nélkül ezt az egész zenélésdit már most fel lehet adni :( sajnálom, ez az igazság. youtube-ról nem fogod megtanulni a technikai és zenei alapokat, téves berögzüléseid lesznek, amiket sosem fogsz tudni levedleni. plusz nincs melletted egy mentor aki rácsap a kezedre, ha rosszul tartod...


igaz, hogy sokan állítják az ellenkezőjét, de ők tudatosan hülyeségeket mondanak és csak összezavarnak. az alapokhoz tanár kell!!!

2015. márc. 18. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Van, aki képes kontrollálni saját magát, de ritka és nehéz dolog, nagyon a tanulás rovására megy, hiába született zseni valaki. Van egyébként jónéhány autodidakta zenész, köztük basszusgitárosok is, akik még a net előtti időkben járkáltak mindenhova hangszerrel a kezükben, és most az egész világ tőlük tanul. Tehát kategorikusan kijelenteni azért nem lehet, hogy csak a tanár, de tény, hogy az az egy út lesz kellőképpen haladós a legtöbb ember számára.
2015. márc. 23. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
kérlek, mondj nekem olyan profi basszusgitárosokat, akik nem tanultak tanárnál vagy iskolában. de ne egy harmadrangú metálzenekar basszusgitárosát mondjad, hanem komoly, keresett, több állásban dolgozó zenészeket.
2015. márc. 23. 19:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
Wooten például nemigen említ olyat, hogy valakihez járt tanulni. Szájtátva tanult persze bárkitől, akár tévéből is a nagyoktól... Lehet, hogy volt olyan, hogy beiratkozott valahova, de először is mániákusan pengette kölyökként a hangszert napi rengeteg órán át.
2015. márc. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

mást értünk profi alatt. wooten nagyszerű showzenész, olyan, mint anno buddy rich volt. kitalált pár izgalmas és ritmikus, technikailag újító chopot és ezekkel turnézik a világban. de vajon mi lenne, ha kiraknál elé egy jazz fake-bookot, hogy most egyszerű swinget kísérjen az akkordmenet alapján, majd szólózzon beboposan? elárulom: nem tudná megcsinálni akkor és ott. elkéredzkedne, otthon kidolgozna valami jó vakítós tappinges-slapes-double thumpos történetet, megtanulná és aztán esetleg legközelebb eljátszaná. wooten az a fajta showzenész, aki azt, amit kitalált, nagyszerűen el tud adni, és van rá kereslet. valójában viszont ez tényleg csak egy műsor.

a profi zenész 8-10, akár teljesen különböző stílusú zenekarban játszik, tanít, session-özik, helyettesít (megtanul egy teljes repertoárt pár óra alatt) és akkora zenei gyakorlata van, hogy bármilyen stílust hibátlanul tud játszani. ehhez napi 6-8 óra intenzív gyakorlás jön.

a különbség az, hogy a showzenéléshez valami technikailag új dolgot kell kitalálnod, jobb esetben még gyerekkorodban be kell gyakorolnod, és ha van rá kereslet (ma a youtube korában annyi showzenész van, hogy ez ki van csukva), elélhetsz belőle életed végéig. a profi zenész pedig szakmabeli, biztos alapot nyújt bármihez. olyan, mint pastorius, patitucci, jeff andrews, marcus miller (nyilván nem a wooten-hez hasonló mai showzenész millerre gondolok, hanem a sokfelé felbukkanó session-zenész millerre), jeff berlin és még sokáig lehetne sorolni. ezek az emberek kivétel nélkül mind tanároknál kezdtek és azóta is naponta több órát gyakorolnak.

wooten ezalatt egy - egyébként színvonalas és érdekes - mesterkurzuson azt tanítja, hogy ne gyakoroljon senki, csak adja át magát a groove-nak. egyszer hallottam egy interjút wootennel, ahol azt ecsetelte: nem érti, hogy pastoriusnak honnan jöttek a jazz-line-jai, ő nem is tud hasonlót sem, nem is érti a logikáját. nos, én tudom: pastorius tanult, gyakorolt és rengeteg charlie parker-transzkripciót írt. csak így lehetsz profi. vagy kitalálsz valami groove-os dolgot, tappingelsz, aztán reménykedsz, hogy valaha megtölthetsz egy stadiont, mint wooten. a showzenélés egy cirkusz, de nem pejoratív értelemben. ilyen is kell, csak legyünk tisztában a zenészlét valódi, szakmai világával is.

2015. márc. 25. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Én magamon inkább horpadó kreativitást figyeltem meg, ahogy egyre több elmélet ragadt rám. Néha hátrány még elnevezni is a dolgokat. Aláírom, van olyan stílus, ahol az elmélet fontosabb, és a jazz határozottan ilyen... Az én szabad szemszögemből épp a jazz tűnik shownak. Valahogy többet és többet akar, nem a flow meg az öröm a lényeg, és sajnos az élvezhetőség eléggé sokadlagos célja egy-két irányzatának. Hagyjuk abba szerintem, mert ízlésvita felé mennénk el csak.


Kellenek elméleti alapok, de nem biztos, hogy mindenkinek azzal kellene kezdeni... Akkor jársz a legjobban, ha a saját utadon tanulsz. Nehéz lenne megmondani, hogy volt-e olyan, hogy valaki jobb muzsikus lehetett volna, ha előbb egyszerű, praktikus technikákat és könnyű sikerélményeket kapott volna, és ezzel az impulzussal lendült volna bele a zenélésbe a kezdetekkor, vagy hogy számottevően jobb lenne-e az ösztönzenész, ha nem az élményeire pakolta volna az elmélet számára lényeges részét, hanem lexikálisan indult volna neki...


A session zenész meg külön kaszt. Valahogy meggyőződésem, hogy kiadós tehetség és szorgalom adatott meg nekik. Ők azok az "ösztönösök", akik annyira szeretik a zenét, hogy az elméletet is falják és piszok okosan építik be a rutinjukba. Ők nem akarnak jók lenni, nem próbálkoznak semmivel. Hangszerrel együtt értelmezik önmagukat és kész.


Az elmélettel indítani igazán akkor fontos, amikor apuci kisfia/kislánya beiratódik a zenesuliba, hogy kultúrember legyen, meg hogy okosnak tekintsék, hogy jut ereje különórára satöbbi. Jó esetben akár szereti is a zenét.


Teleküldik a fejét szolfézzsal, évek múlva esik le neki a tantusz valamennyire, és nagyon hűséges kis kottaolvasógép lesz, aki haladó szinten már utánozni is elég jól megtanul. Ő az, aki séróból lejátszhat neked többórányi klasszikust perfektül és szépen, aztán ha megkéred, hogy hallás után próbálja már meg azt a primitív slágert, ami épp megy a rádióban, akkor fura bebénázásai vannak egyes részeknél, és ha megkéred, hogy fedje már fel, mik az akkordjai, akkor érdekes nyelven kezd taglalni valamit, amiről ő se tudja mi, és az akkordok nemigen lesznek mindenütt a helyükön, hacsak nem valami gyerekdal-egyszerűségű csoda a feladat.

2015. márc. 27. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!