Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Gitározni tanulok, csak...

Gitározni tanulok, csak egyféleképpen tudok szólózni, mit csináljak? Csak pentatonikus moll skála

Figyelt kérdés

Már jópár éve tanulok gitározni, csak egy kis infót írok, higy tudni lehessen hol tartok.


Tudok barrézni, el tudom játszani a Smoke on the water szólóját, meg talán a Black Sabbath Iron Man szólóját tudom improvizálni jól, de még nem nagyon használok semmi technikát, vagyis lehet csak nem tudok róla :D ha a hammerezés, a csúsztatás és a byújtás ide sorolható, akkor tudok :D A tapping megy de sose tudom beilleszteni dalba... Talán mégsem megy.


Én improvizálni szeretnék először megtanulni, pontos dalok szólóinak megtanulása nem olyan fontos nekem. Backing trackekre szoktam gyakorolni a youtube-ról. Már milliószór csináltam, és tudok szólózni a pentatonikus moll skálával minden hangon, és rohadtjól is hangzik. Néha úgy is tudok, hogy véletlenszerűen kitalálok (rátalálok) egy skálát, majd azon szólózok.


De valahogy nem bírok továbblépni. Tudom a spanyol skálát is, azzal tudok szólózni spanyol zenére. Úgy gondolom a következő lépés más moll skálák megtanulása, hisz Slash is csak valamelyik moll skálát használja, meg a pentatonikus mollt, és pár blues skálát. Ezt írták egy angol oldalon angolul.


Azt tanultam meg amit az angolok úgy hívnak Natural minor scale vafy Aeolian mode.


De nem! Nem illik a backing trackhoz, sem semmi dalhoz, pedig tudom, hogy jó kulcsban játszok, viszont ahogy áttérek pentatonikus mollra ugyanabban a hangnemben ugyanazon háttérzene alatt, nagyon jól hangzik! Csak már monoton nekem, hogy mindig csak ezt az egy skálát használom :D


Egyelőre csak annyira akarok jól játszani mint Slash :D


Valami segítséget kaphatnék, mivel és hogyan folytassam a tanulást így a pentatonikus moll skála után



#rock #gitár #skála #szóló #moll #pentaton #pentatonikus moll #pentatonikus moll skála
2016. júl. 2. 20:42
 1/10 anonim ***** válasza:

Bocs, de moll skálán bárki tud szólózni...


Azt kell megtanulnod, hogy egyrészt meghalld belül a dallamot, másrészt tudd, hová kell nyúlni. Segíthet még, ha sok dúrban levő szólókat, illetve magát a skálákat, és az improvizáció elméletét esetleg.

2016. júl. 2. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
Szóval én azt mondom, hogy a skála magában nem sokat ér, inkább a kreatívitást kell fejleszteni.
2016. júl. 2. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
Mit értesz az alatt, hogy halljam meg belül a dallamot? Mint amikor szól a "háttérzene" és én improvizálok hozzá egy éneklést, csak épp éneklés helyett gitárral?
2016. júl. 2. 20:57
 4/10 Rsta ***** válasza:
Azért nem hangzik jól a természetes mollod, mert csak össze-vissza kolbászolsz a hangokon. A lá pentatonnál szinte bármin megállhatsz, nem szól rosszul. Én ezt még nem nevezném szólózásnak. Első körben kezdd el megcélozni az akkord hangokat. Használd a köztes diatonikus hangokat hangsúlytalan részeknél. Ez kezdetnek jó lesz.
2016. júl. 2. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Vagy úgy! Ez jó ötletnek hangzik, köszönöm. Nem nevezhető szólózásnak, de milyen jó érzés, amikor a laikusok annak tekintik :D

Szóval megpróbálom ezt így ahogy mondtad.

2016. júl. 3. 12:18
 6/10 A kérdező kommentje:

Most kipróbáltam, és az jutott eszembe, hogy ugye azt mondtad, hogy a pentatonnál majdnem minden hang illik. Vagyis ez azt jelenti, hogy ami benne van a pentatonba azon ''állhatok meg'' míg a természetes moll többi hangját is használom, de azokon ''nem állhatok meg''... Ez így jó?

Sajnos engem tanár nem tanított, de sokmindenre rájöttem az internetről.

2016. júl. 3. 12:51
 7/10 Rsta ***** válasza:
Elsősorban a rendszert kell hozzá ismerni, hogy mi miért is szól jól. Vegyünk egy nagyon egyszerű példát. Van egy nóta a-mollban, mondjuk am, dm, E akkordokkal, amire te tolod végig vakon az a lá pentatont. Ez azt jelenti, hogy a-moll esetében: 1,3,11,5,7 amiken landolsz, d-mollnál: 1,9,11,5,7 és E-dúrnál:1,9#,11,13,7. Vedd észre, hogy minden hangnak más a minősége akkordonként. Pl. a C hangod a-mollnál terc, d-mollnál szeptim és E-dúrnál szext. Ha a legkonszonánsabb akarsz lenni, akkor célozd meg a terceket, ehhez d-mollhoz be kell hoznod az f hangot, ami ugye nincs az a lá pentatonban, tehát megállhatsz, sőt állj is meg az f hangon! És itt jön be az első trükk is - ami érdekesebbé tudja tenni a játékodat -, mégpedig az, hogy az E-dúrhoz is behozod a tercet, ami nincs sem az a lá pentatonban, sem pedig a természetes mollban. Erre az egyik megoldás az a összhangzatos moll és még adsz hozzá egy vagány 9b-t is. Azt mondom, hogy legelső körben próbáld meg kifejezni az aktuális alap hármas- vagy négyeshangzatot (1,3,5,7). Ehhez használd a diatonikus színezőhangokat váltóhangként, átmenőhangként. Leginkább a tercet és a szeptimet célozd meg, azok határozzák meg a hangzat minőségét. Ez ad egyfajta tudatosabb érzetet a játékodnak, de persze nem kell annyira szabályosan játszani. Bármit és tényleg bármit játszhatsz, ha az jól szól vagy úgy építed fel a dolgokat, hogy jól szóljon. A füledre kell hagyatkozni. Ha az alapakkordot már jól kifejezed, akkor figyelgesd, hogy az egyes színezőknek milyen a hangzásuk. És ha tudatosan egy Esus4/9#/13 hangzást akarsz az E-dúrhoz adni, akkor nyomhatod akár az a la pentatont is alá.
2016. júl. 3. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 Rsta ***** válasza:
Az hülyeség volt, hogy a terc a legkonszonánsabb. De az alapot nem kell annyira erőltetni, az a basszus dolga.
2016. júl. 3. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Próbálom értelmezni amit mondtál, sajnos bár tanulok zeneelméletet magamtól néha, nem teljesen értem ezeket. De szerintem értettem a lényeget.


Legújabb próbálkozásomnál próbáltam megfogadni a tanácsokat, de egyelőre egy dolog jött be: A skálát a gitáron részekre bontottam fejben, és amíg egy bizonyos akkord szólt, addig nem mentem át egyik részből a másikba, vagy csak ideiglenesen, vagy pedig áttértem pentatonra kicsit :D Ez a legújabb próbálkozásom elég sikeresnek mondható, elküldtem másoknak is, és megkérdeztem illik e a 'szólóm' a háttérben levő zenéhez. Úgy tűnik igen, de még persze van mit tanulni, az mindig van. :D

Szóval most jól hangzik ahogy játszok, ahogy én hiszem.

2016. júl. 5. 02:34
 10/10 Waff ***** válasza:
A legkonszonánsabb a kvint, nem a terc...
2017. ápr. 27. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!