Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Szeretnék kavalon megtanulni...

Szeretnék kavalon megtanulni játszani, valaki segítene egy kicsit?

Figyelt kérdés
Szóval nagyon boldog vagyok, mert kaptam egy ismerősömtől egy kavalt, és szeretnék rajta megtanulni játszani, viszont nem igazán találtam hozzá anyagot. Zenei előképzettségem van. (Cselló profi szinten, zongora, furulya, főleg az utóbbi lényeges esetemben.) Fogástáblázatot találtam, viszont részletesebben semmit. (Fúvástechnika, kottaolvasás, meg minden egyéb érdekelne hozzá.) Ha valaki akár itt, akár privátban tudna segíteni, vagy csak ajánlani szakirodalmat, azt nagyon szépen megköszönném, egyelőre a Szólj síp, szólj az összes kavaltudományom. :)

2017. aug. 16. 00:46
 1/4 A kérdező kommentje:
Jaj, az lemaradt, hogy moldvai és d alaphangú. :)
2017. aug. 16. 00:47
 2/4 anonim ***** válasza:
Kedves kérdező! sikerült végül? ha igen, mesélsz róla?
2019. máj. 25. 21:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Gondolom már nem aktuális, de azért leírom, ha kell valakinek később :D. Egyáltalán nem vagyok profi, egy éve vettem egy kavalt, azóta magamnak tanulgatok rajta autodidakta módon, mert kb semmi anyag nincs a kavalról.

Fújni ugyebár háromféleképpen szokták; simán (ez tényleg az egyszerű tűűűűűű :DD), dödgve/morogva (ez amikor egy kicsit beledünnyögsz a kavalba, ezáltal egy ilyen erősebb, morgósabb hangot adva neki. Ez hagyományos technika, furulyához is), illetve úgy, hogy az alsó ajkat kicsit lejjebb csúsztatjuk, hogy eltakarjon egy picit abból a részből ahol ugye a szélhasító ék van (nem tudom a pontos nevét, ez is hagyományos ha jól tudom. Ez is ilyen különlegesebb hangot ad). Ezt a hármat úgy lehet kombózni ahogy szeretné az ember, ha egyszer meg tudja fújni a kavalt úgy, hogy stabil hangja legyen, akkor már jól fog hangzani. Illetve, van egy ilyen "rezegtetős" technika is, a kavalt az ajkaid előtt előre-hátra mozgatod, ezzel is díszítheted a játékod.

Először én azt ajánlanám, hogy halgass sok kaval zenét, improvizálj sokat, ismerkedj meg a hangzásával, különböző hangsorokkal. Ezt máshogy nem is nagyon lehet, muszáj hozzászokni a hangszerhez hogyha utána hallás alapján akar tanulni az ember (hisz másképp nem nagyon lehet, én egy év alatt közel semmi anyagot nem találtam). Kicsit nehéz volt - leglábbis számomra - megszokni, hogy ez nem a sima dórémi-hangsor, vannak megkötések. A legtöbb moldvai táncritmus nem túlzottan nehéz, főleg csak az első 3-4 hangot használják, az ötödiket szinte soha nem kell felemelni.

Le tudok ide írni egy leegyszerűsített ördög útja dolgocskát, úgy hogy alulról felfele számokkal jelölöm a hangokat (tehát 0 - teljesen zárt hangszer, 6 - teljesen nyitott):

0121 0121 01234(34) 3454 3454 3210

0121 0121 01234(34) 3454 3454 3210

4000 1210 4000 1210 4000 1210 123

4000 1210 4000 1210 4000 1234 3210


Egy másik nagyon király dolog amit mostanában fedeztem fel, az az, hogy ha összes likat befogom, úgy működik mint egy tilinkó (bár csak három négy hangot lehet így rajta kifújni).

Még annyi, hogy ne féljél improvizálni rajta! De tényleg. Ha belerontasz egy dalba, az kiváló helyzet, improvizálnod kell azon nyomban valamit, hogy jól hangozzon. Szerencsére kavalon nehéz olyat találni ami ne hangzana jól. Ennyi kb, ha van még kérdésed szvesen válaszolok ha tudok :DDD

jan. 28. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Hopp, illetve még egy dolog, a szólj síp, szólj-t le tudnád írni :D
jan. 28. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!