Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Kottaolvasás képessége nélkül...

Kottaolvasás képessége nélkül meddig juthatok el a zongorázásban?

Figyelt kérdés

Imádok zongorázni. Szerelem elsô látásra. 7-8 hónapja kezdtem a nulláról, azóta minden nap gyakorlok, egyedül, segítség nélkül. A kotta nekem kínai, sehogy se tudom megérteni, így zoutube-os tutorialokból tanulok, illetve alakítgatom át a számokat hallás után. Eddig összesen 6 darabot tudok lejátszani hiba nélkül, nem boci-boci tarka szintûek, de azért egyszerûek. (Prelude in C, Für Elise, max ilyen nehézségûek). Nyilván egy laikus számára jó zongoristának tûnhetek, de mint tudjuk kezdô vagyok. Meddig juthatok el kottaolvasás nélkül? Mikortól mondhatom magamról el, hogy tudok zongorázni? Gondolom most még nem mondhatom, mert csak 6 normális darabot tudok eljátszani, azon kívül csak pár kis szart elpötyögni).

Szintin kezdtem, idôközben lett egy pianínóm, amit imádok.

20f



2017. dec. 10. 16:33
1 2
 1/17 Mojjo ***** válasza:
Majd este/éjjel válaszolok, most csak itthagyok egy kommentet, hogy eszembejusson és visszataláljak :)
2017. dec. 10. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
Nem tudom milyen szintre szeretnél jutni, de ha komolyan gondolod, és szeretnél kicsit jobbá válni, mint egy otthoni hobbista, akkor idővel szükséged lesz rá, hogy ránézz egy kottára, és legalább meg tudd állapítani róla, hogy milyen hangnemben van, meg hogy le tudj olvasni néhány akkordot, esetleg ütemezést. Ezt szerintem egy komolyabb zenész sem úszhatja meg (talán a gitárosokat leszámítva, bár sokszor ők is konyítanak hozzá azért). Music Theory/zeneelmélet néven szerintem biztos lehet találni akár torrent oldalakon, akár youtuben kurzusokat, tutorialokat. Ha később meg akarsz tanulni hatásosan improvizálni, vagy zenét írni, akkor is elég fontos lehet. Egyébként én is zenélgetek hobbi szinten, néha gitározom, de főleg próbálok DAW progiban zenét csiszolni, és szintén gőzöm nincs a kottához. De lassan számomra is kezd fontossá válni, hogy megtanuljam, és fogok is rá szakítani időt.
2017. dec. 10. 18:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 Mojjo ***** válasza:
48%

@2: Nem bírtam megállni, hogy erre:


"Ezt szerintem egy komolyabb zenész sem úszhatja meg (talán a gitárosokat leszámítva, bár sokszor ők is konyítanak hozzá azért)"


ne reagáljak még most... Kedves sotoro, remélem viccelni próbáltál. Mondjuk mégsem, mert viccnek ez meg erős lenne.


Csak nagyvonalakban: a gitárhoz hajszálpontosan ugyanannyira kell tudni kottát olvasni, mint bármelyik másik hangszerhez. És hajszálpontosan annyira és olyan esetekben úszható meg ez, mint bármelyik másik hangszernél. Ha valaki valami punk zenekarban zúz elektromos gitáon, nem feltétlen kell neki - mint ahogy nem kell akkor sem, ha ugyanabban a punk zenekarban ő a billentyűs. Ha valaki énekkíséretnek gitározgat, elakkordozva, akkor nem kell neki. Mint ahogy nem kell akkor sem, ha zongorán akarunk elakkordozgatni énekkíséretként. Ha valaki szeretne teszem azt, a romantika nagy zeneszerzőinek műveiből játszani valamit, megtanulhatja azokat ugyan nélküle, de az alapértelmezett felállás az, hogy kottából tanuljuk. Mint ahogy zongoránál.


Sotoro! Most komolyan! A világon semmi, de semmi különbség nincs ezen a téren zongora, meg gitár között. Konyítanak hozzá, mi? Annyira "konyítanak", mint az xy műfajt képviselő zenészek minden hangszer esetében. Ha klasszikus zenész, akkor egész biztosan igen-igen magas szinten "konyít", alap, hogy leblattol cifrább kottákat is. Ne hülyéskedjünk már egymással. Szerinted egy gitáros vizsgán tabulatúrát tesznek az ember orra alá, vagy mi?

2017. dec. 10. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
Indokolatlanul akadsz ki ezen szerintem. Nyilván a nagy gitárosok tudnak kottát olvasni, de egy zenekarban játszogató srácoknak tök fölösleges megtanulni, mert végtelen sok tabulatúra van az interneten, plusz tutorial videók, hogy hogyan kell egy-egy híresebb számot eljátszani... Nem kell túlsznoboskodni a kérdést. A mondanivalóm lényeg amúgy is az volt, hogy igen, lehetőleg tanulja meg a srác a kottát, mert azzal fog tudni haladni.
2017. dec. 10. 19:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 Mojjo ***** válasza:

@4: Szerintem a gitárosok ilyen lenézése a sznoboskodás. Egy ilyen-olyan zenekarban játszó billentyűsnek pont ugyanannyira nem kell megtanulni kottát olvasni, mint az elektromos gitárt rángató kollegájának. Pont ezt írtam. És nem a nagy gitárosok tudnak kottát olvasni. Ha bemegy a kisgyerek a zenesuliba, hogy csókolom, gitározni szeretnék megtanulni, már tolják is a kottát az orra alá. A gitártanulás pont ugyanúgy a kottaolvasással kezdődik, mint a zongoratanulás, vagy pont ugyanúgy megléphetünk kerülőutakon a feladat elől, mint zongoránál. Semmi köze ennek semmiféle nagysághoz, nem kell ehhez nagynak lenni.


Úgy nézed le a gitárosokat, hogy észre sem veszed. Alapfelállás nálad, hogy a gitáros a garázszenekarban nyomul, vagy pedig nagy gitáros, míg a zongorista konzit végzett, vagy zeneakadémiát is. De ugyanúgy van billentyűse a garázszenekarnak, és ugyanúgy végeznek konzit, meg akadémiát a gitárosok is. Az egész különbség, konyításostól, meg nagyságostól csak a fejedben létezik. (Mielőtt kifogásolnád: a billentyűs keze alatt lévő szinti pont annyira zongora, vagy nem zongora, mint amennyire a punkrocker keze alatt lévő elektromos gitár egy gitár.)

2017. dec. 10. 19:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
Nem nézem le a gitárosokat, jómagam is gitározgatok. Csak ahhoz szerintem nem szükséges kottatudás az elején, mert tabulatúrákban szokták nagyon gyakran megadni a dolgokat. Az akadémikus cuccokat pedig nem tudom, soha nem jártam, írtam hogy hobbizenész szinten nyomom. Ott nyilván megtanítják az embert kottátolvasni, de a kérdező nem mozog ilyen körökben, én sem.
2017. dec. 10. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim válasza:
100%
Jól van, jól van, nem kell vitatkozni. A kotta olvasása szerintem fontos. Egy alap szolfézs tudás kell ahhoz, hogy tudd mit miért ütsz le az adott hangszeren. Minél előbb megtanulod, annál könnyebb lesz később. A kottaolvasás megtanulásához ezer meg ezer kép videó weboldal létezik, amik egyszerűen elmagyarázzák. Már a boci boci tarkát is érdemes kottából játszani, mert akkor tudod a nehezebb darabokat is könnyebben játszani kottából. MINDEN HANGSZERESNEK FONTOS? HOGY TUDJON KOTTÁT OLVASNI!! Sőt! A punk zenekarban "zenélgető" billentyűsnek és gitárosnak is tudni kellene kottát olvasni. Mert fontos. Ha nem tud, akkor ez van, de elméletileg fontos. Ha zenét szeretnél szerezni, főleg kell egy alap szolfézs tudás. Egyébként a zeneiskolákban sem véletlenül kezdik végtelenül egyszerű népdalokkal a hangszer tanulást. Kell az egyszerű "primitív alap ahhoz, hogy később igazán jó dalokat el tudj játszani kottából. Persze minden a te döntésed. Szerintem hosszútávon magadnak könnyíted meg a tanulást, ha megtanulod kezelni a kottát.
2017. dec. 10. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 Mojjo ***** válasza:

Kérdező!


A mikortól mondhatod el magadról, hogy tudsz zongorázni egy nehezen definiálható kérdés. Mindig, tényleg mindig van feljebb, mindig van hova fejlődni. Ez egy olyan út, aminek soha nincs vége. Maradj szerintem a "kicsit tudok zongorázni", "egész tűrhetően zongorázok", "xy ideje zongorázok" stb stb kifejezéseknél, a "tudok zongorázni" számomra üres, de legalábbid aluldeterminált kifejezésnek tűnik.


Vannak remek jó tutorialok. Olyanok, ahol magyaráznak. Vagy épp olyan videók, amik remekül megmutatják, mikor melyik billentyűz kell leütni, mindenféle kommentár nélkül. Ezek tök jók. Rengeteg dalt be lehet velük tanulni. Ezek viszont az izommemóriádba fognak szimplán rögzülni - az izmaid megjegyzik, mikor hova kell nyúlni és ennyi. A zene átlátásához, ahhoz, hogy mélyebben értsd, mi is történik, elengedhetetlen a kotta. Elhiszem, hogy kínai. Nekem is az volt az elején. De ne aggódj, lassan és nehezen fog menni a megtanulása :D Viszont ha érdekel a zene, vágj bele. Ennek az az ára, hogy nem tudsz megtanulni még 6 élvezetes darabot a mostani 6 mellé, hanem egyszerű kis dalocskákkal, vagy épp sima ilyen-olyan feladatokkal memorizálod, hogy melyik hang hol is van a kottán és hol a billentyűzeten. Olyan ez, mintha olvasni tanulnál, csak már nem vagy 6 éves, így nehezebben megy. Idő kell hozzá, rengeteg. De fektesd bele az idődet, meg fogja érni. Rövidtávon szívásnak érezheted, de hosszú távon igencsak be fogja hozni a belepumpált időt és energiát.

2017. dec. 10. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 Mojjo ***** válasza:
@6: Nem megy át, amit mondok. Ugyanúgy, ahogy gitáron tabulatúrán is meg lehetadni a dolgokat, zongorán, sőt egyéb hangszereken is meg lehet, sőt szokás is "ide tedd az ujjad" jellegű módszerrel lejegyezni dalokat/darabokat. Zongorára is pont milliárd ilyet találni. De ahogy zongorán sem ez a legtutibb módszer, és a legkezdőbb kezdő sem így indul el a zongoratanulás útján, ha értelmes helyen tanul, a gitárnál sem ez a hiperszuper út és a gitártanítást sem így kezdik, hanem kottával. Az alapoktól. Értelmes helyen.
2017. dec. 10. 21:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Belevágok, úgy döntöttem.
2017. dec. 10. 21:58
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!