Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Pontosan mi is az a kotta...

Pontosan mi is az a kotta olvasás és szolmizálás és hogyan kell csinálni?

Figyelt kérdés
Tudom, elég hülye kérdés, de igazán érdekelne. Vannak a vonalak között a pöttyök és meg kell mondani, hogy melyik a dó ré mi? Nem tudom ennél értelmesebben leírni sajnos, de remélem érthető a kérdés. :D
2018. júl. 28. 21:20
 1/4 anonim ***** válasza:

Ezt egy tanár tudja megtanítani normálisan. Attól is függhet milyen kottát akarsz olvasni (pl zongora vagy gitár) de a dó ré mi hangok a szolmizációs hangok míg a C D E F G A H (C) az abc-s hangok.

Egy kottában az utóbbinak van állandó helye egy kulcsban. Pl a violin kulcsban írt kottánál az első pótvonal a C az első vonal alatti a D,a legelső vonal a E az első vonalköz F,és így felfelé.

A szolmizációs hangok az előjegyzésektől függnek olyanok mint a :#(kereszt) és a b. (Bé)

Ezek határozzák meg azt,hogy a dó most a G hang vagy a C hang helyén van.

Hány éves vagy amúgy?

2018. júl. 28. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Rémesen bonyolultnak tűnik. :(

Szégyellem leírni, de 20 éves vagyok és azért vált ez az egész fontossá, mert jövőre jelentkezni szeretnék óvodapedagógiára, és az alkalmassági vizsgán kottát is kell majd olvasni. Azt hiszem ettől félek a legjobban, mert ez már általánosban sem ment, nem is erőltettem...

Most netről, youtube-ról igyekeztem megtanulni/megérteni elég kevés sikerrel. Nagyon kínai nekem ez... Szóval azt hiszem keresnem kell egy ének tanárt.

Nagyon köszönöm a választ! :)

2018. júl. 29. 08:44
 3/4 Mojjo ***** válasza:
@2: Annyira ne köszönd, eszement nagy marhaságot írt az első. Gondolom, te azóta megtanultad, csak azért írok most, nehogy valaki, aki a jövőben rátalál a kérdésre, megjegyezze, amit az egyes válaszoló írt.
2019. ápr. 22. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Mojjo ***** válasza:

Mint kiderült, én vagyok az eszement nagy marha, mert totál félreolvastam az egyes választ.

Pár apróbb kiegészítésem van csak hozzá, de amúgy teljesen korrekt válasz.


Amit azért érdemes megjegyezni:

Az, hogy zongorakotta, vagy gitárkotta, adott (jelen esetben violin) kulcsban semmit nem befolyásol az abc-s hangok tekintetében. Igaz, a gitár transzponáló hangszer, de pont egy oktávval térnek el a lejegyzett hangok a megszólalótól, igy az abc-s hangok nem változnak (ok, nagyon szigorúan nézve, ha oktávjelölést is alkalmazunk, akkor pl az első alsó pótvonal nem c' hanem c lesz, de amikor abc-s hangokról beszélünk, senki nem jelzi ilyen kontextusban a megfelelő oktávot)


Az előjegyzések pedig... ok, igen az abc-s hangokat nem befolyásolják, de módosítják azokat, amit mindenképp érdemes megemlíteni. Pl egy kereszt előjegyzésnél a legalsó vonalközben vagy a legfelső vonalon nem f hang van mint pl előjegyzés nélkül, hanem fisz.

2019. ápr. 22. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!