Kezdőoldal » Szórakozás » Zene » Tapasztalt csellisták, hogyan...

Tapasztalt csellisták, hogyan lehet erőlködés nélkül lefogni a húrokat?

Figyelt kérdés

Most kezdtem csellózni (huszonéves fejjel), és az érdekelne, hogyan lehet rendesen lefogni bal kézzel a húrokat. Úgy tudom, elvileg tilos a hüvelykujjunkkal hátulról, erősen "nyomni" a nyakat, és ennek segítségével lefogni a húrt, még ha így könnyebb is (bár a hüvelykujj eléggé fáj utána...)


A tanárom valahogy úgy magyarázta, hogy a bal kar inkább "lesüllyed", mintha a gravitáció húzná le, tehát nem konkrétan lenyomom az ujjaimmal a húrt, hanem az egész karom süllyed le, a kézfejemmel, ujjaimmal együtt. (A Youtube-on azt hallottam egy csellistától, hogy a mellkasunk felé nyomjuk a húrokat.) Nehéz pontosan visszaadni, azt, ahogy ő mondta, de valami ilyesmi volt. Viszont amikor így csinálom, az egész karom (sőt, sokszor az egész testem) nagyon megfeszül, pedig tényleg próbálok odafigyelni arra, hogy amennyire lehet, ellazuljak. Ráadásul így az egész bal kézfejem is "begörcsöl" (kis túlzással), ezért nem tudom könnyedén váltogatni az ujjaimat. Ha pl. a D húron szeretném lefogni egymás után az E/F, majd a G hangot, akkor mindig 1-2 mp. szünetet kell tartanom, míg oda tudom tenni rendesen. De ez már kevésbé fontos, a leglényegesebb az első kérdésem.


Szóval, ha el tudnátok magyarázni, mit kéne éreznem (karomban, kézfejemben, ujjaimban), mikor lefogom a húrokat, vagy tudnátok valami jó "szemléltetést" mondani arra, hogyan fogjam le helyesen a húrokat, azt nagyon megköszönném. :)


Köszönöm, hogy elolvastad!


(Mondhatnátok, hogy miért nem a tanáromat kérdezem, de pont azért, mert szeretnék minél több véleményt, példát hallani, hátha más magyarázatával jobban megértem.) :)



2019. jan. 29. 17:53
 1/10 anonim ***** válasza:
Tíz éve csellózom, nem igazán tudom elmagyarázni, pláne nem úgy, hogy nem látom, pontosan hogy fogod le, de a pozíció lényege az, hogy a könyököd elég magasan legyen ahhoz hogy az ujjaiddal kényelmesen tudj lefele nyomni, úgy, hogy közben az ujjaid be vannak görbítve és a nyomást az ujjbegyeiddel fejted ki. Az alkarodon is gyakorolhatod ezt, a lényeg, hogy egy közepes nyomást tudj könnyebben kifejteni azáltal hogy a kezed úgymond "kerek", kicsit mintha egy almát tartanál, annyira kell az ujjaid görbék legyenek, és úgy könnyebb nyomást kifejteni. Továbbá a karodnak nem kell mozognia, csak ujjból kell a nyomást adni, ami egyszerűbb ilyen "boltíves" kéztartással.
2019. jan. 29. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a választ!! :) Persze, jogos, hogy ha nem látod, hogyan csinálom, akkor nehéz tanácsot adni... De jól elmagyaráztad, köszönöm még egyszer! :)
2019. jan. 30. 09:21
 3/10 anonim ***** válasza:
0%

"Most kezdtem csellózni (huszonéves fejjel)"


Micsoda felelőtlenség... Azt gondolnám, hogy ha eddig nem csináltál ilyet akkor ezután csak nem fogsz. Édesanyád mit szólna ha tudná hogy így fájdítod a szívét....


Én sajnos még nem láttam csellót élőben, de mivel klasszikus hangszer, el tudom képzelni, hogy egyébként sem úgy találták ki, hogy különösebb szempont lett volna a kényelem. (Persze attól még a test sok mindenhez tud alkalmazkodni.)

2019. jan. 30. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Az utolsonak mit szolhat az edesanyja inkabb....


Nagyon orulok, h csellozol, inkabb ennek szenteld a figyelmed ^^

Van nehany gyakorlatom erre a kezellazitasra, minden kezdonek megygyulik ezzel a baja, ha nincs “kinevelve” evekig ugy is maradhat... Tapasztalat... en ugy szoktam tanitani, h elso korben veszel egy felfujt lufit. Tudom eleg dedosan hangzik, de nagyon jo es hasznos, a mai napig szoktak igy lazitani az ujjaimat es levezetni a feszkot, foleg koncert elott. Szoval: veszel egy lufit, felfujod es az ujjaiddal lazan utogeted felfele, mintha labdaznal. Minden ujjal egyenkent, kettesevel, valtott ujjal es kezzel es csak nezd a lufit, ahogy konnyeden emelkedik es eredzkedik. Kb a lufi sullyedo sulyaval megegyezo erosseggen usd is fel az ujjaiddal. Tudom, h lehetetlen, de erre torekedj es csak figyeld a konnyedseget, a lufi ereszkedeseben, es, hogy ehez nem kell ero es energia, csak olyan termeszetes. Ez el is fog lazitani. A masik, hogy hogy rakod fel a kezed meg: amikor leultel es elhelyezkedtel a szeken oleld az a csello nyakat es a testet, dolj is ra nyugodtan. Majd egyenesedj ki es kb ugyan azzal a testhelyzettel “huzd ki magad” az olelesbol ugy, h a kezeid pont oda kerulnek, ahova valok. A vallaid termeszetesen leengedve lesznek es lazak. Az ujjaid, mint korabban is irtak, mintha almat fognal, kerek, hovelyk ujj lazan a kozepso alatt. Eleinte ugy szoktam, h a hovelyk ne is erjen a nyakahoz, csak a lufi konnyedsegu testsuly, amivel “lenyomod” a hurt. Es itt jon a lufis sztori lenyege, ahogy a lufi konnyeden sajat sulyatol ereszkedett, ugy kepzeld el a karod is. Nem ujjbol lenyomod a hurt, hanem a karod sulyat “ raengeded”. Legjobb tukor elott gyakorolni, h lasd a tanarod hogy fogja es mutatja es te hogy csinalod. A nagy hurnyomogatastol szokott begorcsolni a kezed, elkepzelheto, h ra is forditod a csuklod ezek szerint. Bal kezeddel erintsd meg a bal halantekod. Ha odanezel lakod, h nem fordult ki az alkarod, a csuklod. Ugyan ez a tartas a csellon is. A hovely ujjad legyen kaza. Ha azt rafestited is begorcsolhet. Kepzelt el, h a kozepso es a hovelykujjad egy folyamatos kort alkot, de a csellon kell lelegezniuk. A kozepso (a 2. ujj ugye) a hurtol kapja a levegot, a hovelyknek viszont kell bizony es kis levegoforras a nyaktol.

Remelem igy ertheto es tudtam segiteni :) barmi kerdesed van nyugodtan irj! Es elvezetes csellozast ^^ <3

2019. jún. 18. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Kedves utolsó válaszoló! A csuklómat nem szoktam ráfordítani, ez szerencsére nem probléma nálam, de sok más igen. :D A hüvelykujjamat sem feszítem már, de beletelt pár hétbe, mire ezt kiöltem magamból.


Na szóval, nagyon köszönöm, hogy írtál, főleg, hogy ilyen részletesen! :) Nem baj, ha "dedós" a gyakorlat, csak hasznos/hatásos legyen! Asszem a napokban bespájzolok lufikból... :D

Amúgy borzasztóan élvezem a csellózást, soha semmit nem szerettem még ennyire. :D 8 éves korom óta imádom ezt a hangszert.

Köszönöm szépen a tippeket és a segítséget, nagyon aranyos vagy, hogy írtál! :)

2019. jún. 19. 15:49
 6/10 anonim ***** válasza:

Utolso vok.

Ez csak termeszetes. Barmi kerdesed van nyugodtan irj ram :) 20 eve csellozok (igaz 5 eve tanar nelkul- vt egy balesetem), de szivesen segitek barmiben. Plusz jo tanacs, h gyorsan haladj: etudok es skalak orrba-szajba!! Ejjel-nappal! Ez a legutalatosabb resze, nem csak a csellonak, de minden hangszernek, de szukseges rossz. Jarni sem tanultal meg lepesek es maszas nelkul, ahigy beszelni sem artikulalatlan hangok nelkul, hanem sokszor mondattak veled ugyan azt. Ez detto ugyan az. Hol tanulsz csellozni amugy?

2019. jún. 19. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó, írtam privátot! :)
2019. jún. 21. 10:30
 8/10 anonim ***** válasza:
Valaszoltam :)
2019. jún. 21. 18:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Olyan hasznos nem leszek, mint az előző, de a húgom már hat éve csellózik, azóta rendszeresen viszem őt a zeneiskolai koncertjeikre, és azt látom, hogy a kezdőknek (meg neki is) még láthatóan nehéz lefogni a hangokat meg váltogatni őket (mármint technkikailag), de a nagyobbaknak már mintha meg se kottyanna.

Szóval idővel gondolom megszokod meg gyakorlod, rááll a kezed, és nem lesz ilyen gondod, de ránézésre minimum(!) egy év kell ahhoz, hogy kényelmes legyen csellózni (persze függ attól is, hogy mennyit gyakorolsz).

2019. aug. 26. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm, hogy írtál! De, ez is hasznos volt, úgyhogy örülök, hogy válaszoltál. :)

Hát igen, csak olyan nehéz kivárni azt a hosszú időt, amíg ráérzek. :D De szerencsére már most is könnyebb, mint volt.

2019. aug. 27. 12:48

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!