Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Részecske és antirészecske?

LeonScottKennedy kérdése:

Részecske és antirészecske?

Figyelt kérdés

Hello :)

Ha összeütköztetünk egy protont egy antiprotonnal, akkor a két energia kioltja egymást. De hová tűnik ilyenkor az az energia?

Illetve mi történik, ha egy nem egyező részecskét és antirészecskét összeütköztetünk, pl. protont egy antineutronnal? Ilyen módszerrel létre lehet hozni új elemi részecskéket, vagy netán újfajta atomokat?


2019. nov. 6. 14:36
 1/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Ha összeütköztetünk egy protont egy antiprotonnal, akkor a két energia kioltja egymást."

Nem oltja ki. Sőt.


"De hová tűnik ilyenkor az az energia?"

Fotonok formájában szétsugárzódik. Az egész. Annihiláció.

Most nem túl pongyola dolog az E=m*c^2 használata.

A találkozó anyag és antianyag komplett tömege energiává alakul.

Ez elég nagy bumm.


"Illetve mi történik, ha egy nem egyező részecskét és antirészecskét összeütköztetünk, pl. protont egy antineutronnal?"

A proton és az antineutron barion szintjén folyik le a pofonpárbaj. Itt is annihiláció a vége.


"Ilyen módszerrel létre lehet hozni új elemi részecskéket, vagy netán újfajta atomokat?"

Hát ha így nem is, de elvileg például létre lehetne hozni egy nem túl stabil "atomot", ahol mondjuk egy proton és egy antiproton kering közös pont körül.

Ez olyan semmire sem jó dolognak tűnik, de nem kizárt, hogy ez lehetne például az antianyag hosszabb tárolásának egy módja.

Azért ezzel már a sci-fi határán járunk.

2019. nov. 6. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

"Azért ezzel már a sci-fi határán járunk."

Ez a lényeg :) Adj ötleteket xD


Akkor én eddig rosszul tudtam, azt hittem, hogy két egyenlő energiájú sima és anti részecske kioltja egymást és nem lesz semmi.

Tehát egészen fotonjaikra esnek szét ezek a részecskék? Ezt a tulajdonságát miben lehetne hasznosítani a jövőben? Illetve mekkora erejű egy ilyen összecsapódás utáni annihilációs folyamat? Szubatomi szinten "nagy" erejű, vagy ténylegesen pusztító erejű lenne?

2019. nov. 6. 15:16
 3/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Tehát egészen fotonjaikra esnek szét ezek a részecskék?"

Én ezt inkább oltári robbanásnak nevezném.


"Ezt a tulajdonságát miben lehetne hasznosítani a jövőben?"

Rakétahajtásra például. A bombát inkább hagyjuk, túl "jó" lenne.


"Illetve mekkora erejű egy ilyen összecsapódás utáni annihilációs folyamat? Szubatomi szinten "nagy" erejű, vagy ténylegesen pusztító erejű lenne?"


E=m*c^2


Számold ki, egy gramm anyag annihilációja mennyi joule energiát ad.

Egy kockacukor energiájával szerintem elmenne Elon Musk Starship hajója a Jupiterig egy hét alatt.

2019. nov. 6. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

"Rakétahajtásra például. A bombát inkább hagyjuk, túl "jó" lenne."

Ez az, pontosan ezt próbáltam kihozni ebből, akkor mégsem vagyok teljesen vakon.

Mármint a rakétameghajtást. De a fotonbomba is jó ötlet.

Tehát létre lehetne hozni mondjuk egy olyan szuperhajtóművet, amit mondjuk egy W és Z-bozon antianyag ütköztető gyorsneutronos reaktor működtet? (ez szolgáltatja az energiát az ütköztetőnek)

2019. nov. 6. 15:42
 5/9 anonim ***** válasza:
2019. nov. 6. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 Wadmalac ***** válasza:

"Tehát létre lehetne hozni mondjuk egy olyan szuperhajtóművet, amit mondjuk egy W és Z-bozon antianyag ütköztető gyorsneutronos reaktor működtet? (ez szolgáltatja az energiát az ütköztetőnek)"

Gondolom igen, csak értelmetlen, nem működne.

Nem nyersz vissza több energiát, mint amit beleölsz.

Az antianyag-hajtásnak az egyetlen hatalmas előnye az energiasűrűsége, kis üzemenyag-tömeg nagyon nagy energiát ad.

Az említett kockacukornyi Jupiter-utas üzemanyag előállítása a világ mai energiatermelésének komplett bevetésével is minimum évtizedekig tartana.


Vannak tervek kis tolóerejű antianyag-hajtóművek fejlesztésére, műhold-pályakorrekciós hajtásra, mint amire ma az ionhajtóművek vannak.

Ezen koncepcióban radioaktív anyag sugárzása van speciális moderátorral antianyag-előállításra fogva.

Az így elérhető hajtás tényleg maximum pályakorrekciókra lesz elég, vagy csillagközi szondákhoz, hiszen kicsi tolóerőt tud adni, de akár évszázadokig.

2019. nov. 7. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

"Nem nyersz vissza több energiát, mint amit beleölsz."


Az nem gond, azt már sci-fivel megoldom. Kitaláltam egy új sugárzást, amolyan annihilációs utósugárzás, ami szimulálni tud másfajta elemi részecskék közötti kölcsönhatást és ebből lehet nyerni szinte végtelen mennyiségű nukleáris energiát. Így a szuperhajtómű olyan erőt fejt ki, mintha minden század másodpercben robbanna egy atombomba. Szóvan nagyon rövid idő alatt nagyon nagy sebességre fel lehet gyorsítani, a fénysebességet nem lehet elérni, de megközelíteni már meg lehet és ez éppen elég. De pl. az Alfa Centauri-ra el lehetne utazni 20-25 év alatt.

2019. nov. 7. 14:04
 8/9 anonim ***** válasza:
100%
Jó az elgondolás. Bizonyítsd be, mérd le, tedd megismételhetővé és várjuk a publikációdat!
2019. nov. 12. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:
100%

Sci-fi lesz belőle.

Nem publikáció.

Bár már volt pár példa a történelemben, amikor sci-fik tartalmát később felfedezték, feltalálták.

2019. nov. 13. 08:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!