Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell egy végeredményt...

Hogyan kell egy végeredményt pontosan leírni? (Statisztika? )

Figyelt kérdés

Adott egy számhalmaz (olyan 5-10e tétellel).

Az összes statisztikai mutatót ki tudom számolni, de azt nem tudom, hogy a végeredmény leírásánál mit írjak.

Van a köv. felírásnak értelme?:

számtani átlag +- átlagos eltérés (vagy szórás)


Melyik átlagot ajánljátok, hogy használjam?

Mikor melyiket kell használni?


A +- után melyiket szokás használni? Átlagos eltérést vagy szórást?



#statisztika #átlag #szórás #átlagos eltérés
2019. nov. 27. 18:27
 1/5 anonim ***** válasza:

Mihez kell?

Ki a célközönség?

Mire fogják használni?

A statisztikák céllal készülnek.

2019. nov. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Diploma munka. De mivel lehetetlen leellenőrizni az adatokat, annyira nem fontos, de szeretném pontosan csinálni.

Igazándiból nem is biztos, hogy fogom használni, mivel hisztogram lesz az alap.

De ha pl. máshoz is használnám, akkor mit, hogy kellene?

2019. nov. 27. 19:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Mi a téma? Mit akarsz megmutatni statisztikával, mit akarsz bemutatni vele az olvasójának?

Egyébként általában az átlag és a szórás közül mindkettőt le szokták írni, pusztán az átlag semmit nem mond.

De ha van egy hisztogrammod, azzal többet szemléltetsz, mint ezzel a két számmal.


Persze nem mindegy mi a cél.

Most csak mondok egy példát, egy időjárás jelentésben nyilván nem hisztogrammokat akar látni az ember.

De ha pl azt akarod bemutatni, a magyar lakosság életkora hogy oszlik meg, akkor sokkal szemléletesebb egy hisztogramm, mint azt mondani, hogy a "lakosság átlag életkora" és "lakosság életkorának a szórása".


(Zárójelben hozzáteszem, hogy szórás nem az átlagos eltérés, hanem a négyzetes eltérések átlagának a gyöke.)

2019. nov. 27. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.

Írok egy példát, de egy másik tantárgyról van szó.


Szóval van 10 mintadarab, amin az anyagnak a szakítószilárdságát mérték meg. Az adatokból kellene átlagot számolni. De mivel Te is leírtad, önmagában az áltag nem mond semmit. Ezért szeretném kiegészíteni. És nem tudom, hogy az eltérést vagy a szórást használjam kiegészítésként: Pl a végeredményt így írnám fel: 450 +- 10 MPa.


Melyik átlagot érdemes ilyen esetben használni, illetve melyik statisztikai mutatót érdemes a +- után használni?

2019. nov. 28. 16:12
 5/5 anonim ***** válasza:

10 minta nagyon kevés, ebből nehezen mondható bármi.


És azt sem tudom, milyen mélyen akarsz ebbe belemenni.

Javaslom nézz utána a konfidencia intervallum fogalmának, ez hasznos lehet, valószínűleg erre van szükséged.


Illetve még azt tudom tanácsolni, hogy egyéb szakirodalombol nézz utána az adott dolog tapasztalati eloszlásának. Az ilyen méréseknél általában normális eloszlást szoktak alapul venni. Maximum likelihood módszerrel meg tudod határozni a paramétereit. Ez alapján ki tudod számolni, hogy x és y konkrét érték közé esik 95% valószínűséggel (ez lehet 97.5 vagy 99, attól függ mire van szükség).


Viszont a 10 minta tényleg nagyon kevés egy statisztikai elemzéshez.

2019. nov. 28. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!