Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Könnyebb lesz a homokszemcse, ha?

Könnyebb lesz a homokszemcse, ha?

Figyelt kérdés

Tehát. Képzelj el egy, a földbe fúrt lyukat, benne egy 4 m hosszú, 110 mm-es PVC csővel. Ott lent, 4 m-es mélységben fosóhomok van, ezért nem tudtam kézi fúróval lejjebb fúrni. Most azt csinálom, hogy a cső aljába leengedek egy slagot, azon nagy nyomással veretem be a vizet, ami így felkavarja a homokot. Közben egy önfelszívó szivattyú szívótömlőjét (a végén lábszeleppel) is leengedtem majdnem a cső aljáig, s azzal szívatom ki a homokos vizet.

Ezzel kapcsolatban merült fel bennem a kérdés, hogy könnyebb-e a tömlőben felfelé vándorló homokszemcse, ha a 110-es PVC cső nyakig tele van vízzel? Nektek mi a meglátásotok?



2020. febr. 20. 17:31
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

a homok nem lesz könnyebb, de nagyobb vízmennyiséget tud kiszívni a szivattyú, mintha lejjebb lenne a vízszint, ezáltal nagyobb a vízmozgás, magasabbra keveredik a homok...


de a homok tönkrevágja a szimeringet

2020. febr. 20. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Az én lógigám szerint a tömlőben áramló víz is könnyebb lesz, ha vízoszlop öleli körül. Csak azt nem tudom, hogy a homok is annyit veszít a súlyából, mint a víz, vagy mivel az "még egy" vízben van, hatványozottan?

A szivattyúért nem kár, egy tajvani vacak, még a csatlakozói sem szabványosak. Évek óta hentereg kint a műhelyben "valamire még jó lesz" címkével ellátva.

2020. febr. 20. 18:59
 3/9 A kérdező kommentje:

A szivattyúért nem kár, egy tajvani vacak, még a csatlakozói sem szabványosak. Évek óta hentereg kint a műhelyben "valamire még jó lesz" címkével ellátva.

Annyit bírjon ki, hogy 50-60 centivel lejjebb tudjam nyomni a csövet.

2020. febr. 20. 19:00
 4/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

A vízhez képest lesz csak könnyebb, de összességében a vízzel együtt nem. A felhajtóerő a víz és homok viszonylatában, kettejük viszonyításában keletkezik. Mint egy mérlegen is, ha méred az összetevőket, beleöntesz 1 kg vizet, majd 100 g almát teszel bele, akkor a mérlegen összeadódik a súlyuk.


Viszont a vízzel együtt könnyebb lesz kiszivattyúzni, mert képlékenyebb és kevesebb lesz a súrlódása, mint magában a homoknak.

2020. febr. 20. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Ez meg hogyan?

"a tömlőben áramló víz is könnyebb lesz, ha vízoszlop öleli körül."

A víz körüli víz nem teszi könnyebbé, mert azonos sűrűségűek. Tehát a vízbe merülő víz nem lesz könnyebb, nem keletkezik felhajtóerő.


Vagyis ez nincs: "vagy mivel az "még egy" vízben van".

Nincs "még egy" víz. Csak víz, simán.

2020. febr. 20. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ha úgy működne, hogy "a tömlőben áramló víz is könnyebb lesz, ha vízoszlop öleli körül", akkor egy tál víznek könnyebb lenne a közepe és kidomborodna.
2020. febr. 20. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 dellfil ***** válasza:
100%

És feltaláltuk az örökmozgót... :D Mert:"...a tömlőben áramló víz is könnyebb lesz, ha vízoszlop öleli körül"


dellfil

2020. febr. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 TappancsMancs ***** válasza:
100%

:)


Kérdező, valahogy úgy értelmezd - és ez szimpla hasonlat lesz - mint amikor apuka rááll a mérlegre a kislányával és emeli. Összesen nem lesznek könnyebbek, de a kislány feljebb lesz. Kettőjük viszonyrendszerében működik.

2020. febr. 20. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:

Oks, a kérdés valóban a humor kategóriába való. Arkhimédész bácsi is a szomszéd sírban fekvő halott hasát fogja nevettében. Este, mikor lefeküdtem, eszembe jutott, és persze ott mindjárt világosan láttam.

De azért köszi a válaszokat, és hogy nem nevettétek ki öreg fejemet. Egy-egy zöld praclit megért ez nektek.

2020. febr. 21. 13:44

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!