Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Néha, ha kiég egy villanykörte...

Néha, ha kiég egy villanykörte, akkor lecsapja a megszakítót. Miért?

Figyelt kérdés
2020. márc. 26. 11:25
 1/4 anonim ***** válasza:
87%

Például izzószálas égőnél fordul elő, vízszintes helyzetű izzóval (Pl. búrában falilámpa.)


Ha szétszakad az izzószál, akkor egy darabja rápattanhat a két száltartóra, és mivel rövidebb, mint az eredeti izzószál, kisebb az ellenállása. Emiatt nagyobb áram folyik; esetleg annyira nagy, ami már működteti a biztosítót.

2020. márc. 26. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 dellfil ***** válasza:
100%

Izzószálas lámpánál "kiégéskor" ív (villamos ív) képződhet "bizonyos körülmények" együttállásakor. Ilyenkor az izzó ellenállása nagyon lecsökken, ezért nagy - a biztosítékot lecsapó - áram fog folyni.

Mit értek a "bizonyos körülmények" alatt?

Nos azt a jelenség sort, amely - például - akkor játszódik le, ha az izzószál megszakad egy ponton, a szakadás rövid, így a szakadást "átüti" a meglévő feszültség különbség ívet alkotva. Ez a villamos ív "felzabálja" a maradék kétoldali izzószálat, vagy nagy részét. Mivel az ív plazma, jól vezet, jobban mint az izzószál, jobban a hideg izzószálnál is, így nagy áram folyik, persze csak addig, míg a biztosíték ki nem megy.

A "valóságban" persze sokkal összetettebb a folyamat. De ezt részletesen nem tisztem leírni, hiszen nem foglalkoztam a jelenséggel mélyen. Mondom, sok az összetevője, de szerintem a fentiek jó közelítést adnak.

Ha nagyot tévedek majd lesz aki kijavít. :)


dellfil

2020. márc. 26. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

Köszi, kezdem kapizsgálni.


Amikor én láttam, akkor az üvegburkolat is eltört, leesett.

Gondolom az izzószál elégett és akkor a helyén maradt az ív vagy plazma...

A lényeg, hogy lecsökkent az ellenállása.

2020. márc. 26. 15:02
 4/4 anonim ***** válasza:
45%
Ha kiég a villanykörte sok esetben ki csaphatja a biztosítékot.
2020. ápr. 3. 11:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!