Weboldalunk cookie-kat használhat, hogy megjegyezze a belépési adatokat, egyedi beállításokat, továbbá statisztikai célokra és hogy a személyes érdeklődéshez igazítsa hirdetéseit. További információ

Főoldal Belépés/Regisztráció Egy véletlen kérdés Facebook

Kategória: Tudományok » Alkalmazott tudományok

A kérdés

Néha, ha kiég egy villanykörte, akkor lecsapja a megszakítót. Miért?

márc. 26. 11:25  Privát üzenet  

A válaszok

Például izzószálas égőnél fordul elő, vízszintes helyzetű izzóval (Pl. búrában falilámpa.)

Ha szétszakad az izzószál, akkor egy darabja rápattanhat a két száltartóra, és mivel rövidebb, mint az eredeti izzószál, kisebb az ellenállása. Emiatt nagyobb áram folyik; esetleg annyira nagy, ami már működteti a biztosítót.

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 88%-ban hasznos válaszokat ad.
# 1/3Időpont márc. 26. 12:46 Privát üzenet
dellfil nevű felhasználó válasza:

Izzószálas lámpánál "kiégéskor" ív (villamos ív) képződhet "bizonyos körülmények" együttállásakor. Ilyenkor az izzó ellenállása nagyon lecsökken, ezért nagy - a biztosítékot lecsapó - áram fog folyni.

Mit értek a "bizonyos körülmények" alatt?

Nos azt a jelenség sort, amely - például - akkor játszódik le, ha az izzószál megszakad egy ponton, a szakadás rövid, így a szakadást "átüti" a meglévő feszültség különbség ívet alkotva. Ez a villamos ív "felzabálja" a maradék kétoldali izzószálat, vagy nagy részét. Mivel az ív plazma, jól vezet, jobban mint az izzószál, jobban a hideg izzószálnál is, így nagy áram folyik, persze csak addig, míg a biztosíték ki nem megy.

A "valóságban" persze sokkal összetettebb a folyamat. De ezt részletesen nem tisztem leírni, hiszen nem foglalkoztam a jelenséggel mélyen. Mondom, sok az összetevője, de szerintem a fentiek jó közelítést adnak.

Ha nagyot tévedek majd lesz aki kijavít. :)

dellfil

A válasz 100%-ban hasznosnak tűnik. A válaszíró 86%-ban hasznos válaszokat ad.
# 2/3Időpont márc. 26. 14:00 Privát üzenet
A kérdező kommentje:

Köszi, kezdem kapizsgálni.

Amikor én láttam, akkor az üvegburkolat is eltört, leesett.

Gondolom az izzószál elégett és akkor a helyén maradt az ív vagy plazma...

A lényeg, hogy lecsökkent az ellenállása.

# 3/3Időpont márc. 26. 15:02 Privát üzenet

Értesítsünk róla, ha új válasz érkezik? Válasz küldése

Kapcsolódó kérdések
Melyik nagyobb kornyezetterheles hosszu tavon, ha talalsz kb 20 db regi tipusu,100 wattos villanykortet, felhasznalni vagy nem felhasznalni? Miert?
Hogyan kell örök bioszférát készíteni?
A villanykörte izzószála "tiszta" volfrámból készül?
Szobában felkapcsolt villany akkor is fogyaszt, ha kicsavarom az égőt / villanykörtét?
Villanykörte kapcsolgatása? (Több lent)
Lehetséges hogy egy mai villanykörte évekig égjen folyamatosan?

Kérdések a Tudományok rovatbólKérdések az Alkalmazott tudományok rovatból

Minden jog fenntartva © 2020, www.gyakorikerdesek.hu | GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | WebMinute Kft. | Kapcsolat: info (kukac) gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!