Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elektromos angolnákkal megoldh...

Elektromos angolnákkal megoldható lenne egy háztartás áramellátása?

Figyelt kérdés

Esetleg elektromos angolna erőmű működőképes lenne?


Tekintsünk el attól hogy állatkínzás lenne, úgysem tervezem kipróbálni 🤣 Honnan is szereznék elektromos angolnát 🤣



2020. jún. 3. 13:55
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem nem igazán nyerő ötlet.

Vajon hány ezer elektromos angolna tudna fölmelegíteni egy vasalót?

Mivel etetnénk őket?

Ezek az állatok nagy feszültséget, de kis áramerősséget ( néhány milliamper ) produkálnak rövid impulzusok formájában.

A technikai problémákat már nem is említem.

2020. jún. 3. 14:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
100%

A háztartásban felhasznált energia mértékegysége a Joule (J) vagy pedig kilowattóra (kWh). Ez mind a kettő energiát mér, 1 MJ (1 millió Joule) nagyjából egyenlő 2.75 kWh-val, de a villanyt tipikusan kWh-ban mérik. A kWh nem SI mértékegység, de áram mérésére egyszerűbb.


1 kWh áramot egy 1000 wattos fogyasztó (mondjuk egy izmosabb porszívó) 1 óra alatt fogyaszt el. 1 kWh áram ára kb 40 forint körül van. Egy átlagos család havi áramfogyasztása 200 kWh körül van, tehát otthon ellenőrizheted, hogy havi 7-8 ezer forint körül van-e a villanyszámlátok.


Mindezt azért írtam le, hogy képben legyél a mennyiségekkel.


Áram esetén a felhasznált energia ugye a fogyasztó teljesítményétől (Watt) és az eltelt időtől (óra) függ. Tehát sehol nem látod benne a feszültséget mondjuk. És ez azért van, mert egy elvégzendő munka energiaigénye (mondjuk egy teavíz felforralása) nem függ attól, hogy hány voltos a teafőző. Persze az hogy hány amper szalad át a teafőzőn, az függ, de te nem a feszültséget használod fel, nem az amperek után fizetsz, téged csak a meleg teavíz érdekel. Az pedig ugyanannyi kWh lesz, azaz ugyanannyi forint. Elvileg megtehetnéd azt, hogy a hálózatról feltöltesz egy 12V-os akkut, majd egy 12V-os teafőzővel akkuról felforralod a teát. Valamennyi veszteséged lesz ugyan, de azt leszámítva a mutatvány ugyanannyi energiát, ugyanannyi kWh-t jelent, ugyanannyiba is kerül.


Ezzel azt akartam szemléletetni, hogy amikor energiamennyiségről beszélünk, akkor tök mindegy az hogy hány voltos. Kis feszültségen is lehet ugyanannyi energiát felhasználni. És fordítva, attól hogy valaminek nagy a feszültsége, még nem biztos, hogy nagy az energia is, ami benne van.


De nem is ez a gond. Tegyük fel, hogy valahogy le tudod venni az elektromosságot az angolnáról, és tárolni is tudod, szóval mindegy hogy mikor és mennyit szikrázik. Ahhoz, hogy elektromos angolna lásson el egy háztartást árammal, ahhoz az kéne, hogy az angolna (vagy angolnák együttesen) havi 200 kWh-t termeljenek. Most ne is azt számoljuk ki, hogy ehhez mekkora áramok kellenének, hanem csak tekintsünk az elektromos angolnára úgy, mint egy olyan konverterre, ami a kaja energiáját elektromos energiává konvertálja. Hiszen az angolna sem a semmiből csinál energiát, hanem ennie kell. Ugye a kajában is van energia, ez van ráírva mint kalóra, de szerepel mellette Joule-ban is. Tegyük fel, hogy az angolnáidat szardíniakonzervvel eteted, aminek 100 grammja 800 kJ-t tartalmaz, és kb 500 forintba kerül. A 200 kWh (havi áramfogyasztás) az 720 MJ, tehát kb 90 kiló szardínát kell havonta feletetned az angolnáiddal, hogy ki tudják termelni az áramot.


Tehát ha valahogy meg is tudád csapolni az angolna elektromos csapásait, az angolna etetése 450 ezer forintba kerülne, 8000 forint helyett. Szóval leginkább ezért nem termeltetnek áramot angolnákkal.

2020. jún. 3. 15:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
Plusz azt is vegyuk hozza, hogy a szardiniakonzerveknek csak kis reszet kepesek az angolnak elektromos aramma alakitani (<10%-at), a tobbi az angolna egyeb funkcioinak ellatasahoz szukseges. Tehat a fentebbi osszeget meg minimum 10-zel meg kell szorozni (de szerintem ennel joval tobbel).
2020. jún. 3. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
100%

Na igen.

Már volt hasonló kérdés: hogy miért nem hajléktalanok bicikliznek, és látják el így árammal a várost.

Azon kívül, hogy hány millió ember kellett volna - még azt felejtik el, hogy ehhez nekik enni is kell.

Az izmok hatékonysága 25%, a gyomorét nem tudom. Az szerintem sokkal kisebb.

2020. jún. 4. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
100%
Pár száz évvel ezelőtt azt mondtam volna, hogy igen.
2020. jún. 4. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

Általában nem számít a feszültség, de pont az angolnás kérdésnél igen, mert attól támadt a kérdés, hogy az angolna elég érezhető impulzust produkál. És ehhez tette hozzá #1, hogy ugyan a feszültség nagy, de az áram kicsi.

Egyébként meg nem is olyan kicsi, mert az angol nyelvű wiki szerint akár 1 A csúcsértéket is elérhet (6-800 V mellett). Ezek után az időnek kell kicsinek lennie, ami attól függetlenül lehet kicsi, hogy azt olvasni, akár 400-at is tud ütni másodpercenként, meg azt is, hogy akár egy órán keresztül is tudja ismételi az ütéseket, ha gerjesztik (e két tényt vélhetőleg nem szabad egyszerre érvényesnek venni).

Mivel ezek kb. két méteresek, alighanem nagyker áron szerzik be a szardíniákat. :)

2020. jún. 4. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%

"Egyébként meg nem is olyan kicsi, mert az angol nyelvű wiki szerint akár 1 A csúcsértéket is elérhet (6-800 V mellett)."


Viszont minket nem is annyira a legnagyobb áramerősség érdekel, hiszen az egyébként is adott feszültség mellett a préda (meg úgy általában a rendszer) ellenállásától függ. A csúcs pedig tarthat rövid ideig, mondjuk valahol 1 ns és 1 s közt egy adott ideig, hiszen itt egy szikráról van szó. A teljesítény ugye U*I, azaz 600 V és 1 A esetén 600W, de ha mondjuk 1 s-ig tart, akkor az energia 1 Ws (0.00028 Wh, ami 0.00000028 kWh), ha pedig csak 1 ns, akkor annak a milliomoda. Úgyhogy nem a feszültség, de önmagában az áramerősség sem elég, tudni kell, hogy milyen hosszan tart ez a szikra, de még egy 1 másodperces 600V-os 1 Amperes hosszú kisülés energiatartalmának fedezéséhez sem kellenek túl nagy szardínia-darabok.


Csak összehasonlításképpen, lehet kapni ilyen féltégla méretű akkukat telefontöltéshez, 20000 mAh töltéssel. Mivel ezek 5V-osak, ezért a bennük levő energia 100 Wh (0.1 kWh), azaz 4 forintnyi energia. Vessük ezt össze az egy angolnaszikra energiájával.

2020. jún. 4. 10:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
100%

Hát ezt írtam, nem? Hogy az időnek kell kicsinek lennie. És akkor megmagyarázod? :D

Hát, ami a szardíniákat illeti, már százszor megfogadtam, hogy neten nem humorizálok, csak a baj van belőle. :D

2020. jún. 4. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Hát ezt írtam, nem? Hogy az időnek kell kicsinek lennie. És akkor megmagyarázod? :D"


Igaz, írtad, nem is neked magyaráztam hanem úgy inkább mindenkinek való reakcióként. Szerintem te pont érted.

2020. jún. 4. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, mindenkinek ment a zöld. Ma is tanultam valamit 🙂 Csak nehogy bosszút álljanak az angolnák és megkeressenek, mert generátornak akartam használni őket 🤣🤣🤣
2020. jún. 5. 11:26
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!