Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Esztergálás. Miért kell külön...

Esztergálás. Miért kell külön külső és belső lapka is?

Figyelt kérdés

Nem tanultam az esztergálást, de hobbihoz vettem pár éve egy E1N-es gépet és a menetvágással állandóan problémáim vannak. Pár napja olvastam az egyik kérdésnél, hogy vannak olyan lapkák, amik a pontos menetformát megcsinálják.

Néztem az ebay-en , de valamit nem értek.

Van külső-belső jobbos lapka és van külső belső balos lapka. A külső jobbos lapka viszont pont ugyanolyan, mint a belső balos, a jobbos belső meg ugyanolyan, mint a balos külső.

Miért kell 4-féle lapka. Biztos kell, nem gondolnám, hogy a lapka gyártók hülyék, csak én nem értem az okát. Előfordulhat, hogy a lapjai nem párhuzamosak és a menetemelkedésnek megfelelően dől a lapka teteje ?



#esztergálás #menetvágás #menetvágó lapka
2020. szept. 21. 12:40
 1/6 Wadmalac ***** válasza:
30%

A menetes furathoz valóknál kellhet a 90 foknál jóval beljebb dőlő vágóél-csúcs alatti hátlap, hiszen különben a lapka "alja" beleérhet a felületbe.

Nem biztos, hogy ennek elkerülésére elég a furatkés-befogó kialakítása, nem tudom.


A menetemelkedés iránya miatti döntés nemigen kellhet, ahhoz elég, ha a két vágóél hátlapja az emelkedésnél jobban dől befelé.


Menetesztergálásban nem vagyok éppen rutinos, esetlegesen a furatlapkánál fontos szempont lehet, hogy mindenképpen kifelé hozza a forgácsot, ne a furatba gyűjtse.

2020. szept. 21. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
1db ilyen lapkám van itthon valahonnan, de eddig nem tudtam, hogy pontosan mit is kezdjek vele. Ami furcsa, hogy ennek nincs olyan csúcs alatti felület aládolgozás. Amennyit tanultam az idők alatt, hogy vannak a pozitív meg a negatív lapkák. Ez olyan, mint a pozitív lapka, aminek nincs ez a kiképzése. Valahogy pedig haladnia kellene a késnek. Teljesen más késeknél az egész lapka döntve van behelyezve a kés szárába.
2020. szept. 21. 13:57
 3/6 Wadmalac ***** válasza:

Hát furatkésnél két módon tudod elérni, hogy ne nyaljon a furatfal a kés hátlapba, az egyik, hogy ez a hátfal befelé lejt, a másik, hogy tengelyvonal FÖLÖTT esztergálsz. Csak akkor meg xar az élszög.


Nem tudom, én érdekesnek találom, hogy furat-menetkés lapkánál nem szerepel a minimum átmérő, amit tud.

Lehet, hogy "árnyékra vetődök", mert alapból a lapka, ami az adott menetmagasságot tudja, nem is kerül olyan kicsi átmérőjű furatba, hogy ezzel gond lenne.

Igazán a kisebb menetes furatoknál lenne ez gond, de ott meg esztergán is menetfúróval dolgoznak, úgyhogy valószínűleg ez az ötlet nem nyert.


Utánamásztam pár itt nálunk lévő szerszámkatalógusban, ott elég vázlatosan azt írják, hogy a furatlapkák erősebb kialakításúak a rosszabb élszög miatt, meg említik a forgácsirányítást, úgyhogy azzal nem nyúltam mellé.

2020. szept. 21. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
A külső és a belső különböző kell legyen, hiszen az anyamenet és az orsómenet profilja különböző.
2020. szept. 21. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Hát a Whitworth profilnál miért nem csereszabatosak ?
2020. szept. 22. 01:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Wadmalac ***** válasza:

"A külső és a belső különböző kell legyen, hiszen az anyamenet és az orsómenet profilja különböző."


Na igen, metrikusnál elvileg a menetárok rádiusz és ezzel a menetcsúcs letörés az anya és orsó esetén más.

Whitworthnál egyforma.

2020. szept. 22. 07:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!