Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Acélöntvény vegyi polírozása...

Tambi3 kérdése:

Acélöntvény vegyi polírozása milyen vegyszerrel végezhető el?

Figyelt kérdés

Kedves Fórumtársak!


Már a kérdésből rájöhettetek, hogy egy lusta, dolgozni nem akaró, ám mégis csodálatos végeredményt váró emberke vagyok...


Fejembe vettem, hogy velem egyidős (ez olyan 6-7 évtized!, de az sincs kizárva, hogy 1945-ben hagyta itt a II. Ukrán Hadseregcsoport...) 16Б05П típusú, 500-as esztergagépemet ha nem is "felújítom" (az azért több ennél), de "fénylő" állapotba hozom.


Ezt én úgy képzelem, hogy Ti ajánlotok valami folyadékot, én bekenem vele, és reggelre csillog-villog...


Mi a neve a vegyszernek?


(Még az AZÚR vegyszerboltban sem tudnak ilyenről!!!)



A pontosság, 1-2 tized kopás, lemaródás nem érdekes, évente pár órát használom, pl tavaly megigazítottam vele egy szoruló diópánt ferdén elvágott "apa" részét, stb.. De mégsem akarom így "itt hagyni", mit szól az utókor...


Előre is köszönöm!


Derűs napot! Tambi



#polírozás #fényezés #VEGYI POLÍROZÓ #ACÉL FÉNYEZÉSE #TÜKRÖSÍTÉS #ÖNTVÉNY POLÍROZÁS
2020. nov. 3. 18:39
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Leginkább polírozó pasztákkal érdemes polírozni. Tudsz venni az Obiban de lehet hogy a Tesco-ban is. Vegyszerekkel inkább maratni szokás.
2020. nov. 3. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Létezik vegyi és elektromos polírozás, de öntöttvas esetén az nem megy.

Ez egy hülye szövetszerkezetű anyag, inhomogén felülettel, bárm ivegyi hatásra csak még porózusabb lesz.

Itt csak mechanikai fényesítés működik, bizony sok fizikai munkával.

Ha nagyon rzsdás és göröngyös a felület, durvább majd finomabb drótkefével, drótkoronggla indul a történet, majd jöhet a kézi csiszolás, elindulva a mondjuk 120-as csiszolóvászonnal, majd egyre finomabbal, mondjuk 600-asig szárazon, utána már olajosan (a vizes csiszolás itt nem ajánlott, marha gyorsan visszaoxidál, barnul).


Léteznek csiszolóporos szivacskorongok flexre, azokkal lehet kísérletezni a nagyobb felületeken, kipróbálva, melyik finomságú mit ér el és aszerint sorrendben menni velük.


A festett felületeken ki lehet próbálni a vaxos polírozást a gondos letisztítás után. Én ide a Brigéciolt és a féktisztító spray-t ajánlom tisztításra.


Nem akarok senkit elijeszteni, de qrva sok munka.

Viszont ha indíttatás megvan, érdemes, a végeredmény látványa nagy élmény.


https://www.youtube.com/watch?v=QuLe1XQ0dsw

https://www.youtube.com/watch?v=LyItts-ofME

2020. nov. 4. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

El kell, hogy szomorítsalak Tambi3, olyan vegyszert, ami helyetted políroz én sem ismerek.

Az anódos polírozás áll hozzá legközelebb. Ehhez az eljáráshoz szükség van egy szabályozható egyenáramú áramforrásra, és vegyszerekre. Ráadásul mire próbadarabokon kiismered az eljárás csínját-bínját addigra már ragyogna az esztergád egy jó polírkorongtól.

Azért leírok néhány elektrolit receptet:

Acél 185 ml HClO4 (perklórsav) + 765 ml ecetsavanhidrid + 50 ml víz / szobahőmérséklet / 0,04 - 0,06 A/cm^2 áramsűrűséggel.

Foszforbronz 33 térf.% HNO3 + 67 térf.% CH3OH / szobahőmérséklet / 0,75 -1,5 A/cm^2

Rozsdamentes acél 60% H3PO4 + 20% H2SO4 + 20% víz / 80°C / 1,0 A/cm^2


#2 Wadmalac "Létezik vegyi és elektromos polírozás, de öntöttvas esetén az nem megy."

Bingó! A könyvben, ahonnét ezeket szedtem van még recept rézre, nikkelre, alumíniumra, magnéziumra, sárgarézre. De öntöttvasra nincs.

2020. nov. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

"De öntöttvasra nincs."

Nincs sajnos. Egyes acélöntvényekre van, de konkrétan arra, amiből ezek a régi ssztergák vannak, főleg szürkeöntvény, a jobb helyeken gömbgrafitos, arra nincs.

Az elektropolírozás ott megy, ahol faca homogén, zárt, vastag oxidréteg lehetséges a felületen.

Ez a szénnel teleqrt anyag ilyet nem tud.

2020. nov. 4. 15:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen kedves Barátaim.


Az ágy, váltó, mozgatószervek ha nem is újszerűek, de az olaj megvédte őket valamennyire. Nem rozsdásak, de újszerűségről, fényességről nincs szó, pont olyan, mint a többi öreg gép.


Három éve vettem rá egy négy pofás, 160-as tokmányt, annak kb felén vékony rozsdafilm van (meghasad a szívem, és nem csak az ára miatt...). Bekentem rozsdamaróval, holnap meglátjuk az eredményt...


A festése viszont gyalázatos (kár, hogy nem tudok ide képet tölteni), így a nagyobb felületeket muszáj lesz csiszolni vagy szemcseszórni, de féltem a portól, vagy a vizes portól... A szánokkal, kallantyú-fogantyúkkal kipróbálom a HClO4 + ecetsavas eljárást, köszönömszépen!


Az eredményről beszámolok.


Még egyszer köszönöm, jó éjt mindenkinek!

2020. nov. 4. 22:31
 6/7 A kérdező kommentje:
A rozsdaoldó szépen letisztította a tokmány felületét. Sajnos későn jött a kezelés, néhol bizony érdes, bemaródott maradt...
2020. nov. 5. 20:28
 7/7 Wadmalac ***** válasza:
100%
Bemaródásokkal már nincs nagyon mit kezdeni. Vannak ilyen "folyékony fém" néven futó fémpor-tartalmú ragasztók, amivel kitölthető és szebb lesz, de sokat használt felületeken kikopik.
2020. nov. 6. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!