Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora annak a valószínüsége,...

Mekkora annak a valószínüsége, hogy 3 fiú gyermek után a 4. is fiú lesz ?

Figyelt kérdés
Tételezzük fel, hogy a fiúk és a lányok aránya a populációban kereken 50-50%

2020. dec. 1. 18:06
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
91%
Ugyanúgy 50%.
2020. dec. 1. 18:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
88%

Más a helyzet, ha azt kérdezed, mekkora a valószínűsége, hogy egy családban a 4. gyermek fiú, feltéve hogy az előzők is fiúk.

A te kérdésednél az egyes születések függetlenek (az első három már bekövetkezett), a módosított kérdés egy feltételes valószínűség.

2020. dec. 1. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
87%

Biológiai értelemben nézve 50% fog maradni, mert semmit sem befolyásol az előző három terhesség.

Matematikailag pedig ahogy a kettes is mondja, ez egy feltételes valószínűség. Ha nem tudod hogy kell kiszámolni, akkor jelezd és levezetem.

2020. dec. 1. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
65%
1/2.
2020. dec. 1. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 A kérdező kommentje:

Igen, kérlek szépen vezesd le a feltételes valószínüséget. Emiatt is tettem fel a kérdést.


Egy másik példával, hogy ha van egy dobokockám, 3 piros és 3 zöld oldala van, és ha 3 zöldet dobtam, akkor arra, hogy 4. piros lesz annak szerintem nagyobb a valószínüsége, mint zöld. Azért mert már dobtam 3 zöldet.

Ha dobnék 1000-szer, akkor az arányok a végén is közel fele-fele lenne. Szerintem hasonló a helyzet a 4. dobásnál is, csak kicsiben, ott már nagyobb a valószínüség, hogy más lesz. Én úgyan így gondolom a 4. gyereknél is.

Javíts ki kérlek, ha biztos vagy benne.


Köszi!

2020. dec. 1. 20:05
 6/16 anonim ***** válasza:
85%

"Egy másik példával, hogy ha van egy dobokockám, 3 piros és 3 zöld oldala van, és ha 3 zöldet dobtam, akkor arra, hogy 4. piros lesz annak szerintem nagyobb a valószínüsége, mint zöld. Azért mert már dobtam 3 zöldet."


Ez nem igaz. Ezt a helytelen gondolkodást szokták követni például a rulettnél is az ember. Mikor egymás után már kijött 10 piros, azt hiszik, hogy a következő pörgetésnél nagyobb esélye van a feketének, pedig nem, pontosan ugyanannyi esélye van, mint a pirosnak.


Feltételes valószínűség: Legyen adva két esemény, A és B.

Az A esemény valószínűsége, feltéve, hogy a B esemény bekövetkezik:

P(A|B) = P(A és B)/P(B).

A te konkrét feladatodnál:

A esemény: A 4. gyerek fiú lesz

B: Az első 3 gyerek fiú lesz - valószínűsége: P(B) = (1/2)^3 = 1/8.

A és B : Minden gyerek fiú - valószínűsége P(A és B) = (1/2)^4 = 1/16.


P(A|B) = (1/16)/(1/8) = 1/2.

2020. dec. 1. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 A kérdező kommentje:

[link]

A 62. oldalon van egy hasonló feladat. Ott a 2. gyerek neme az első fiu után 1\3ad, Miért ?:) Köszi Nem érzem a különbséget.

2020. dec. 1. 21:00
 8/16 A kérdező kommentje:
Azt tudom, hogy ha az első 3 fiú lesz, annak 1\8 ad a valószínüsége.
2020. dec. 1. 21:01
 9/16 anonim ***** válasza:
79%

Gondolom a 4.3 b) feladatra gondolsz.


Ott csak annyit tudunk, hogy az egyik fiú és nem azt tudjuk, hogy az ELSŐ gyerek fiú! És itt a nagy különbség a két feladat között.

1) Ha tudjuk, hogy az EGYIK fiú akkor az összes lehetőség (születési sorrend számít):

FF, FL, LF - ez 3 eset.

Ezek közül 1 van, mikor mindkettő fiú, tehát P = 1/3.

2) Ha azt tudjuk, hogy az ELSŐ fiú és az a kérdés, hogy mennyi az esélye, hogy a másik is:

Az összes lehetőség: FF és FL (hiszen az első fiú).

Így annak a valsége, hogy a másik is az 1/2.

2020. dec. 1. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

Kicsit még fejtegetve:

Születik két gyerek. Összesen 4 elemei esetünk lehet: FF, FL, LF, LL - Ezek mindegyike egyforma valószínűségű.


1)-es példa: Van egy fiú. Mekkora a valsége, hogy a másik is fiú?

Melyikekben van fiú? FF, LF, FL. Ez az összes, ebből még kivesszük a kedvező esetet.

2)-es példa: Az első fiúnak születik. Mekkora a valsége, hogy a második is fiú?

Melyikben első a fiú? FL és FF-ben...Na remélem lassan megfogod, hogy mi a lényeg.

2020. dec. 1. 21:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!