Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetnek autoimmun mellékhatás...

Lehetnek autoimmun mellékhatásai az RNS alapú koronavírus vakcinának?

Figyelt kérdés

Egyelőre csak olyan forrásból olvastam amit nem tekintek 100%-ban hitelesnek, de koherensnek tűnt az érvelés.


A sejtekbe kerülő RNS az esetlegesen jelenlévő reverz transzkriptáz segítségével átíródhat a DNS-be. Ezután a sejt, illetve tovább osztódva a sejtvonal tartalmazhatja a spike protein készítéséhez szükséges gént. Az így készülő sejtek, ha elkezdenek spike proteint termelni, az immunrendszer meg fogja próbálni eltakarítani őket ami súlyos autoimmun állapothoz vezet.

Ha véletlenül egy-egy őssejt DNS-e módosul, a helyzet még súlyosabb lehet.


Papíron ez egy kis valószínűségű esemény. A valóságban van erről bármilyen mérés?



2020. dec. 16. 23:17
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
58%
Minden vakcinának és gyógyszernek lehetnek mellékhatásai.
2020. dec. 17. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim válasza:
27%

Kedves egyes ,anyíra szánalmas amít a média válaszként ad az embereknek arra ,hogy lehetnek e mellékhatásai a covid vakcinának?

Mi a válasz :minden gyógyszernak van mellékhatása.


Hát kösz.....most biztos mindenki megnyugodott és megy beadatni valami szemetet magának.


Amúgy én pont ezért nem szedek semmiféle gyógyszert köszönöm jól vagyok ,sose fáj a fejem ,nem vagyok beteg

2020. dec. 17. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Wadmalac ***** válasza:
30%

Más vírusfertőzésre is létezik ilyen hatásmechanizmusú vakcina.

Hasonló problémák várhatóak, mint azoknál, hasonló arányokban. Ez nem azon múlik, hogy koronavírusra vagy mondjuk influenzára, ebolára készült.


Én úgy fogalmazom ezt, hogy egy könyv közvetlen egészségügyi hatása, ha ugyanolyan papírral, tintával, gyártási anyagokkal van legyártva, attól nem lesz egészségkárosítóbb, hogy a Hamlet vagy az Othello van beleírva.

2020. dec. 17. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 sadam87 ***** válasza:
88%

Annak nem tudom, hogy mennyi az esélye, hogy reverz transzkirpcióval DNS-é íródjon, de nem hiszem, hogy túl nagy. (Azért nem olyan sok reverz transzkriptáz rohangál a citoplazmában, és azok sem random kezdik el DNS-é írni az mRNS-eket.)

Viszont aztán van egy logikai hiba a leírásban.

"[...] átíródhat a DNS-be. Ezután a sejt, illetve tovább osztódva a sejtvonal tartalmazhatja a spike protein készítéséhez szükséges gént."

Miért is? A sejt még esetleg, de a sejtvonal hogyan? A DNS csak kétféle képpen öröklődhetne az utódsejtekbe:

- Vagy kéne tartalmaznia replikációs origót, na de mi a francért raknának ilyet bele?

- Vagy be kéne ágyazódnia a gazda DNS-ébe. Ilyet például sok vírus genom és a transzpozonok is meg tudják csinálni, de azok nem csak úgy random ágyazódnak be, hanem olyan DNS szakaszokat tartalmaznak a végükön (inverted repeats), amelyek segítik ezt a beágyazódást. A vakcina RNS értelemszerűen nem tartalmaz ilyeneket.

Emellett nem random juttatják be a sejtekbe az RNS vakcinákat, hanem célzottan (általába dendritikus sejtekbe). Szóval az sem nagyon reális, hogy véletlenül bekerülne egy őssejtbe. Erről itt található egy nagoyn alapos válasz, csak ajánlani tudom:

https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudom..

Egyébként ha nem egy antigén prezentáló sejtbe jutna be az RNS, és ott fejeződnének ki a spike proteinek, akkor valószínűleg a T sejtek egyszerűen elpusztítanák (mint ahogy a vírusfertőzött sejtekkel is teszik). És nem szokott autoimmun válasz kialakulni.

Szóval összegezve: nekem teljesen irreálisnak tűnik ez a forgatókönyv.

(Megjegyzés: azt ettől függetlenül nem merném niztosra kijelenteni, hogy egyáltalán nem válthat ki autoimmun betegséget az RNS oltás, hiszen azt nagyon sok minden okozhatja, de nem hiszem, hogy bármelyik másik oltásnál nagyobb séllyel okozna ilyet.)

2020. dec. 17. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
78%

Dolgoztam pár évet személyre szabott rák elleni oltáson (épp az egyik RNS-vakcinát fejlesztő cég kollaborációs partnereként) és ott az egyik kiemelt tervezési elv az autoimmunitás elkerülése volt. Vírus elleni oltásnál ez nagyságrendekkel kisebb probléma, ugyanis a kiválasztott fehérjeszegmensek (vagy annak RNS megfelelői, tökmindegy) kevéssé hasonlítanak az emberi, saját peptidekre. Azok amelyek igen, könnyen elkerülhetőek.


A rák elleni vakcinánál értelemszerűen saját peptidekből áll a koktél, tehát óhatatlanul benne van az autoimmunitás előidézésének veszélye. Így ott nem is lehet tetszőleges rákos sejtekben fellelhető mutációt felhasználni: az is fontos, hogy a belőle származó epitóp szerkezete és tulajdonságai kellően elüssenek az egészséges sejtekben található, mutáció nélküli megfelelőitől.


Mivel ezek az RNS-oltásos cégek szinte mind dolgoztak rák elleni oltáson is korábban, bőséges tapasztalatuk van ezen a téren, és egy vírus esetében biztos lehetsz benne, hogy nem fognak ilyen banális hibán elcsúszni.

2020. dec. 17. 10:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
14%
Nem tudjuk, úgy ahogy más mellékhatások át sem nagyon ismerünk róla.
2020. dec. 17. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
56%

A kérdező problémája az agy működésének tipikus példája. Minden esemény bekövetkezésének van egy valószínűsége. Ha például tudjuk, hogy egyformaesélyünk van valami bekövetkezésére és elmaradására, azt helyesen értékeljük, aszerint viselkedünk.

A nagyon kis mennyiségeket az agy nem tudja helyén kezelni (vélhetően, mert nincs tapasztalata róla), ezért felnagyítja vagy eltünteti. Így, ha valami majdnem biztosan bekövetkezik, azt többnyire biztosra vesszük, a "majdnemmel" nem törődünk. A nagyon kis valószínűségi eseménynek a lehetőségét viszont önkéntelenül erősen felnagyítjuk, külön figyelni kell rá, hogy elfogadjuk, elképzelésünk irreális.

Ez történt itt is. Az említett lehetőség "elvi" lehetőség. Értsd, nem bizonyítható, hogy lehetetlen. Azonban olyan kicsi, amivel épeszű ember nem foglalkozik. Erre van az a mondás. Ha ennyire félsz, ne menj az utcára. Könnyen a fejedre esik egy virágcserép. Otthon viszont, ha felkapcsolod a villanyt, agyoncsaphat a zárlatos kapcsoló. Éjjel, ha alszol, könnyen hasadra fordulhatsz álmodban, és a párnába hajtott fejeddel megfulladsz. Tehát ezen iszonyatok elkerülése érdekében legjobb az azonnali öngyilkosság.

2020. dec. 17. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Wadmalac ***** válasza:
36%

#3-asomat megérteni nem sikerült, vagy mi?


Akinek bonyolult: pont olyan mértékű autoimmun vagy egyéb kockázat várható, mint más vírusra ható korábbi, már bevált, bevezetett vakcináknál, amiknek a hatásmechanizmusa, az örökítőanyag-infó kivételével az összetétele is azonos.

Tehát annyira érdemes tőle parázni, mint az eddigiektől. Aki azoktól nem pánikol, ezen sincs mitől.

2020. dec. 17. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

"Más vírusfertőzésre is létezik ilyen hatásmechanizmusú vakcina. Hasonló problémák várhatóak, mint azoknál, hasonló arányokban." szerintem ez a mondatod váltott ki lepontozós immunreakciót, mivel a csapból is az folyik hogy ilyen vakcina korábban nem volt.


Ez annyiban nem igaz, hogy korábban is fejlesztettek már vakcinát ezen a platformon, de egyik sincs kereskedelmi fogalomban. A phase I. tesztnél tart az összes (a COVID-ot leszámítva).

[link]



Ez is erősíti az egyik fő ellenérvet, miszerint nincs nagy mennyiségű tapasztalat a vakcinával, az esetleges hosszútávú mellékhatások terén még lehetnek homályos foltok az ismereteinkben.

2020. dec. 17. 19:49
 10/11 anonim ***** válasza:
100%

Egy RNS vakcina nem fog beíródni a DNS-edbe. Az emberi szervezetben nincs RNS->DNS konverzió, ilyet csak a retrovírusok tudnak produkálni, de az egy teljesen más tészta. Ahhoz kell a teljes vírus a maga retrovírus-masinériájával. A koronavírus egyrészt nem retrovírus, másrészt a vakcina nem a vírust tartalmazza, hanem csak pár jellegzetes RNS-szakaszát.

Autoimmunitást max akkor okozhatna, ha a kiválasztott szakaszok hasonlítanának az emberi fehérjékben is megtalálható szakaszokra. Értelemszerűen ilyesmit nem csinálnak.

2020. dec. 18. 14:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!