Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van az ,hogy a holdon a...

Miért van az ,hogy a holdon a kráterek körszimmetrikusak ?

Figyelt kérdés

Körszimmetrikusak a kráterek a holdon ,

tehát minden aszteroida merőlegesen csapódott be.

Elég furcsa ,hogy oldalról vagy laposabb szögben nem jött semmi , mert nincs hosszanti túrást mutató nyom.

Hogy lehetséges ez ?



2020. dec. 27. 19:26
 1/6 anonim ***** válasza:
94%
Az oldalról érkező meteoritok után is kör alakú kráter marad. Nem úgy kell elképzelni egy meteorit becsapódást, mint amikor egy követ dobsz a homokozóba. A becsapódás helyén akkora hő keletkezik, hogy a meteorit (és a becsapódás helyén a hold felszíne) pillanatok alatt elpárolog és egy robbanás történik, ami minden irányba nagyjából egyformán szórja szét az anyagot, ezért lesz kör alakú a kráter.
2020. dec. 27. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
93%

Szimulációk és mérések is azt az elsőre meglepő eredményt adják, hogy nagy szögű becsapódás is kör alakú krátert okoz ilyen nagy sebességek mellett.


[link]

2020. dec. 27. 20:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 EagleHUN ***** válasza:
86%

Az hogy innen körnek látszik még nem azt jelenti hogy merőleges becsapódás volt.


A pontos merőleges becsapódásnál a kráter közepén egy kis púp is felépül. Ha megnézed ilyenből azért elég kevés van.


Egy bizonyos szög alatt a kráterek még quázi kör alakúnak látszanak. A nem merőlegesség ott érhető nyomon ezeknél (azon kívül hogy nincs a közepükön púp) hogy a peremük egy helyen jóval magasabb azzal átellenben viszont nagyon alacsony vagy nincs is.


Az elnyújtott kráterhez nagyon lapos szögben való becsapódás szükséges. Vannak egyébként ilyen elnyújtott kráterek is a Holdon.


És még egy okok tudunk hogy miért kevés az ilyen kráterek száma.

Ha nagyon lapos szögben érkezik valami súroló ütközéssel. Akkor jószerivel lepattan a holdról. Ha széttörik akkor a darabjai pattannak le. De ahhoz már nem lesz így ereje hogy elhagyja az égitestet csak eltávolodik tőle, majd nagyjából merőlegesen vissza is zuhan. Merőleges becsapódási krátert hagyva maga után.

A surlódásos ütközés nyoma viszont nehezebben felismerhető, mert kicsi és nem túl mély. (Láttam olyan képet ahol egy hegyláncolat középső részén egy szakasz hiányzik, mindezt megelőzi egy egyre szélesedő mélyedés az egyik oldalon. Itt egyértelmű hogy súrolva elvitt valami egy hegyet onnan.)


//A földön erre nincs lehetőség a légkör miatt, ha itt súrolva jön valami a légköri súrlódás is lassítja és ha egyáltalán vissza is pattan akkor rövidebb úton lassítva eshet is vissza, szinte károkozás (kráter hagyás) nélkül. A Holdon nincs légkör, így ott el is távolodhat jobban és utána fékezetlen szabadesésben csapódik vissza.//

2020. dec. 27. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 B_G válasza:

Szerintem a Földön is lehetséges, csak elég tömörnek kell lennie, hogy ne essen szét. Ha elég nagy volt a tömege, akkor hagyhat krátert is.

Szerintem van is ilyen kráter a Földön, Google Earth nézegetés közben találtam ezt: <iframe src="https://assets.pinterest.com/ext/embed.html?id=44684221282544223" height="703" width="345" frameborder="0" scrolling="no" ></iframe>

2021. szept. 22. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 B_G válasza:

Szerintem a Földön is lehetséges, csak elég tömörnek kell lennie, hogy ne essen szét. Ha elég nagy volt a tömege, akkor hagyhat krátert is.


Szerintem van is ilyen kráter a Földön, Google Earth nézegetés közben találtam ezt (ez már a pinterestre lementett változatom): [link]

2021. szept. 22. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 B_G válasza:
Egyébként a 2/5 szerinti videóban is mutat ilyen krátert 8:08-nál, csak ezek nagyon ritkák, mivel sok körülménynek kell hozzá "ideálisnak" lenni.
2021. szept. 22. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!