Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan kell kiszámítani a pH...

Hogyan kell kiszámítani a pH értéket?

Figyelt kérdés

A kénsav tömegkonc. 2,31 g/dm3 a vizes oldatban. M(H2SO4)=98,0 g/mol. Mekkora az oldat pH-ja?

Segítsetek légyszíves most kezdtük el tanulni de nem értem még.


2021. febr. 25. 17:20
 1/3 Silber ***** válasza:
100%

1.: Átszámolod a tömeget anyagmennyiségre

2.: Felírod a kénsav és a víz között lejátszódó reakció egyenletét. Tipp: mivel a kénsav erős sav, számolhatsz mindkét hidrogénion leválásával

3.: A reakcióegyenlet alapján kiszámolod a levált hidrogénionok anyagmennyiségét

4.: A hidrogénionok anyagmennyisége és az oldat térfogata alapján tudsz hidrogénion-koncentrációt számolni

5.: A hidrogénion-koncentrációra alkalmazod a pH-t definiáló képletet

2021. febr. 25. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Csak a régmúlt emlékeiből agyamban felködlő “disszociációs állandó” zavar engem. Azt nem kéne figyelembe venni, kedves előző válaszadó? Arra következtetek eme fogalom puszta létéből, hogy egy sav vizes oldatában nem “válik le” az össze hidrogénion, ezért a puszta sztöchiometriai számolgatás talán nem is elég a pH kiszámításához.

Ez csak egy sejtés részemről több, mint 30 év távlatából, a hozzáértők majd korrigálnak, ha kell.

2021. febr. 27. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Silber ***** válasza:
100%
#2: logikus eszrevetel, koszonom a figyelemfelhivast. A kerdest azzal a modszerrel oldottam fel amit az iskolakban es gyors ipari szamitasok soran is hasznalnak, ez pedig az "eros sav eseten 100%-os a disszociaciot tetelezunk fel". Ezt utilizaltam en is, mint azt kifejtettem a 2. pont "tipp" szekciojaban.
2021. febr. 28. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!