Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mire való a Doppler vizsgálat...

Mire való a Doppler vizsgálat és hogyan alkalmazzák pontosan?

Figyelt kérdés
csak képleteket találok róla,de a lényegét nem értem:(
2010. aug. 19. 20:12
 1/3 anonim ***** válasza:
[link] első találat gyönyörűen leírja!
2010. aug. 19. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Átfutottam a linken, de azt nem találtam meg benne, hogy hogyan is működik, csak hogy a dopler elven alapul...


egyszerű példa, ha közeledik feléd egy autó/repülő, magasabbnak hallod a hangját, mikor távolodik akkor pedig alacsonyabbnak. Ez azért van, mert maga előtt "összenyomja" a hanghullámokat (megnől a frekvencia), mögötte pedig ritkábbak lesznek, mivel szökik előlük (csökken a frekvencia). Ez a dopler elv.

A dopler vizsgálatnál kibocsájtanak ultrahangot, egy bizonyos frekvencián. Ennek egy része visszaverődik a vérerekből. Mivel a vér mozog, megnöveli, illetve lecsökkenti az ultrahang frekvenciáját, amit a szonda érzékel. Ebből visszaszámolva megtudható a véráramlás iránya és sebessége...

A többit talán írja a belinkelt oldalon is ;)

2010. aug. 20. 00:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:

A második válaszolónak köszi szépen a leírást!egyedül csak az első bekezdéses "mentőautó szindrómát"tudtam belőle eddig is...:)


Az első hozzászólónak meg köszi az "enyhe" lealázást.nyilván nem arra voltam kíváncsi,hogy:"A vizsgált személy nyakát vagy a vizsgált testrészét szabaddá teszi, levetkőzik, majd hanyatt fekszik az ágyon."mert ezt azért még én is gyönyörűen kitalálam.

2010. aug. 20. 12:29

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!