Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi ez a fogadási paradoxon?

Mi ez a fogadási paradoxon?

Figyelt kérdés

Pénzfeldobás fair oddsszal: ha eltalálod, a tét dupláját kapod vissza, ha nem, elveszted a tétet. Elvileg 0 a várható értéke.

Mégis, ha azt a stratégiát követem, hogy az aktuális egyenlegem felével fogadok, az egy vesztes stratégia, mert vereség esetén feleződik, nyerés esetén 1.5x-eződik az egyenlegem.


Hosszú távon ez nullába tart, mert 0.5*1.5 = 0.75 tehát két dobásonként átlag 25%-kkal fogy az egyenlegem. Szimuláltam is, és egyértelmű hogy totálisan lehetetlen vele nyerni pár körnél hosszabb távon.


De nem értem hogy van ez? Ha a játék fair, és a fenti stratégia mégis vesztes, akkor nyilván kell lennie nyertes stratégiának is. Mi az?



2021. máj. 2. 08:58
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ez nem paradoxon, egyszerűen az egyenleged felének értéke nagyobb az egészhez viszonyítva, mint a nyereménnyel megnövelt értékhez viszonyítva.


Nyertes stratégia pedig elviekben az lenne, ha minden vesztés után duplázod a tétet. Hisz ekkor ha nyersz, akkor a korábban elbukott tétedet is visszanyered.

A gyakorlatban viszont ez sem nyertes mert ugye a pénzed nem végtelen, vagyis nem tudsz bármeddig duplázni ha egy hosszabb vesztes szériába kerülsz.

2021. máj. 2. 09:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 sadam87 ***** válasza:
88%
Én nem nagyon értem, hogy ez szerinted miért paradoxon. Először leírod, hogy általánosságban 0 a várható nyeremény értéke, majd leírod, hogy ezzel a stratégiával a várható nyeremény értéke 0-hoz tart. Hol itt az ellentmondás?
2021. máj. 2. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:
Nem a nyeremény tart nullához, hanem a pénzed... akármennyivel is indulsz, nulla lesz belőle. Látszik, hogy már a kérdést se értetted meg.
2021. máj. 2. 12:01
 4/12 A kérdező kommentje:

#1: Igen, ez rendben is van, értem, hogy miért vesztes a stratégia. Ahogy a második is (nem, elméletben se működik, n tart végtelenre az is 1 valószínűséggel nullázódik)

Lehet, hogy nem paradoxon, de én akkor is furcsállom, hogy könnyű vesztes stratégiákat mutatni, de nyerőt nem.

2021. máj. 2. 12:10
 5/12 anonim ***** válasza:

"Lehet, hogy nem paradoxon, de én akkor is furcsállom, hogy könnyű vesztes stratégiákat mutatni, de nyerőt nem"

Ugye tudod, hogy ezek így lettek kitalálva? Hogy minél gyakrabban a játékos veszítsen.

2021. máj. 2. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 sadam87 ***** válasza:
100%

#3

Ezt valóban elnéztem. Ugyanakkor szerintem a logikád nem jó. Úgy számolsz, hogy felváltva nyersz és veszítesz, így nem veszed figyelembe azt, hogy egy nyerési sorozatnl exponenciálisan növekszik a pénzed. (Persze egy vesztésinél meg exponenciálisan csökken, de ez sokkal kisebb veszteség.)

Vegünk például egy két elemű sorozatot (induljunk ki 100 pénzből). 4 lehetőség van, minden esetben a következő mennyiságű forintod marad (fej = F, írás = I, tegyük fel, hogy mindig fejre fogadunk):

II - 25

IF - 75

FI - 75

FF - 225

Tehát egyrészt igaz, hogy az esetek 3/4-ében kevesebb pénzed marad, mint amennyi volt, de a maradék 1/4-ben sokkal többet nyersz, mint amennyit egyébként eleve veszítenél. Ha nagyon sokszor eljátszod, 100 Ft körül fogsz kijönni átlagban.

Ugyanez 3 dobással:

1/8 eséllyel lesz 3 írás - 12,5 Ft marad

3/8 eséllyel lesz 2 írás, 1 fej - 37,5 Ft marad

3/8 eséllyel lesz 1 írás, 2 fej - 112,5 Ft marad

1/8 eséllyel lesz 3 fej - 337,5 Ft marad

Átlagosan megint 100 Ft jön ki a végén, amennyiből kiindultál. (És momentán ebben a helyzetben ugyanannyi eséllyel lesz több pénzed, mint kevesebb.)

A várható nyereség mindig 100 Ft marad, de nagyon nem mindegy az eloszlása. Nagyobb eséllyel veszítesz, mint amennyivel nyersz, de ha nyersz, akkor valószínűleg többet nyersz, mint amennyi veszteség várható, ha veszítesz.

2021. máj. 2. 12:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
0%

Annyit még hozzátennék, hogy az sem mindegy, mire fogadsz.

Az ilyen játékoknál általában éppen ez a probléma.

Az előfordulás valószínűsége minden esetben ötven százalék, mert vagy fej lesz, vagy írás és minden eset különállónak tekinthető, de mivel tudja az ember, hogy hosszú távon ugyanannyi fej és ugyanannyi írás lesz majd, ezért ha nem mindig ugyanarra fogad, hanem váltogatja a téteket, akkor mégis növelheti a nyerés esélyét.

Teszem azt tíz Forinttal fogad általában, de ha sorozatban többször kijön valamelyik oldal, akkor a hosszú távú kiegyenlítődés miatt a másik oldalra

nagyobb téttel fogadva, mert egyszer már annak is nyernie kell, növelheti az esélyét, még akkor is, ha ilyen esély valójában nincs is. Mondjuk három tíz Forintos fej után hússzal fogad az írásra.

Abban az esetben ha előtte nyert, akkor már kockázatosabb lenne tovább is ugyanarra az oldalra tennie, mert egyre nagyobb az esélye annak, hogy a másik oldal jön ki, az a kérdés, hogy mennyit vállal be az ember, hogy kettő, három, vagy több azonos eredmény után vált a másik oldal fogadására.

2021. máj. 3. 06:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:
#6: Ez jó szemléltetés, és végülis akkor érthető, hogy a végtelenbe tartva miért garantált a nullázás a fair játék ellenére. Az eseménytér vesztő része egyre nagyobb, a nyerő része egyre kisebb, viszont a nyerőhöz tartozó nyeremény drámaian nő. Nagyon durván megfogalmazva az ~1 valószínűséggel mindent elvesztés és a ~0 valószínűséggel hatalmas nyeremény egyensúlyban van.
2021. máj. 3. 10:08
 9/12 sadam87 ***** válasza:

Valóban 0-hoz tart, de talán azért édremes megnézni, milyen ütemben. Legyen a fejek és írások száma m és n egy tetszőleges sorozatban. Ez alapján az egyenleged a sorozat végén (1,5^m)*(0,5^n). (Ha továbbra is mindig fejre fogadunk.)

Akkor vagy nyereségben, ha (1,5^m)*(0,5^n)>1

Ha kettes alapú logaritmusát vesszük az egyenlőtlenségnek:

log2(1,5^m) + log2(0,5^n) > 0

log2(1,5)*m - n > 0

log2(1,5) = 0,5850

0,5850*m - n > 0

0,5850*m > n


m relatív gyakorisága: m/(m+n)

Ez alapján m relatív gyakoriságának nagyobbnak kell lennie, mint:

m/(m+0,5850*m) = 1/1,5850 = 0,6309


Ha a dobások száma nagyon nagy, akkor a binominális eloszlás jó közelítéssel normál eloszlásnak fog megfelelni.

[link]

n*p lesz az átlag, és n*p*(1-p) a variancia, ahol n a dobások száma, p a fej valószínűsége. (Ez nyilván nem ugyanaz az n, mint az előző! Tudom, hogy nem szerencsés, de mivel a linkben már ez a jelölés van, én is inkább ezt használom. Az előzőt meg lusta vagyok átírni.)

Esetünkben p = 0,5, tehát az átlag:

0,5*n

a variancia:

0,5^2*n

A szórás:

0,5*négyzetgyök(n)

Például ha az átlag + a szórás összege megegyezik a fent kiszámított 0,6309-el, akkor az esetek 15,8%-ában nyerünk.

0,6309*n = 0,5*n + 0,5*négyzetgyök(n)

0,1309*n = 0,5*négyzetgyök(n)

0,1309^2 * n^2 = 0,25*n

0,1309^2 * n = 0,25

n = 0,25/(0,1309^2)

n = 14,58

Hát ez tényleg nem volt túl hosszú sorozat...

Ha átlag plusz két szórással is beérjük (az esetek 2,2%-ban nyerünk)

0,6309*n = 0,5*n + 2*0,5*négyzetgyök(n)

0,1309^2 * n^2 = n

n = 1/0,1309^2

n = 58,33

Szóval igen, ezzel a stratégiával minél hosszabb a sorozat, annál nagyobb eséllyel kerülünk ki vesztesen. Persze ha nyerünk, akkor viszont jó eséllyel nagyon sokat. (Így visszanézve nem biztos, hogy olyan sokat hozzátesz a kérdéshez ez a számolgatás, de mikor elkezdtem, még nem voltam benne biztos, mi fog kijönni, aztán meg már csak befejeztem.)

Ha olyan stratégiát akarsz, ahol várhatóan ugyanakkora eséllyel jössz ki nyertesen, mint vesztesen, akkor mindig ugyanannyit tegyél fel, függetlenül az előzményektől. Persze elvileg itt is lehet, hogy kifogysz a pénzből. De ha végtelen kört feltételezhetünk, akkor végtelen mennyiségű rendelkezésre álló pénzt is. :) (Mondjuk akkor minek játszanánk...?) Ha meg véges számú (legyen n) kör van, akkor meg mindig az 1/n-ed részté feltéve az eredeti teljes vagyununknak biztos, hogy legrosszabb esetben is csak a végére tapsoljuk el az összeset.

2021. máj. 3. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 sadam87 ***** válasza:
(Azt csak remélni tudom, hogy nem csesztem el nagyon a számolást...)
2021. máj. 3. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!