Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan számítható ki egy...

Brain Storming kérdése:

Hogyan számítható ki egy kerékpáros teljesítménye?

Figyelt kérdés

Ha tudom a tömeget, a sebességet (= a megtett utat és az időt), akkor ebből hogyan tudom kiszámítani a végzett munkát és a teljesítményt?

Pl. ha 32 km/h-val teszek meg 60 km-et és biciklivel együtt vagyok kb 85 kg?


2010. aug. 24. 01:29
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Sehogy. A teljesítmény minden pillanatban változik attól függően, hogy mennyire tekersz éppen. Még a végzett munkát sem tudnád így kiszámolni, csak a súrlódás és a légellenállás (illetve a szélirány) ismeretében. Becslést lehet rá adni, 1,62 kJ/(km*kg)-mal szoktak számolni. (Tehát, ha ezt beszorzod az össztömeggel és a megtett út hosszával, akkor kapsz egy becslést a végzett munkáról.)


Bővebben itt: [link]

2010. aug. 24. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Wattmérővel mérni tudod, de kiszámolni elég nehézkes, ha pontos adatot akarsz, ugyanis közre játszik:

- tömeged(az össztömeg)

- felületed

- légmozgás

- út minősége

- kereked minősége, légnyomás benne

- sebességed.


Egyébként egy kerékpáros wattmérő így néz ki:

[link]

2010. aug. 24. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy van-e arra vmi kiszámítási mód, h egy adott teljesítményt véve alapul kiszámítható-e, h bizonyos távokon mekkora maximális átlagsebességet várhatok?


Korábban már készítettem egy tapasztalati adatokon alapuló görbét (km - km/h dimenziókkal) ebből a célból, és mindössze 2%-os pontossággal be is vált - pl. a számított és az elért átlagsebesség közötti különbség pár tized km/h volt 1 órás kerékpározásra.


Továbbra is keressek kiszámítási módot, v elégedjek meg ezzel a pontossággal?

2010. aug. 24. 15:14
 4/10 anonim ***** válasza:

a fentiek mellett nem árt figyelembe venni, hogy hajtókarral, lánchajtással (gyorsító áttét) mozgatod a kereket.


Egyébként a kerékpáros teljesítménye nem lesz egyenlő a fenti készülékkel mért adatokkal (akármilyen pontos is legyen).

2010. aug. 25. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
miért ne lenne pontos a wattmérő?
2010. aug. 25. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Engem elsősorban az érdekelt, hogy a mozgási energiából és ennek a mozgási energiának az időtartamából ki lehet vhogyan számítani egy olyan összefüggést, amiből meg lehet jósolni egyéb időtartamokra is a várható maximális átlagsebességet.
2010. aug. 25. 22:15
 7/10 anonim ***** válasza:

Ahhoz, hogy fenntartsd a sebességedet, nem a mozgási energiádat kell növelned, hanem a súrlódásból és a légellenállásból adódó erők ellen kell dolgoznod, ez lesz az, ami meghatározza a felhasznált energiát.

Hiszen ha nem lenne súrlódás és légellenállás, elég lenne egyszer felgyorsítanod 32 km/h-ra, és onnantól gurulnál tovább a végtelenségig, miközben a mozgási energiád állandó maradna.

2010. aug. 25. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
így, ahogy az előttem levő írja. a súrlódás az a sebességtől független, így csak a légellenállás függ a sebességedtől, de az a tested formájától+széljárástól is függ.
2010. aug. 25. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:
Igazából arra vagyok kíváncsi, hogy van-e arra vmi kiszámítási mód, h egy adott teljesítményt véve alapul kiszámítható-e, h bizonyos távokon mekkora maximális átlagsebességet várhatok?
2010. aug. 27. 01:12
 10/10 -a- válasza:

itt egy kalkulátor,(de több mindent nem vesz figyelembe):

[link]

2014. aug. 26. 14:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!