Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől lehet hogy nem stabil a...

Mitől lehet hogy nem stabil a fordulat egy 12V ventilátoron ?

Figyelt kérdés

Egy 12VDC max 4A ről lenne szó építtetem 1,2 darabot de alacsony fordulaton nem olyan stabil.

Komparátor pedig csak ki be kapcsolja ilyen esetbe.

A hőmérséklet függvényében kellene változnia a fordulatnak , egy táp hoz kellene.

150kohm termisztorom van jelenleg próbáltam egy avr vezérelni de ép jókor meg halt a programozóm.

R2 - 10kohm

R4 - 47ohm

R3 - 1Kohm

Vr1 - 10kohm pot.



[link]



Ha van valakinek esetleg egy jobb ötlete szívesen venném.



2021. jún. 20. 17:48
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha tápról adsz neki fix feszültséget, akkor szépen forog? Ki kellene deríteni, hogy az áramkör hibás-e vagy a ventilátor.
2021. jún. 20. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

A ventilátor oké.

Nincs rajta semmi regulátor én szeretnék rakni rá mert így feleslegesen megy 100% . :/

két hűtőbordát tartalmaz mint a kettőre szeretnék termisztort de jelenleg nem tudok.

AVR szerettem volna használni egyszerűbb lett volna

Egyébként 4 pin es csak gyárilag ki van belőle vágva a tacho és a pwm vezeték így a +12V vezérelném így is működik csak a mosfet meghajtással már gyenge áramfelvételnél igen ingatag.

Meg próbáltam be állítani neki egy határt mi szerint szoba hőmérsékleten nem forog de olyan 40 fok körül elindul 45% forog majd 60 fokon 80%.

Ha valakinek lenne esetleg egy 4 szenzoros ventilátor szabályzó kapcsolása vagy tudna egyet megköszönném.

Egyébként egy szerver tápról lenne szó.

2021. jún. 20. 19:59
 3/10 A kérdező kommentje:

2 szenzoros és egy ventilátora.

Rosszul írtam.

2021. jún. 20. 20:00
 4/10 anonim ***** válasza:
51%

AVR helyett nem gondoltál más programozható eszközre? Mondjuk egy Arduino. Ha fizikailag elfér, akkor jó alternatíva lehet. Nem kell programozó, összedugod USB-n géppel és programozhatod is.

Én nem vacakolnék ilyesmi áramkörrel ebben a helyzetben. Alapvetően én is szeretek mindent analóg módon megoldani, de jelen esetben egy PWM vezérlés sokkal egyszerűbb lenne. Az nem baj, hogy nincs meg a PWM lába a ventilátornak, egy tranzisztorral simán lehet kapcsolgatni magát a motort. Vagy ezt már próbáltad? Nem igazán egyértelmű nekem, hogy mit jelent hogy "csak a mosfet meghajtással már gyenge áramfelvételnél igen ingatag."

"Nincs rajta semmi regulátor én szeretnék rakni rá" Szóval akkor a fentebbi áramkört nem építetted még meg?

2021. jún. 20. 20:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

De meg építettem csak ha igen alacsony a hőmérséklet akkor a fordulat nem stabil.

Mondjuk 30C instabil a fordulat olyan 100 és 400 között ingadozik . de ahogy eléri a 40 fokot stabilizálódik .

Arduino igen nagy nincs elég hely sajnos ezért gondoltam csak egy avr +egy opto egy mosfet és kész pwm vezérléssel .

2021. jún. 20. 21:42
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

Leszimuláltam középre állított potival: [link]

Valószínűleg az a baj, hogy van egy bizonyos hőmérséklet és ehhez tartozó feszültség, amin éppen nem tud elindulni a ventilátor még, így küszköd. Úgy lehet kiküszöbölni, hogy vagy hirtelen indul el egy bizonyos hőmérséklet után, vagy ami talán egyszerűbb, hogy nem is áll le soha. Kicsit eljátszok vele, aztán írok ha sikerül átalakítani az áramkört.

2021. jún. 20. 23:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha beraksz egy zener-t és egy vele sorbakötött potit a T2-es tranzisztor bázisa és a GND közé, akkor meg lehet fogni vele egy beállított szinten a minimum feszültséget. Így: [link] Poti azért kell, hogy be lehessen hangolni ezt a minimum feszültséget. 2k-val 1,81 Volt a szimulációban, ami ventilátortól függően lehet hogy már elég ahhoz, hogy szépen pörögjön, de az is lehet hogy nem. Szóval valami ilyesmi nagyságrendű kell. Mondjuk 5k-s.

Ez így jó neked? Nem baj, hogy folyton pörögni fog lassan, akkor is ha még nem túl meleg?

Amit írtam, hogy lehet hirtelen is feszültséget adni egy bizonyos hőmérséklet felett a ventinek, azt is meg lehet csinálni. Csak az valamivel bonyolultabb áramkör lenne.

2021. jún. 20. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Én arra tippelek, hogy a motor fogyasztása nem egyenletes. A rajta eső feszültség impulzus-sorozatszerű. Ez az ingadozás visszacsatolódik a potméteren, és Q1 emitterén keresztül. C1 csillapít rajta valamit, de nem eleget.

R5 mennyi? Áhh kitalálom, 0,91 - 1,2 kiloohm körül lehet.

Sok sikert elektrobuherátor!

2021. jún. 21. 02:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Nem baj ha pörög lassan egy minimum szinten.

Amit én raktam fel azon a mosfet Gate lábán olyan 4,1V nál indul a ventilátor.Ki próbálom a zénerest is .

Köszönöm a segítséget.

2021. jún. 21. 09:05
 10/10 A kérdező kommentje:

Elnéztem egy másik kapcsolásnál van 4,1V ennél 1,1V körülbelül.

Ott Egy mosfet Gate lábára van kapcsolva a termisztor egy másik ellenállással és 4,1V a határ érték.

2021. jún. 21. 10:01

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!