Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Léteznek már olyan irányú...

Léteznek már olyan irányú tudományos és technológiai elképzelések, kutatások, fejlesztések, amik a radioaktív részecskék/izotópok felezési idejét hivatottak felgyorsítani?

Figyelt kérdés
Egy olyan bolygón, amin a vezető nagyhatalmak több ezer atomfegyvert-nukleáris töltetet gyártattak le, állítottak hadrendbe, és bevetésüket nagyon is elképzelhető opciónak tartják manapság (az "Egy atomháborút igenis meg lehet nyerni!" elmebeteg teóriája alapján) nem lenne hasznos végre olyasvalamit is kifejleszteni, ami ezeknek a fegyvereknek bevetése utáni apokaliptikus viszonyokat lerövidítené (esélyt adva a konfliktust túlélő csoportoknak a bioszféra és a civilizáció későbbi újjáépítésére, felvirágoztatására)?

2021. jún. 22. 11:28
 1/4 anonim ***** válasza:
55%
ha ez szempont lenne, akkor nem dobálnának atomot
2021. jún. 22. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 Z003 ***** válasza:
86%

Hát ez sajnos nem ilyen egyszerű. Egy izotóp bomlása fix ideig tart, ezt csak olyan módszerekkel lehet gyorsítani ami csak ront a helyzeten. Például ha besugárzod egy órási adag neutronnal, akkor két dolog történhet az egyik hogy sikeres hozzáadtál az instabil maghoz egy neutront és stabilizáltad. De mivel nem lehet szelektíven besugározni most már minden más radioaktív. A másik opció hogy a plusz neutron felgyorsítja a bomlást ekkor a maghasadásból jöhet létre stabil mag de ez a folyamat is ad le sugárzást (meg ugye a környezet megint radioaktív lett).


Az ilyen helyzetben az elzárás lenne egyedül de az nagy területeken nem megbízhatóan kivitelezhető. Vannak módszerek mint a levegő szűrése (ha zárt térről van szó), és a termőréteg lecserélése nagyban segíthet a helyzeten.


Jelenleg a legjobb amit tudunk tenni az hogy bebetonozzuk és várunk, lásd Csernobili szarkofág.


De azt is kétlem hogy a fizikai módszereken felül valaha lesz ilyen technológia mert az instabil anyagok bomlási ideje fix, és hacsak nem tudunk specifikusan néhány atomot besugározni akkor ez nem lenne lehetséges. De ha meg már a tudomány elérte ezt a szintet akkor meg egyerűbb lenne csak simán összeszedni a bajt okozó atomokat.

2021. jún. 22. 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1, A felezési idő fix fizikai állandója az izotópoknak, nem lehet gyorsítani

2, A sugárzás nem olyan kritikus probléma egy esetleges atomháború után, mint azt sokan elképzelik. Jó példák a teszt területek Kazahsztánban és Nevadában, ahol a két nagyhatalom sok száz felszíni és légi tesztet végzet, mielőtt az atomcsend egyezmény miatt ezekkel felhagytak. Egyik hely sem lakhatatlan, legfeljebb nem egészséges a terület homokjában játszani, de a tesztek idején sem volt tömeges halálozás a közeli településeken.

3, Vannak olyan növények, melyek jól magukba szívnak a szennyezett talajból bizonyos sugárzó anyagokat. Csernobil környéki területeken jó emlékezetem szerint kendert használtak erre a célra. Ezzel és hasonló módszerekkel lehet gyorsítani szennyezett területek helyreállítását.

2021. jún. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
22%

A hőmérséklet például mindent megold.

Megfelelő hőmérsékleten az anyagok szétesnek, a radioaktív anyagok is.

Ha pedig csak egyféle anyagod van (pl. urán) - azt célzott sugárzással átalakíthatod.

2021. jún. 22. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!