Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan adok össze kettő...

Hogyan adok össze kettő negatív gyököt?

Figyelt kérdés

Elkezdtem foglalkozni a komplex számokkal, imaginárius számokkal, viszont rögtön az elején megakadtam. Nézegettem videókat róla, így megvan a képlet:



(a+bi) + (c+di) = (a+c) + (b+d)i



viszont mind a b mind a d negatív gyök.


Hogyan adom össze példának okáért a gyök(-3)-at és a gyök(-5)-öt?



2021. aug. 7. 23:18
 1/7 anonim ***** válasza:
34%
A gyököket sehogy. A szokásos komplex írásmóddal úgy, ahogy írtad. Adott egy fogalom, komplex szám. Ennek van magyarázata, van problémafelvetés, végül van használati mód. A gyök(-3) nem értelmezgető. De ez a(z egyik) motivációja a komplex számok bevezetésének.
2021. aug. 7. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
Viszont akkor nem értem a (b+d) részt az egyenletben. Ott akkor végülis nem végezzük el az összeadást, csak felírom mind a kettő gyököt?
2021. aug. 7. 23:30
 3/7 Mojjo ***** válasza:
89%

Oké, kezdjük innen:

Mi a négyzetgyök(-3) komplex szám algebrai alakja? Hogyan írod fel? Hát a négyzetgyök(-5)-öt?

2021. aug. 7. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
94%

"viszont mind a b mind a d negatív gyök."


Itt valamit te nagyon félreértesz. Se nem b, se nem d nem negatív gyökök, hanem valós számok. Az a+bi alakú komplex számban a és b valósak, i pedig az imaginárius egyég, gyök(-1)-et jelent. Az a valós rész, b pedig a képzetes - de ez nem azt jelenti, hogy a b képzetes szám lenne! A b*i, az képzetes szám! A b önmagában valós. Az a+bi felíráson kívül van még pár felírási mód, ez csak egyféle jelölés a műveletek megkönnyítésére.


A kérdéses példa a fenti alakban így nézne ki. A gyökvonás azonosságait felhasználva:


gyök(-3)=gyök(3*(-1))=gyök(3)*gyök(-1)=gyök(3)*i


gyök(-5)=gyök(5*(-1))=gyök(5)*gyök(-1)=gyök(5)*i


gyök(3)*i+gyök(5)*i=[gyök(3)+gyök(5)]*i

2021. aug. 7. 23:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen, akkor félreértettem a doldolat, köszi szépen a segítségedet! :)
2021. aug. 8. 00:24
 6/7 tatyesz ***** válasza:
√3-at és √5-öt hogyan adsz össze?
2021. aug. 9. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Prokopf ***** válasza:

Erre a kérdésre érdemi válasz akkor lenne adható, ha a művelethez eredményként hozzátudnánk rendelni egy konkrét értéket (lásd. korábbi válasz komplex szám, ennek konkrét értéke)

és/vagy

elfogadnánk azt a filozófiai felvetést, hogy 2 egymást kizáró jelenség egyidejű megvalósulásának lehetősége valamilyen formában mégis létezhet.

2021. aug. 28. 07:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!