Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora acélköpeny lenne...

Mekkora acélköpeny lenne képes lefojtani egy hidrogénbomba robbanásást?

Figyelt kérdés
Kb. milyen falvastagságú acélköpeny lenne elég pl. a Cár bomba robbanási energiájának megfékezéséhez? Azaz amit már nem tudna szétvetni. Látva a föld alatti nukleáris robbantási kísérletekről készült felvételeket elég reménytelen feladat, mert egy gellérthegyni kőzetet is simán megemel több száz méter mélységből egy kisebb atombomba is, ezért érdekel, lehetséges-e valahogy teljesen megfékezni a már elkezdődött reakciót.

2021. aug. 26. 23:47
 1/6 anonim ***** válasza:
100%
Hőhatás is fellép egy hidrogénbomba robbanásakor, nem is kicsi. Az acél könnyen megolvadhatna. Attól függ meddig tartana ez a több millió fok, utána meg a több tízezer. Vagy gondolod, ha nem kapna oxigént, akkor nem történne meg a robbanás? Gyakorlatilag az ember nem tudna olyan vastag acélköpenyt készíteni. De elméletben is talán több 100 méter vastagnak kellene lenni, hogy ezt az óriási energiát lefogja.
2021. aug. 27. 05:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Érzésből szerintem úgy nézne ki a robbanás, hogy mondjuk egy 20 méter vastagságu acélköppeny ellent tudna állni a nyomásnak. Aztán sacperkb fél perc alatt átolvadna meggyengülne a 20 méternyi acél, és akkor robbanna, terjedne szét a hő, és a nagynyomásu gázok, ami főlleg az elpárolgott köpenyből állna. De lehet hogy nagyságrendileg tévedek, és 50 méternyi acél is csak 2 másodpercig tudná késleltetni.

Talán csak olyan mennyiségű acél tudná teljesen megállítani a robbanást, ami a bomba teljes hőtermelését feltudná venni megolvadás nélkül.

Azt tudom, hogy ezekben a bombákban használnak, kb 30 centis wolfrám burkolatot, azért hogy robbanáskor egy rövid ideig talán ezred másodpercekig egyben tartsa a folyamatot, és nagyobb mennyiségü anyag tudjon részt venni a fuzióban vagy a hasadásban. Az atombombában a hasadóanyagnak, igy is csak az 1-2 százaléka vesz részt a hasadásban, a többi, reakció nélkül elolvad szétrepül.

2021. aug. 27. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
2: Hát, egy olyan bomba, ami 20km -es körzetben gyakorlatilag mindent elsöpör, szerintem nem nagyon érzékenyülne el 20 méter acélrétegtől. Persze nem tudom, ez csak érzés, sok fizikai ismeret nincs mögötte. Ahol millió fokok keletkeznek századmásodpercek alatt, szerintem nem olvadna meg az acél, hanem azonnal plazma állapotba kerülne, kicsit távolabb az epicentrumtól elpárologna. Kár, hogy nincs valami ingyenes szimulátorszoftver, amivel ilyen játékokat ki lehet próbálni. Sok hasznuk nincs, de érdekes ezeket elképzelni.
2021. aug. 27. 15:58
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

3: Egy atombomba felrobbanáskor főlleg a légkör lőkéshullámával pusztit. Saját maga nem termel, táguló gázokat, mint egy kémiai robbanóanyag, hanem csak a hősugárzás van. A hősugárzás felmelegíti a légkört, ami kitágúl, és elindul egy 2000 km/h-ás szél, ami persze embert épületet könnyedén elsöpör, de az acél tárgyakra már nem olyan végzetes. Ha mondjuk letennénk egy 2 méteres vas kockát a robbanástól 1 km-re, az minimális sérüléssel túlélné. Kicsit megolvadna a felülete, az élei legömbölyödnének.

Szóval így érzésből, azt nem tudom elképzelni, hogy akár egy atomrobbanás megolvasszon mondjuk 50 méternyi acélt egy tizedmásodperc alatt. Vagy hogy a nyomás széttörjön, szétrepítsen egy ilyen vastagságu acéltömbött, mint ahogy egy petárda a papir burkolatát. Ekkora fémtömb esetén, már a tehetetlenség is nagymértékben fékezné a szétrobbanást. Szóval ezért gondolom saccperkb, hogy ilyen pár másodperces olvadás lenne, és utánna robbanna, vagy ha közben elfogyna a hőenergia, akkor nem történne semmi.

Azért nagy összegben nem fogadnék rá, hogy így lenne, lehet hogy bőven alulbecsűlöm a folyamatot.

2021. aug. 27. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
68%

Nincs olyan anyag, ami alkalmas volna.

A fúziós erőművek kreálásában is az jelenleg a legnagyobb akadály, hogy a tűzgömböt valami mágneses térben lebegtessék. Pedig az nem is robban.

2021. szept. 5. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Minden "csak anyag, erő és energia" viszonyának a kérdése:


[link]

2022. febr. 28. 00:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!