Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudományosan hogy lehetne...

Tudományosan hogy lehetne eldönteni, hogy kinek milyen pszichoterápia a leghatékonyabb?

Figyelt kérdés
Olvastam, hogy több, mint 100 féle terápia létezik. A laikusok amennyire látom, úgy választanak, hogy tudsz-e egy jó lélekdokit? Akkor hozzá megyek én is. Ehhez képest, ha ezt a választást tudományosan segítenénk, azt hogy kellene tennünk? Illetve hát gondolom, vannak erre már konkrét eljárások. Ezekről, ha valaki tud mondani valamit, köszi.
2021. dec. 10. 09:27
 1/6 anonim ***** válasza:
77%
Természetesen el lehet dönteni, többek között ezt is tanítják az egyetemen. Ehhez képest, laikusokkal ellentétben gyk válaszokból szeretnéd megtanulni?
2021. dec. 10. 10:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
87%

nekem a lélekdoki felajánlott egy bejáratott terápiás módszert, amivel jól lehet szorongást oldani (egyúttal ő is mondta, hogy kismillió terápia létezik, és sokuk nincs igazán alátámasztva - ez nem azt jelenti, hogy rosszak, csak nem feltétlen van elég megfigyelés és tapasztalat, hogy tudományos igénnyel kijelenthesd azt, hogy működnek)

egy kis utánaolvasás, 60-70 kutatást összegző systematic review konklúziója után arra jutottam, hogy valószínűleg tényleg egy műküdő terápia, ennyi nekem elég volt, hogy jó szívvel elfogadjam.

2021. dec. 10. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
0%

Sehogy, ez nem egy egzakt tudomány, olyan értelemben, hogy nincsenek olyan egyértelmű és világos törvényszerűségei, mint mondjuk a fizikának vagy matematikának vagy kémiának.

Ehhez az emberi elme működése túl bonyolult, legfeljebb statisztikai alapú valószínűségeket lehet bizonyos paraméterek alapján megállapítani.

2021. dec. 10. 14:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
71%

A "sehogy" és a "tökéletes biztonsággal" az a két szélső pont, amely valójában nem létezik, egy absztrakt határ. Ezzel szemben van az adott probléma kezelésére jó, jobb és rosszabb módszer. És elég sokat tud az emberiség ahhoz, hogy hatékony terápiákat találjon.

Ám itt van egy félreértés. A hatékonyság és a gyorsaság két merőben eltérő tulajdonság. Téveszmék leküzdésére például van viszonylag jó módszer. Csak éppen ez egy olyan problémakör, amely szerteágazó és melyen gyökerező okok miatt rendkívül lassú, idő- és munkaigényes feladat. A betegtől és a gyógyítótól egyaránt hatalmas türelmet követel. Amely többnyire egyik félben sincs meg.

Elvileg a megfelelő módszer kiválasztása a szakember feladata alapos mérlegelés után. Csakhogy az adott ember is társadalomban él, van egy tudása és van egy társadalmi elvárásként megélt érzés. És már ezek is néha kegyetlenül ütik egymást. Eleve hátráltató tényező az a társadalmi szemlélet, akinek ilyen problémái vannak, az gyagyás. Ez a primitívség megnyilvánulása, és leküzdése talán az előbbinél is sokkal több időt igényel. És főleg ennek feltételei vannak. Amelyek nem állnak fennt.

2021. dec. 10. 15:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Köszi a konstruktív válaszokat. Az jutott eszembe, hogy vajon lehetséges lenne-e egy alkalmazás, ami mint egy étlapot mutatja be a betegnek, hogy milyen terápiák vannak. Persze lehet, hogy sok esetben tőle nem lehet elvárni, hogy ezt meg tudja ítélni. Csak hogy mégis, valami eszköz lehetséges lenne-e, ami osztályozza a kezelésre szorulókat, hogy valakit kognitív, vagy analitikus, stb, irányokra javasoljon. Lehet mesterséges intelligencia megtanítható lenne, hogy nyelvi fordulatokat kielemezve képes legyen ilyen javaslatot tenni?! Nem tudom, csak próbálok a kérdésről gondolkodni.
2021. dec. 10. 16:12
 6/6 anonim ***** válasza:
71%
Magának a betegnek nem igazán lenne ilyesmire szüksége. Én legfeljebb úgy járnék el, mint egy orvosi beavatkozásnál is: szóba jöhet ez és ez, ilyen és ilyen nehézségekkel és kockázatokkal jár, szakmai szempontból ezt és ezt ajánlom Önnek.
2021. dec. 10. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!