Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A jelenlegi technológiai...

A jelenlegi technológiai szintünkön meddig tárolhatók digitálisan adatok, információk, tudásanyag?

Figyelt kérdés
Számba véve annak a lehetőségét, hogy az emberiség egyszer csak gondol egyet, és végtelen hülyeségében hazavágja a mostani civilizációját (az eddig elért tudásanyagát is kockára téve).

2022. febr. 6. 18:31
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
94%
Ferritgyűrűs memóriával (ha pontosan le van írva, hogy hogyan kell kiolvasni) évszázadok is lehet. Eddig az az egyetlen aminél bizonyítottan sikerült vissza olvasni több mint 40 éve kikapcsolt számítógép memória tartalmát. Egy baja van, hogy összesen 1x olvasható, mert az olvasással elvész az információ. Ha megfelelő papírra, vagy kőbe vési akkor több ezer év. Vannak 5-6000 éves kőbe vésett emlékek Egyiptomi sírokban. És ma már nem lehetetlen olyan robotot építeni ami kőbe vési ezeket csak megfelelő köveket kell találni amelyek jól megvésve időtállóak lesznek.
2022. febr. 6. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
84%

Egy kezelhető méretű passzivált fémlemezbe lézerrel gravírozva akár GB-nyi adatmennyiséget lehet eltárolni jól kezelhetően. Egy hermetikus fém, üveg vagy kerámiatokba elrakva évmilliókat kibírhatnak az ilyen adathordozók.


A szükséges high-tech lejátszóberendezést is már le tudnánk gyártani úgy, hogy biztosan kibírjon néhány évezredet.


Egy szobányi raktárban így kényelmesen elfér az emberiség lényegi tudásanyaga, kulcstechnológiák leírása és rengeteg kép meg videóanyag is.

2022. febr. 6. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
69%

Ahogyan mondani szokták; a végtelen vagy öt év.

Valamilyen módon kódolni/dekódolni/olvasni kell a tárolt adatokat, és ez az ami könnyen az enyészeté lehet.

Például a holdprogram összegyűjtött adatainak jelentős részéhez már nem tud a NASA sem hozzáférni, mert egyszerűen nem léteznek azok a berendezések, melyekkel az adathordozókat olvasni tudnák...

2022. febr. 6. 23:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:
65%
#3 Milyen historikus adathordozókat nem képesek leolvasni a NASA-nál? Gondolod nem játszottak át minden lényeges információt modern médiumokra a régi adatbázis felszámolásakor? Hiteles forrást tudnál nyújtani az általad felvetett sztorira?
2022. febr. 7. 01:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
73%

Ha folyamatosan kezeled az adatokat, akkor sokáig, de már egy floppyt vagy CD/DVD-t is kevesen tudnak olvasni. Van még egy pár doboz floppym, de az a gyanúm, hogy a legtöbbnek már erősen sérült az adattartalma.

Régebben egy ügyfélnél DVD-re archiváltuk az adatokat. 10 év után nem minden adatot tudtunk visszaolvasni, annak ellenére, hogy minden DVD két példányban készült.

Ha felügyelet nélkül akarod hosszú időre eltárolni az adatokat, akkor marad a papirusz tekercs és a gránitba vésett felírat.

2022. febr. 7. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:
78%
Egyetértek #5-tel. A gondozott adat korlátlan ideig megmaradhat (pontosabban, míg megfelelően gondozzák), a magára hagyott esetén a gránit tűnik elég megbízhatónak hosszabb távon. Persze ott meg nem árt, ha tényleg magára hagyott, és nem piszkálják illetéktelenek.
2022. febr. 7. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
60%

Az utóbbi években elég nagy a csend e körül a lehetőség körül, pedig nagyon valószínű, hogy -ha van hozzá olvasóberendezés- nagyon hosszú ideig őrzi a beleégetett információt. [link]

Ahogy a 6-os is írta: gondozni kell az adatot, nekem megvannak a harminc évvel ezelőtti, floppyra készült mentéseim is, mai adathordozón, hozzáférhetően. Ennek a folyamatnak lehetne egy állomása a kvarc is.

2022. febr. 7. 11:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%

Szeretném tájékoztatni a tisztelt kérdezőt és a kedves kommentelőket, hogy bár a kommentem offolás lesz (és ezért elnézést kérek), mert a kérdést megválaszolni nem tudom, de maga a kérdés egy kísérletet inspirált. 60 éves elmúltam, végigéltem a számítástechnika és az internet egész történetét. És jogkövető állampolgár voltam világéletemben. Így az informatikai könyvespolcaimon hamar megtaláltam a DOS 6.22 1994-ben a Microsofttól vásárolt floppy lemezeit. Természetesen van USB-re csatlakoztatható floppy olvasóm. Kipróbáltam, hogy működik-e még. És működik! Mellékeltem képernyőképet a lemezen található readme.txt megnyitásáról. Nyilván az SSD sebességhez szokott ember kicsit lassúnak találja a floppy meghajtó sebességét. De a több mint negyed százada megírt floppy még ma is olvasható. Eredeti Microsoft persze...

[link]

[link]

2022. febr. 7. 16:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim ***** válasza:
47%
A floppy-k természetesen évszázadokat is kibírnak, ha az anyaguk nem mállik szét. Mivel annak idején - a hőskorban - még nagyon adtak arra, hogy ne fényre elbomló, meg "biodegradálható" ipari hulladékokat gyártsanak, ezért jó eséllyel ki is fogják bírni a néhány emberöltőnyi időt a tárolt adataikkal együtt.
2022. febr. 7. 16:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
9: És a régi floppykon nem volt túlzott az adatsűrűség sem.
2022. febr. 7. 17:04
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!