Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mátrixokkal történő egyenletre...

Mátrixokkal történő egyenletrendezésnél hogyan állapítom meg, hogy milyen sorrendben kell a mátrixszorzásokat felírni?

Figyelt kérdés

Például ha az egyenlet egyik oldaláról át szeretném vinni az egyik tagot, ami "sima" egyenleteknél osztás lenne, itt az egyik mátrix inverzével kell szoroznom. Ilyenkor az inverzet mindig a kifejezés jobb szélére kell írnom, vagy mindegy?

Általában nem szoktak ilyen problémáim lenni, de mostanában volt egy-két tananyag, amiben annyi mátrix volt hogy teljesen belezavarodtam, néha olyan mintha a tanárok hasraütés szerint váltogatnák a sorrendeket...



2022. márc. 24. 22:58
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Most a kérdésed az, hogy hogyan kapható meg egy mátrix (szorzásra vonatkoztatott) inverze?
2022. márc. 24. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nem, hanem hogyha egyenletet rendezek és mindkét oldalt szorzom valamivel, akkor az kötelezően a kifejezés végére kerül, vagy szinte tetszőlegesen rendezhetem?

PL:

ABC=DEF // A bal oldalról el szeretném tüntetni az A-t, ezért szorzok az inverzével:


BC = DEFA(-1)


Itt az A inverzet kötelezően jobb szélre kell tennem?

2022. márc. 24. 23:13
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Azt tudjuk, hogy a mátrixok szorzása nem felcserélhető művelet, hanem balról-jobbra kell elvégezzük azt. Ezért mindig azt kell megnéznünk, hogy hova tehetjük a mátrixot.


Ha az ABC=DEF egyenletben mindenki mátrix, és az A-t akarjuk eltüntetni, akkor azt csak úgy tudjuk megtenni, hogyha a BAL oldalra tesszük az inverzet, vagyis


A(-1)ABC = A(-1)DEF


Majd mivel A(-1)*A=E (egységmátrix), ezért az marad, hogy BC = A(-1)DEF. Ha az A esetleg nem négyzetes mátrix, akkor előfordulhat, hogy nincs bal, csak jobb inverze, azt most hirtelen nem tudom, hogy azzal mit lehet kezdeni. Szóval maradjunk annál, hogy a jelenlegi mátrixok négyzetesek, mivel azokra teljesül, hogy a szorzótényezők felcserélhetőek, vagyis A*A(-1)=A(-1)*A=E. Tehát ha az A-t akarjuk eltüntetni, akkor ezt tudjuk eljátszani.


Ha a C-t szeretnénk eltüntetni, akkor a JOBB oldalra kell írnunk az inverzet:


ABC*C(-1) = DEF*C(-1)


Mivel a mátrixszorzás asszociatív (úgy zárójelezel, ahogy akarsz), ezért most így akarunk zárójelezni:


AB*(C*C(-1)) = DEF*C(-1)


A bal oldal jobb oldalán így E keletkezik, és mivel E*A=A*E=A, ezért elhagyhatjuk, tehát:


AB = DEF*C(-1).

2022. márc. 24. 23:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:

oh értem, szóval az egyenlet mindkét oldalát ugyanabból az irányból kell szorozni, ez a lényeg, köszönöm szépen, nagyon hasznos volt.


Ebben a példában mi a helyzet akkor, ha a C-t szeretnénk eltűntetni?

2022. márc. 24. 23:45
 5/7 A kérdező kommentje:
Bocsánat, a középső elemet, azaz a B-t
2022. márc. 24. 23:45
 6/7 anonim ***** válasza:
100%
Ennyire sajnos nem vagyok járatos a lineáris algebrában, de élek a gyanúval, hogy egy lépésben nem lehet „kiszedni”, ahhoz mindenképp előbb valamelyik külső mátrixtól kell megszabadulnunk.
2022. márc. 25. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%

Nem tudom, nálad mi az "eltüntetés", de a fenti példákban semmi sem tűnt el, hiszen a másik oldalon ott van az inverz.

Mátrixegyenleteknél ez lehet egy technikai részletkérdés, de mindig azt érdemes vizsgálni, mi az eredeti cél. Például tegyük fel, az eredeti probléma, hogy adott a fenti egyenlettel leírt B mátrix, a kérdés az, milyen tulajdonságai vannak. Ehhez elő kell tudni állítani egy B = f(valami) mátrix alakot, ahol azt vizsgálni lehet. Ekkor

B = A^(-1)DEFC^(-1). A mátrixszorzásokat végrehajtva, vizsgálhatók a kapott mátrix tulajdonságai.

2022. márc. 25. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!