Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy tudom azt kiszámolni,...

Hogy tudom azt kiszámolni, hogy mennyi idő alatt főti be a légteret egy valahány wattos fűtőszál?

Figyelt kérdés

Itt egy példa. Kérlek írjátok már le, hogy mennyi az eredmény, és, hogy ezt hogyan kell kiszámolni.


Pl: adott egy 1x2 méteres doboz. Működik benne egy 40W-os fűtőszál.

Mennyi idő alatt melegszik fel benne a levegő +5C°-ot?


A másik, hogy ha monjuk mindig fixen 20C° van a helyiségben körülötte, akkor egy 3 cm vastag hungarocell hőszigetelő mennyit ér?

Nagyjából mennyi hő megy így ki feleslegesen?



2022. ápr. 9. 09:27
 1/2 Z003 ***** válasza:
71%

A melegítést viszonylag egyszerű kiszámolni. Ha feltételezzük hogy a dobozunk 1m széles 2 méter hosszú és 1m magas a dobozunk (mert az 1*2 m az egy lap).

Átváltjuk a wattot joulba ami: 40J*1s

1 kg levegőt 700J energia melegít fel 1°K-el (ez egy anyagi állandó), és a levegő sűrűsége 1 atmoszféra nyomáson: 1.225 kg/m³ (nekünk 2,54kg levegőnk van).


Ha eltelítünk a hőveszteségtől akkor így kitudjuk számolni:

(2,54*700)/40=44,45s alatt melegszik a levegő 1 kelvint.

ha ezt megszorozzuk öttel megkapjuk hogy 222,25s (3,7p) alatt melegszik a levegő 5°C-t.


A szigetelést nem tudom hogy kéne kiszámolni. Pláne mivel a szükséges adatok nagy részét nem adtad meg, mint pl a szoba térfogatát és felületét.

2022. ápr. 9. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm. Már ez is nagyon nagy segítség volt.


Valóban 2 adatot adtam meg. Igazad van. A dobozom 1x1x2 méteres.


A szigetelésre nincs adatom, ezért is nem írtam.

Csak hozzávetőleg lennék kíváncsi rá.

2022. ápr. 9. 16:27

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!