Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy 9mm-es lövedék 1645km/h...

Ha egy 9mm-es lövedék 1645km/h sebességgel halad és 7gramm akkor mekkora tömegű testnek felel meg amit ráhelyezunk ugyan akkora felületen a falra?

Figyelt kérdés
Csak a másik test az nem megy gyorsan hanem csak nyomja azt a felületet statikusan folyamatosan.
2022. máj. 20. 20:35
 1/10 A kérdező kommentje:
Mekkora kg os nyomásnak felelne meg a lovedék?
2022. máj. 20. 20:36
 2/10 anonim ***** válasza:
72%
Vigyázz, beugratós kérdés: a függőleges felületen megmarad-e a rárakott test, hogy nyomja?
2022. máj. 20. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

A függőleges testen pl egy laborban odaképzelheto egy hidraulikus prés ami adott felületen ponton képes akkora erővel folyamatos nyomast gyakorolni rá ami megegyszezin a lövedékével. Erre vagyok kíváncsi.


Nem értek hozzá és nyilván kiszámolni sem tudom ill a kérdés is pontatlan lehet de remélem nagyjából érthető hogy mire vagyok kíváncsi.

2022. máj. 20. 20:47
 4/10 A kérdező kommentje:
Persze most látom az sem mindegy milyen anyagnak ütközik de vegyük pl az emberi testet.
2022. máj. 20. 20:55
 5/10 anonim ***** válasza:
55%

Sajnos a sebességet nem veheted ki a képletből - mégis mit jelent az, hogy valami "statikusan" nyomja?

Ha A testet "nyomni" akarod egy B testtel, akkor a B testet mozgatnod kell bizonyos sebességgel A testen keresztüli irányba - ha nem mozgatod, akkor nem történik semmi.

És itt eljutunk a klasszikus mechanika kinetikus energia fogalmához, ami a tömeg és a sebesség szorzata, egészen pontosan 1/2m*v^2.


Tehát ha tudod, hogy a lövedék x sebességgel halad és Y tömegű, megvan a kinetikus energiája.


Ezután már csak azt kell kitalálnod, hogy mekkora sebességgel, pl. 1 km/h, akarod mozgatni azt a másik dolgot, és akkor vissza tudod számolni a tömegét.


(Persze a valóságban ez nem ilyen egyszerű, ezért nem lesz ugyanaz a hatása egy 1 km/h sebességű, egy tonnás valaminek, mint egy 1600 km/h sebességű, 7 grammos valaminek.)

2022. máj. 20. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

A kérdésre nem lehet egyértelmű választ adni, mert a golyóra megadott számok kinetikus energiát és erőimpulzust definiálnak, míg a szimpla tömeggel csak súlyerőt definiálhatunk.


A feltett kérdés tehát értelmetlen!

2022. máj. 20. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Megprobalom mas modon ertelmezni a kerdest. Van a kerdezo lovedeke, amelyik x centi melyre furodik bele egy emberbe. Mekkora ero szukseges ahhoz, hogy x cm melyre nyomjuk ugyanezt a lovedeket ugyanebbe az emberbe?

Kerdezo, erre vagy kivancsi?

Ha igen, akkor javaslom vegiggondolni az esetet tiszta vizzel. Egy 9 mm-es lovedek 2-3 meternyit kepes viz alatt haladni, utana megall es elkezd merulni. Mekkora ero szukseges ahhoz, hogy 2-3 meternyit told a vizben a lovedeket?

Erted mar, miert kiszamolhatatlan?

2022. máj. 20. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Értem, sejtettem hogy ez nem ilyen egyszerű.


És ha úgy vesszük hogy egy lövedék (a kérdésbeli paraméterekkel) át tud hatolni egy emberen és csak azt a részét vizsgáljuk a mozgásának amíg átér, majd összehasonlítva ugyan ezt akarom megtenni csak nem lövedékkel hanem úgy hogy egy hegyes tárgyal aminek a vége pont olyan mint a lövedék mérete és formája ráhegesztem egy vas csőnyek a végére és arra a vascsőre(ami önmagában 10kg) hány kg súlyt kell rakni hogy önmagában a súlyánál fogva a "hegyével" egy a földön a hátán fekvő embert keresztül lehessen szúrni vele koppig (amíg az alatta levő födémnek vagy beton placcnak ütközik pl.


Tudom morbid a kérdés, semmi ilyen tervem nincsen csak kíváncsi vagyok hogy EBBEN a példában hány kg anyag kellene hogy ugyanaz hatás legyen mint a lövedéknél.

2022. máj. 20. 22:06
 9/10 A kérdező kommentje:
Persze úgy kérdezem hogy vonatkoztassunk el olan változóktól minthogy ez a valami könnyen eldőlne oldalra és hogy nehéz a lövedék anyagát hozzá hegeszteni. Tételezzük fel hogy pont merőleges és a cső átmérője sem nagyobb mint a lövedéké, tehát a pontosan ugyanúgy a rendes lövedékhez hasonló üreget csinál csak itt a gravitáció az ami ezt megteszi és az egész cuccot pontosan felülről a bőrhöz érintve(de arra még erőt nem kifejtve) engedik el felette a felfüggesztést amin ez a dolog lóg.
2022. máj. 20. 22:10
 10/10 anonim ***** válasza:

A dolog anyaganak kemenysegetol, szivossagatol fugg, amibe belelovod. Vegyuk megint a vizes peldat: hany kiloval kell nyomni a vizet, hogy elmeruljon benne a lovedek? Nyilvan semennyivel, magatol is elmerul.

Masik pelda, mondjuk legyen betonfal. Egy 9 mm-es olomlovedek kb 2 cm-es melyedest kepes utni egy betonfalba. Mekkora erovel kell nyomni ugyanezt a lovedeket, hogy 2 cm melyre nyomjuk a betonfalba? Nyomhatod akarmekkoraval, az olomlovedek csak szetkenodik a betonfalon mint a madarszar, soha nem fogod 2 centi melyre belenyomni. Ebbol pedig lathato, hogy a kinetikus energiat nem tudod semmikeppen atkonvertalni nyomoerove.

2022. máj. 20. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!