Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A polgári űrutazás még meddig...

A polgári űrutazás még meddig lesz a multimilliomosok szórakozása?

Figyelt kérdés

2022. máj. 21. 19:37
1 2 3
 21/29 TappancsMancs ***** válasza:
56%

20/ Aha. :) Akkor még alul is számoltam. :)


A repülőgépes utazás hajnalához még annyit, hogy ott a mai technológia alapjait fejlesztették máig. Mára kihozták belőle amit kb lehetett. Persze az űrtechnika is fejlődött, gazdaságosabb lett, többször használatos, stb. Olcsóbb mint előtte. Az autó ipar is fejlődött, nagyobb sebességek vannak, vannak kis fogyasztások, stb. Mindegyik technológiának vannak korlátai. Egy deci benzinnel nem fog autó menni 100 km-t, és 100 liter üzemanyaggal sem lehet az űrig feljutni.


Ez a nagy üzemanyag mennyiség még mindig nagyon magas, pedig ez már le van faragva alacsonyra. Még mindig sok és költséges. Legalábbis nekem úgy tűnik ez teljesen behatárolja az árakat is.


Meg az űrbe jutás ma még mindig a sebességen alapul és ezért kell annyi üzemanyag is hozzá. Az adja a 10 perc alatti elégetésével a több 10 milliós lóerőt is. Ekkora lóerő nincs a semmiből. A filmekben meg egy autó méretű űrhajó normál sebességgel jut fel.


A technológia a kb eddig ismereteket variálja tovább, alig van merőben új. Egyik az ITER ami talán beválik és tényleg új. A többi nem ilyen volumenű újdonság.

2022. máj. 22. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/29 Alex Fly ***** válasza:
31%
@16: de miért a benzinárakkal számolsz, amikor annak semmi jelentősége az űrutazásban? Ellenben a széleskörűen alkalmazott hidrogént korlátlan mennyiségben elő tudjuk állítani viszonylag olcsón - és a kereskedelmi űrrepülés elterjedésével kiépülő infrastruktúrával ez fillérekért megoldható...
2022. máj. 23. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/29 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Írtam is hogy csak valamiféle nagyságrendi számoláshoz példa. Benzin ár az meg értelmezhetőbb az embereknek általában, mint írni egy fura nevű üzemanyagot. Amúgy ahogy emlékszem olcsóbb a benzinnél, de a számok még úgy is csillagászatiak. :)


"Ellenben a széleskörűen alkalmazott hidrogént korlátlan mennyiségben elő tudjuk állítani viszonylag olcsón"


Pontosabban ez hogy van? Minden esetre akkor ha olcsó a hidrogén, akkor miért nem azzal repülnek fel? Szerintem talán a jövőben lehet egy megoldás, de nem néztem a témát, és az olcsóságát is érdemes lenne kicsit részletezni. Tehát megint kimaradtak a számok, de nem jó ezt megszokni, mert becsapós. :) Mennyire olcsó konkrétan, legalább nagyságrendileg?


Azzal amúgy egyetértek, hogy lényegesen olcsóbb üzemanyag kutatás megoldhatná a dolgot. Ez szinte biztos szerintem is. Jó meglátás!

2022. máj. 23. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/29 sadam87 ***** válasza:
100%

"alkalmazott hidrogént korlátlan mennyiségben elő tudjuk állítani viszonylag olcsón"

Öhm. Egyrészt a Starship metánt fog használni üzemanyagként. Másrészt a hidrogén biztosan olcsóbb, mint a benzin? Oké, nem a legfrissebb cikk, szóval ma már nem biztos, hogy igaz ez a következtetés, de:

"While hydrogen is a cheaper fuel than gasoline on paper, the reality is, as of 2010, it is much more expensive."

[link]

Egyébként is első fokozat meghajtására (amiben a legtöbb üzemanyagot égetik el) elég ritkán szoktak hidrogént használni üzemanyagként. Kizárólag hidrogén üzemanyagot csak a Delta 4 rakéta használ tudtommal (ami egyébként marha drága, bár azt nem tudom, emiatt, vagy más oka van).

2022. máj. 23. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/29 Alex Fly ***** válasza:
31%

@24: a Saturn és az STS is hidrogént használt. Nagy teljesítményű és környezetbarát...

Az előállításához meg mondössze vízre és elektromos áramra van szükség (hidrolízis) - és ha elterjed a kereskedelmi űrrepülés, nyilván akad olyan cég, amelynek megéri befektetni, hogy ellássa ezeket hajtóanyaggal. Pont úgy, ahogyan az autók elterjedésével is mindenhol megjelentek a benzinkutak...

2022. máj. 23. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/29 anonim ***** válasza:
100%

El kell keserítselek, a hidrogént metánból aza földgázból állítják elő, nem zöld.

Igen, elő lehet állítani vízbontással is, de szerinted az áram ingyen van? Ha igen, akkor olyan dilettáns vagy, mint a greenpeacesek.

2022. máj. 23. 18:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/29 sadam87 ***** válasza:
100%

#25

A Sarurn rakéták csak a felső fokozatukban/fokozataikban használtak hidrogént üzemanyagként, az első fokozat kerozin üzemanyagot használt (mindkét esetben folyékony oxigénnel). Az STS esetében is a főhajtóművek hidrogén-oxigén eleggyel működtek, de a gyorsítórakéták (amikben volt az üzemanyag tömegének kb. 2/3-a, és amik az indulási tolóerő kb. 80%-át biztosították) szilárd hajtóanyagúaak voltak. Mint írtam, egyedl a Delta IV rakétra használ (és használt) kizárólag hidrogén üzemanyagot.

"Nagy teljesítményű és környezetbarát..."

Ha ezen azt érted, hogy nagy a specifikus impulzusa, akkor ez igaz. (Ezért is használják előszeretettel felsőbb fokozatokban.) Ugyanakkor jellemzően nem lehet olyan nagy tolóerejű hajtóműveket előállítani belőle, mint például kerozin-oxigén hajtóanyagúból. Emellett nagyon alacsony hőmérsékleten kell tárolni, és kicsi a sűrűsége, így (az üzemanyag energiatartalmához képest) nagy méretű tartály kell hozzá. Az tény, hogy környezetbarát.

"Az előállításához meg mondössze vízre és elektromos áramra van szükség (hidrolízis)"

Ez igaz. A kőolaj származékokat meg ki kell bányászni, és finomítani kell. Az némileg kevesebb energia. (Persze egyszer elfogy, de most a jelenlegi helyzetről beszélünk.)

" Pont úgy, ahogyan az autók elterjedésével is mindenhol megjelentek a benzinkutak..."

Az biztos. Csak mondjuk kérdés, hogy például az autóknál a hidrogén lesz-e a befutó. Mert például a tárolása nem kicsit nehézkes.

Egyébként a jelenleg fejleszett rakéták közül például a leginnovatívabb, a Starship metán üzemanyagot fog használni (amire egyébként TappancsMancs számítása vonatkozott). Ugyanez igaz a Blue Origin rakétahajtóművére (amit a Vulcan rakétában is fognak használni). Persze fejlesztenek hidrogén üzemanyagú főhajtóművel rendelkező rakétákat is (Ariane-6, H3, bár ezeknél is besegítenek szilárd hajtóanyagú gyorsítórakéták), szóval egyáltalán nem tűnik lefutottnak, hogy (elsősorban) hidrogénhajtásúak lesznek a jövő rakétái.

2022. máj. 23. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/29 Alex Fly ***** válasza:
100%
@27: nem mondtam, hogy az lesz. Csak annyit, hogy az üzemanyagköltséget le lehet szorítani a mostaninak a töredékére, ha tömeggyártásba kerül...
2022. máj. 23. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 29/29 TappancsMancs ***** válasza:

Klassz lenne ha le lehetne szorítani a töredékére, talán van esélye. Régebben a pala olajat sem érte meg kitermelni, aztán kifejlesztették rá a gazdaságos technológiát és ma már kitermelik a pala olajat is. Bár van rajta nyereség a befektetéshez képest, de a kitermelés költsége a közelében sincs az olaj kitermelés hőskorához képest. Akkor még egy hordónyi energiával kitermeltek valami 10 hordónyi olajat, ami mára a készletek merülésével lecsökken 2-3 hordónyira.


Szerintem is lehetséges, hogy vízből majd bontanak oxigént és hidrogént egy jobb technológiával, de nagyon olcsó szerintem az sem lesz, mert a gazdaság / technológia mást mutat. Nyilván lehet azért szurkolni, mert érdekes lenne kicsit űrutazni az embereknek.


Az űrbe jutás a kezdetektől fogva most is a töredékébe kerül! Már most is kb a 10%-ába. De amire utaltam, hogy ez sem az a hétköznapi értelemben vett olcsóság. Ugyanígy a hidrogén is talán majd megéri a tenger vízből, és lesz a mai töredéke - csak mennyi lesz is az a töredék? Nem tudom, csak jelenleg ezt lehet látni belőle szerintem, de tényleg talán...

2022. máj. 24. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!