Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Gyorsuló körmozgásnál, ahol a...

Gyorsuló körmozgásnál, ahol a szög is folyamatosan változik, milyen a gyorsulás?

Figyelt kérdés

A folyamatosan változó szög, hogyan befolyásolja az egyenletesen gyorsuló körmozgást?


Itt is a gyorsulás gyorsulása van, akkor is, ha egyenletes a test eredeti gyorsulása?


Vagy az irányváltozás gyorsulása hogyan megy a gyorsuláshoz?


2022. aug. 24. 11:47
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Előbb tisztázzuk, hogy mit kellene értenünk az alatt, hogy a szög is folyamatosan változik? Milyen szög?

Gyorsuló körmozgás? Milyen függvény szerint változik a (szög)sebesség?

2022. aug. 24. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Nincs konkrét függvény, ez csak egy példa.


Akár gyorsuló körmozgás. Akár olyan mozgás, ahol a szög is folyamatosan változik, pl. a pálya alakja nem kör, hanem egyre szűkebb, vagy éppen fordítva, vagy egy olyan pálya, ami tetszőleges alakú, mint pl egy tó, vagy ilyesmi.

2022. aug. 24. 12:11
 3/7 anonim ***** válasza:
82%
Ja, ha a kérdést sem tudod megfogalmazni, akkor mégis mi a fenét akarsz kezdeni a válasszal?
2022. aug. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Kólauborkával ***** válasza:
100%

Egyenletes sebességü körmozgásnál folyamatos eröre van szükséged, tehát folyamatos gyorsulásra.

Ennyit tudtam értelmezni, amire értelmes választ tudok adni.

2022. aug. 24. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Gyorsuló körmozgásnál a sebesség is nő, és a gyorsulás is.
2022. aug. 24. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Ez volt már pár napja. Vagy egészen hasonló. Mi lenne? Szerinted mi történik ha egy autóval elindulsz 0-ról 100km/h-ra gyorsítva a kerékben? Felrobban mert nem lehet gyorsuló körmozgás? Nagyon zűrzavaros ez a kérdésed ismét.
2022. aug. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha van szöggyorsulás, akkor a centripetális gyorsulás mellett ugye lesz egy tangenciális gyorsulás is. Ha megvan, mi az a tangenciális gyorsulás, akkor pedig az eredő gyorsulást egyszerűen a centripetális és tangenciális gyorsulás által kifeszített téglalap átlójaként tudod elképzelni (ugye körmozgásnál ezek merőlegesek, ezért lehet tudni, hogy nem simán paralelogramma, hanem téglalap.) A konkrét iránya attól függ, hogy mekkora a szöggyorsulás a centripetális gyorsuláshoz képest, ha 0, akkor ugye simán a kör közepe felé mutat, ha nagyon nagy, akkor pedig közel érintőirányba. Tehát a centripetális gyorsulással bezárt szöge a (–π/2, π/2) _nyílt_ intervallumból kerül ki (gondolom, megengeded, hogy negatív legyen a szöggyorsulás, szóval ezért egy ekkora intervallumot adok meg), és a körpályával azonos síkban van.


Ha nem sikerül kigugliznod/a szögfüggvények definíciója alapján rájönnöd, akkor esetleg bemásolhatok neked néhány képletet a konkrét irányára, de ha már tanultál trigonometriát és körmozgást, akkor nem kéne nagy was-ist-das legyen.


Szóval a lényeg, hogy bármelyik pillanatban számolhatod az eredőgyorsulást simán a (pillanatnyi) tangenciális és centripetális gyorsulás vektori összegeként. Utóbbi a csak a pillanatnyi sebességtől/szögsebességtől függ, az előbbi pedig csak a szöggyorsulástól. Tehát ha a szögsebesség és szöggyorsulás megvan, akkor a pillanatnyi gyorsulás még nyilván függ a test helyétől (hogy merre mutat a kör érintője/merre van a középpontja), de a szöggyorsulás változását már nem kell belekalkulálnod.


Vagy hát az első két kérdésre szerintem ez a válasz.


Az utolsó kettő pedig már nekem is túl fura…

> „Itt is a gyorsulás gyorsulása van, akkor is, ha egyenletes a test eredeti gyorsulása?”

Az eredő gyorsulás mindenképpen változik, de (egyenletes szöggyorsulás* esetén) csak az iránya. Ha egy olyan koordináta-rendszert képzelünk el, aminek a tengelyei a gyorsulás x, y, z-vel párhuzamos komponensei, akkor itt egy körmozgást végez. A kormozgáshoz pedig kell gyorsulás, tehát igen, egyenletes szöggyorsulás esetén akkor is lesz.

*Ha nem elírás, és valóban 'egyenletes eredeti gyorsulást' akartál írni SZÖGgyorsulás helyett, akkor az nem körmozgás lesz.


> „Vagy az irányváltozás gyorsulása hogyan megy a gyorsuláshoz?”

Nem mondom, hogy értelmezhetetlen, és elég határozottan be merném tippelni, hogy független tőle, de szerintem az is független ettől a kérdéstől, amire te gondolsz/amit tudni szeretnél.


A 12:11-es megjegyzéssel kapcsolatban pedig – ha van kedved – keress rá a kísérő triéderre (vagy angolul a 'Frenet–Serret apparatus'-ra). Youtube-on biztos találsz szép videókat.

2022. aug. 24. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!