Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a kapcsolat az elektromágne...

Mi a kapcsolat az elektromágneses mező és az anyag között?

Figyelt kérdés
Mi a kapcsolat az elektromágneses mező és az anyag között, és hogyan hat ez a kapcsolat a fizikai jelenségekre, mint például az elektromos vezetés, a dielektromosság vagy az elektromágneses indukció?

2023. ápr. 8. 19:07
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
95%
Elektromágneses mező nincs anyag nélkül, és anyag sincs elektromágneses mező nélkül. A kettő elválaszthatatlan egymástól.
2023. ápr. 8. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
0%

Nem kötözködök, max. választ várnék, mert elakadtam.

Utalva válaszodra:

Van itt az asztalomon egy radír, mint anyag.

Gondoltam milyen elektromágneses mező lehet körülötte, de az íránytű nem reagált rá, maradt az eredeti É-i iránynál a mutatója.

2023. ápr. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
#2 - a radír az asztalodon egyensúlyban van a környezete hőmérsékleti sugárzásával. Ha berakod a fagyasztóba egy vákuumharang alá és hajszálra lógatva, akkor is hamarosan lehűl - mert intenzívebben fog sugározni, mint a környezete!
2023. ápr. 8. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
100%
Plusz a radírt látod, azaz fotonok kölcsönhatnak vele.
2023. ápr. 8. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
51%

Én azt tanultam és kisérletben láttam is, hogy elektromágneses térben tekercset mozgatva feszültség indukálódik, amely mérhető.

Nem álltam neki a kísérletet megvalósítani, de attól tartok a radír nem lesz igazán és látványosan alkalmas elektromosság előállítására.

2023. ápr. 8. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 anonim ***** válasza:
100%

@2 Teljesen jogos a kérdésed (nem tudom, miért lett lepontozva).

A radír is atomokból, molekulákból áll, az atomok pedig a központi protonokból és az azok körül elektronfelhőt képző elektronokból állnak. Ezek az elektronfelhők elég erős elektromágneses teret cserdítenek maguk köré.

Igaz, úgy tanultuk, hogy a proton +1 az elektron -1, tehát pont kioltják egymást és semleges a töltés. De ez csak nagy léptékben igaz, közel a radír felületi atomjaihoz a molekulatömegek elektronburkainak mágneses erővonalai inkább ilyen birkagyapjú szerű bolyhos-hullámos kinézetet mutatnának, ha látnánk őket.

Ha lenne elég picuri iránytűd (~1 atom), az kilendülne, ha közel vinnéd a radírgumihoz. Nagyon közel.

Ugyanezen mágneses erővonalak taszítása miatt nem érintkezik közvetlenül semmilyen felület semmilyen más felülettel. A radírgumi az asztalon tujadonképpen egy mágneses párnán fekszik, a két felületet alkotó molekulák elektronburkainak egymással szemben fellépő taszító hatása (negatív<->negatív) tartja távol egymástól a két anyagtömeget. Ilyen kicsi távolságon erős elektromágneses teret gerjesztenek az elektronok.

2023. ápr. 8. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

#6

van der Waals kölcsönhatás.

2023. ápr. 9. 06:47
 8/19 anonim ***** válasza:
100%
Az ilyen kérdéseket 16 évesek teszik fel, akik súlyt helyeznek arra, hogy a kérdés olvasó elámuljon modern természettudományos műveltségük láttán. A gyakorlatban elég a 60-as években a szakmunkások számára írt Ipari Szakkönyvtáros Villamosságtan című kötet.
2023. ápr. 9. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 NTBS ***** válasza:
Egymás nélkül nincsenek.
2023. ápr. 9. 08:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:
#2 A radír nem vezeti az áramot.
2023. ápr. 10. 16:23
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!