Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mivel jobb egy jégakku, mint...

Mivel jobb egy jégakku, mint egy PET palack 3/4-ig vízzel töltve?

Figyelt kérdés

2023. jún. 14. 17:05
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
100%
Bizonyos típusú jégakkukba olyan folyadékot raknak, melynek olvadáspontja 5-10-15 fokkal alacsonyabban van a víz olvadáspontjánál, ezért képes rendesen fagyasztva tartani a mellérakott dolgokat.
2023. jún. 14. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim ***** válasza:
81%

A jégakkuban nem víz van, hanem nagyobb hőkapacitású folyadék. Tehát azt a hűtőteljesítményt, amit elérsz egy fél liter térfogatú jégakkuval, lehet, hogy 5 liter jéggel érnéd el.

Továbbá a vízjég amíg olvad a látens hő miatt csak 0 fokig hűt. Kevésbé hatékonyan. Míg a jégakku folyadékának fagyáspontja lehet hogy -10 fokon van, azaz a jég-folyadék elegy is ilyen hőmérsékletű, hatékonyabban hűt.

2023. jún. 14. 17:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
100%
Illetve néha hasznos, hogy a jégakku lapos, téglatest alakú. Nem rossz dolog a másfél literes palack sem, csak nem lehet a szögletes hűtőtáska aljára tenni vagy a fal mellé állítani, hogy mellette még legyen hely bőven.
2023. jún. 14. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
0%
Meg a palack viz lefagyasztasa is problemas, ha nagyon teletoltod, akkor a jeg szetnyomja a palackot, ha meg csak haromnegyedig toltod, akkor meg foglal egy csomo helyet feleslegesen.
2023. jún. 14. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 anonim ***** válasza:
84%

#2 (17:42) írta:

"A jégakkuban nem víz van, hanem nagyobb hőkapacitású folyadék. Tehát azt a hűtőteljesítményt, amit elérsz egy fél liter térfogatú jégakkuval, lehet, hogy 5 liter jéggel érnéd el."


Kérdésem:

Elárulnád, hogy milyen high-tech szubsztancia képes tízszeresen (de legalább 2-3 szorosan) túltenni a vízen és az egyszerű fagypont-csökkentett vizes oldatokon?


Lehet hogy kitérek a hitemből, ha meggyőzöl egy ilyen konyhai használatra elérhető anyag meglétéről!

:-)

2023. jún. 14. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/19 TappancsMancs ***** válasza:
88%
Amennyire tudom víz van benne adalékokkal. A fagyás-olvadás pontok meg amúgy tényleg eltérőek. A vasnak 1535 C fok, az etanolnak -114 C fok a vínek meg 0 C fok. Aztán, hogy ezek hogyan jönnek ki jégakkuban azt nem tudom, meg, hogy van-e olyan ami nem víz alapú jégakku. De talán hasznos ez is a kérdéshez.
2023. jún. 15. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 TappancsMancs ***** válasza:
0%
Szóval nem a fagyáspont felől közelíteném meg, hanem a lehűtöttség és hőfelvétel oldaláról. Tegyük fel van 30 C fok és nyár. Van egy -20 C fokra hűtött vas és ugyanannyi víz. Nagyságrendileg szerintem mindkettő felvesz 50 C foknyi hőt ahhoz, hogy elérje a környezet 30 C fokos hőmérsékletét. Némi különbség lehet közöttük. Azér hozzáteszem, hogy szerintem mincs jelentős eltérés és inkább csak a kérdés továbbviteléhez szántam.
2023. jún. 15. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/19 anonim ***** válasza:
53%

TappancsMancs írta:

"Nagyságrendileg szerintem mindkettő felvesz 50 C foknyi hőt ahhoz, hogy elérje a környezet 30 C fokos hőmérsékletét."


Válasz:

Kérlek legalább az alapokat tanuld már meg, pl. hogy mi a "hő" mértékegysége - és hogy milyen arányban áll a hétköznapi anyagok fázisváltási hője a fázisváltást nem okozóval!

2023. jún. 15. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 TappancsMancs ***** válasza:
0%
... kérlek normális válaszokra...
2023. jún. 15. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 TappancsMancs ***** válasza:
14%

Gondolom érted 8-as, hogy felvetésekként írtam választ. Olvasd csak el. :) És teljesen elég annyi, hogy mi hogyan is van. Ez így van mert... stb stb. Esetleg link és idézet, hogy ne kelljen harminc oldalt elolvasni belőle. És konyhanyelven! A szakszavak jól hangzanak, csak itt nem feltétlenül adott szakmák képviselői kérdeznek. Szóval valóban érdekes, csak fölösleges ha nem érti a kérdező a szakmai kifejezések miatt.


Mint írtam is az hogyan is lennek, hogy két nagyon eltérő olvadáspontú anyagnál a -20 C fokról mennyi energiát kell közölni a 30 C fok eléréséhez? Szerintem nincs számottevő eltérés a vas és víz esetén sem. Egy -20 fokos vas nagyságrendileg szerintem ugyanannyi energiát vesz fel, mint a víz a -20-ról a 30 fokig.


Mennyi energia kell az alábbiaknál a -20 fokról a 30 fokra melegítéshez:


etanol: ...?

víz: ...?

vas: ...?


Hány százalék az eltérés és az jelentős-e? Nem tudom, csak így konkrétabb a válasz, mint a kérdezőnek fázisváltásról írni. Ezért vetettem fel ezeket.


Ha tudsz rá választ, akkor érdekelné a kérdezőt.

2023. jún. 15. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!