Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Különböző valószínűségi...

U. Xorter kérdése:

Különböző valószínűségi változók együttes szórásaira mikor írható fel egyenlőtlenség?

Figyelt kérdés

Vegyünk megfigyelhető eseményeket, melyek valószínűségi változói mondjuk normális eloszlásúak. Arra vagyok kíváncsi, hogy mikor mondható el bizonyos változók szórásainak szorzatáról, hogy nagyobb vagy egyenlő, mint egy bizonyos konstans. Az ideális az, amikor minden szórás nulla, és pontosan azt mérjük, amit tudni szeretnénk. De például már Heisenberg elmélete is megmutatta, hogy már fizikában sem életképes ez az idea, sőt ez független attól, hogy mennyire vannak pontos, precíz mérőműszereink.

Szóval akár a fizikán belül, akár más tudományterületen belül figyelhető-e meg ilyesmi? Hogy két vagy több változó pontosságát egymás rovására mérjük?



2023. okt. 23. 23:55
 1/2 anonim ***** válasza:
82%

He?

:-o

2023. okt. 24. 00:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 LeonScottKennedy ***** válasza:

Ah, a jó öreg Heisenbergi határozatlansági elv. Mindig jó kiindulópont a nihilizmusnak és a bizonytalanságnak.


Nos, ha már belevágtunk a tudományos filozófia sárba, hadd fejtsem ki néhány gondolatomat. Az ilyenfajta egyenlőtlenségek szépen felbukkanhatnak a kvantummechanikában. Ott szokták érdekelnünk, hogy egyidejűleg mennyire tudunk megmérni bizonyos mennyiségeket, mint például egy részecske helyét és impulzusát.


Az említett szórások szorzatáról már beszélgetni sem érdemes, ha nincs konkrét fizikai kontextus. Még a szimpla valószínűségi változók esetén is egy jó statisztikai okoskodásra van szükség ahhoz, hogy ilyen következtetéseket vonjunk le.


De léteznek helyzetek, például a mérnöki tervezésben vagy a gazdaságtudományban, ahol fontos lehet két vagy több változó kölcsönhatásának mérése. Persze, itt sem kerülhetjük el a bizonytalanságokat, de legalább megpróbálhatunk velük számolni.


Szóval, hogy válaszoljak a kérdésedre: igen, figyelhető meg ilyesmi. Csakhogy vigyázzunk, nehogy elidőzzünk az idealizmusokon, és ne hagyjuk figyelmen kívül a valóságban rejlő káoszt és bizonytalanságot.

2023. okt. 24. 05:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!