Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Magyarországon miért pont...

Magyarországon miért pont Budapesten a legmagasabb a várható élettartam mikor nagy a szmog?

Figyelt kérdés
Nagy a forgalom, nagy a zaj, koszosabbak az utcák, az egészségügy sem az országos szint felett van. Természet is messzebb áll tőlük, mint egy falusi embertől.
2023. nov. 8. 05:52
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Egy részt gazdasági okai vannak, mert itt jobbak a keresetek és kevesebb, fizikálisan könnyebb munkával jobb életminőséget lehet megteremteni.


Másrészt lehet van valamekkora kultúrális összetevő. Egészségtudatosabb életmód és mozgáskultúra.

2023. nov. 8. 07:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Budapest nagy részén nincs szmog, csak egyes helyeken, például a várhegy és a Rózsadomb közötti szakaszon, ott tényleg előfordul, beszorul a levegő.

Az Örs vezér tér már Gellérthegy magasságban van, a hatalmas külső kerületek levegője jó.

A belváros ugyan egy lapályban van, de a Duna széles sávja jó huzatos, kipucolja a a szmogot.

A gépjárművek manapság már nem szennyeznek annyira, mint a régi trabantok, ég és föld a különbség.

Talán a körút cikis egy kicsit, de szerintem az sem vészes, legfeljebb csak időnként.

Vidéken viszont nincs központi fűtés, télen eltüzelnek mindent, vizes fát, még a szemetet is.

Csobánkáról olvastam, hogy nemrégiben a szennyezési határérték százszorosát mérték, szóval megfordult a trend, a főváros nagyobb részén télen egészségesebb a levegő, mint sok vidéki faluban és erre még az is rájátszhat, amit az egyes válaszoló írt.

2023. nov. 8. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

Ahogy előttem is írták, a budapesti szmog semmiség a falusi levegőhöz képest fűtés időszakban.

Cserében a vidékihez képest jó az orvosi ellátás. És, hiába van közelebb a természet a vidékiekhez, mégis a városi ember fog nagyobb eséllyel elmenni kirándulni. Nagy a zaj a forgalom miatt? Vidéken meg a láncfűrész, flex, fűnyíró üvölt.

És, mivel már csak a falusi emberek töredéke dolgozik a lakóhelyén, ezért kénytelen bejárni dolgozni, vásárolni, tanulni a városba. A rossz vidéki tömegközlekedés miatt ráadásul többnyire kocsival. Megkockáztatóm, hogy egy átlag fővárosi többet gyalogol, mint egy átlag vidéki.

2023. nov. 8. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
43%
150-200 évig az volt a magyar nemzetstratégia, hogy Budapestre összpontosult minden infrastruktúra fejlesztés, hogy elmondhassuk, hogy nekünk is van olyan fővárosunk, mint Bécs. Többek között azok a beruházások is, amelyek hozzájárulnak az életszínvonal és áttételesen a várható élettartam növekedéséhez. Ma már ez szerencsére nincs így, de Budapest még mindig foggal-körömmel ragaszkodik az előjogaihoz, amiből fenn tudja tartani pl. a magas színvonalú egészségügyi, oktatási, szociális rendszereit. Szóval a sommás válasz az, hogy azért, mert a budapesti urbánus polgárok gazdagabbak és erősebb érdekérvényesítő erővel bírnak, így el tudják venni a közösből a jobb orvosokat, tanárokat, szociális ellátó hálózatokat.
2023. nov. 8. 12:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Mert vidéken még Pesthez képest is rosszabb az egészségügy. Gyakorlatilag nem is létezik.
2023. nov. 8. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
Mert itt sok volt az ingyen lakás.
2023. nov. 8. 20:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
94%

#1, #2, #3 remek válaszokat adott, én még egy érdekes kutatást tennék ezekhez hozzá.


Ameddig vidéki voltam, addig az élt bennem, hogy a nagyvárosiak lusták és keveset mozognak. Viszont amióta Bp-n élek (10+ éve), azt vettem észre, hogy jóval többet mozgok, mert hiába a tömegközlekedés, akaratlanul is muszáj többet gyalogolnia az embernek. Az meg csak plusz, hogy nyaranta sokszor biciklivel járok, ha olyan helyre megyek, hogy azzal gyorsabb eljutni.

De ez nem csak az én egyedi esetem, erre vannak kutatások is, hogy nagyobb városban, pláne eléggé autó mentes városokban/belvárosokban többet mozognak az emberek, a több pozgás pedig (még ha csak egyszerű sétáról is van szó) NAGYBAN hozzájárul az egészséges életmódhoz.

nov. 9. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
100%

Ez a nagy a szmog dolog rég felejtős. A szmog inkább ott van, ahol télen sz@rral fűtenek. Igy pl a csöves falvakban, ahol a pet-palackot is bedobják a sparheltra.

Egyrészt Bp-en jobb az orvosi ellátás, több a magasan végzett ember=odafigyel az egészségére,nem dohányzik, lehetősége van sportolni, jobb élelmiszert ennie. Vannak falvak, ahol a lakosság számára nincs pl sportlétesítmény, uszoda, van két bolt, orvos heti haromszor, szakorvos, labor max a megyeszékhelyen, több a dohányos, az alkesz, korszerűtlenül táplálkoznak. S ha már gépjármű; vidéken is van autó, csak lehet sokkal régebbi(értsd szennyezőbb). Falun még elpöfög a 30 éves ikarus, addig ma már rég nem olyan szennyezőek az autók, mint az ólmozott benzines wartburgok idejében

nov. 9. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Bizony, a pestiek még nem éreztek szmogot amíg fűtési szezonban bele nem futnak a kisvárosi vagy falusi bűzbe, amikor mindent is eltüzelnek. Ráadásul a kertekben pl az alma, vagy más ami még érik mind ebben a káros anyagban fürdik. Olyan bűz van fűtési szezonban ami elviselhetetlen, ehhez hozzájön még ősszel az avarégetés nyáron kerti hulladék égetés kerti partik egymás hegyén hátán.
nov. 14. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!