Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vaskályhában mi okozza a...

Vaskályhában mi okozza a jellegzetes zuhogó, dübörgő hangot?

Figyelt kérdés
nov. 25. 21:33
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
91%
A kályhacső nyomáslengései, mikor még nagy lánggal ég a berakott anyag. A lángfront ezekben a kályhákban nem stabil, hanem gázdinamikai kapcsolatban van a berendezés belterével és a kéményben levő gázoszloppal.
nov. 25. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
75%
A kéményhuzatot hallod.
nov. 25. 23:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
44%

Igen, 2-es jól írja: a levegő áramlásának a sebességét lehet hallani.

Lehet, hogy 1-es is jól írja, de nekem egy kicsit magasnak és nem teljesen egyértelműnek tűnik.

A levegő meleg hatására tágul és ez a tágulás a cső, valamint a kémény irányában tud a legkönnyebben végbe menni, mivel itt a legkisebb az ellenállás. Csakhogy a kályhában több száz fok van, ellenben kint Igen Jelentősen (-5 – +15 ?) kisebb a hőmérséklet. És ilyen hőmérséklet különbségnél a nyomás jelentősen eltér. Tehát emiatt tényleg nyomás keletkezik, de nem a nyomás hangját hallod, hanem a nyomás általi hőkiegyenlítődésre való törekvésnek a hangját, (plusz a meleg levegő alapjáraton felfele megy, legalábbis felfelé tud a legkönnyebben menni).


(Valaki tudna linkelni olyan táblázatot, amiben a levegő tágulását lehet látni hőmérséklet függvényében, egészen 1.000 fokig?)

nov. 26. 03:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Kérdező - ez is egy "vaskályha", csak jobban adtak a felhangolására, ezért jobban is "dübörög":

[link]

nov. 26. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:

Kályhacsővel hajtott kerékpár:

[link]


Én az 1. válasz írója a 3. kérdéshez leírom a levegőre is jól használható állapotegyenletet, így megspórolva a kért táblázatot:

P*V = N*k*T


vagy ahogy a Wikipédián írják kissé más formában:

p*V = n*R*T

ahol

p a nyomás Pa-ban

V a térfogat m³-ben

n a gáz kémiai anyagmennyisége mol-ban

R az egyetemes gázállandó (8,314 J/(mol.K))

T az abszolút hőmérséklet K-ben


[link]

nov. 26. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

3-as vagyok.


Köszönöm 5-ös, viszont a" gáz kémiai anyagmennyisége mol-ban" adat aligha fog menni, mert ugye nem tudom a fából kiszökő(? Mi az ideillő szó?) gáz összetételét, így annak anyagmennyiségét sem.

nov. 28. 18:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:

#6 - közelítheted azzal, hogy az átmenő levegő oxigénje sztöchiometrikusan visz magával szenet és hidrogént a kiégő cellulózból.


Ha többféle verziót is figyelembe veszel, akkor rá fogsz jönni, hogy nem okoz drámai változásokat a füstgáz összetevőinek a változása, mert mindig rengeteg nitrogén megy mellette - az eredeti kérdésed meg úgyis a levegő tágulásával volt kapcsolatos!

nov. 28. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Hmm, valóban a levegő tágulását kérdeztem. Bocsánat! Kissé elkalandoztam.
nov. 28. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a válaszokat!

#1 Mi okozza a nyomáslengéseket? Az, hogy a lángfront nem stabil?

A jelenség értelmezhető -e úgy, hogy a kályha (amely gyakorlatilag egy acéldoboz) rezonátorként működik? Analógia: Helmholtz rezonátor.

#2 A kéményhuzat bár biztosan részt vesz a zajkibocsájtásban, nem hiszem hogy annak döntő részét képviselné.

#3

"Tehát emiatt tényleg nyomás keletkezik, de nem a nyomás hangját hallod, hanem a nyomás általi hőkiegyenlítődésre való törekvésnek a hangját, (plusz a meleg levegő alapjáraton felfele megy, legalábbis felfelé tud a legkönnyebben menni)."

Nem igazán értem, hogy milyen "hőkiegyenlítődésre való törekvés" - re gondolsz. Szerintem kialakul egy kvázi-állandósult állapot a nyomáseloszlásra és a hőmérsékleteloszlásra vonatkozóan.

#4 Érdekes. Vajon mennyi jelentősége van hogy ez propángázról üzemel, így a gázégőnél járulékosan egy gázáramlási zaj is megjelenik. Úgy vélem sokat számít, és végülis a barkácsolt csőszerkezet rezonátorként ezt a hangot is "felnagyítja".

#5 Érdekes, nem veszélytelen mutatvány. Mi az a cső, amit az öreg végig a kezében tart?

nov. 28. 22:55
 10/13 anonim ***** válasza:
28%
Hinni a templomban kell. Én tényekről beszéltem.
nov. 28. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!