Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet azt kiszámolni,hogy...

Hogy lehet azt kiszámolni,hogy egy sportos fejlett ember maximum milyen gyorsan fog tudni futni?(sprintelni)

Figyelt kérdés
Milyen fizikai határai vannak annak, hogy pl én 100km/órával tudjak szaladni, futni?
jan. 21. 09:19
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Sehogy, mert ennél sokkal összetettebb kérdés.
jan. 21. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Elég sok függ attól, hogy gyors, vagy lassú izomrostjai vannak többségben.
jan. 21. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ezernyi változó van a játékban, egészen a sejtszintű működésig. Ez nem jön ki egy másodfokú egyenlettel.
jan. 21. 11:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Ahogy előttem írják: szinte sehogy.

Azt gondolom, hogy a senki sem alkotott erről képletet, bár láttam már animációs videót gepárdról, hogy ők miért tudnam olyan gyorsan futni. Elképesztő egy szerkezet! És abban a videóban beszéltek arról is, hogy mik korlátozzák az embert a maximális sebességben. Már sok-sok éve láttam, így tehát valószínűtlen, hogy ilyen távlatban megtalálnám a videót (vagy dokumentumfilmet?), de a következőket tudom mondani:

- függ a felépítéstől - Minden ember más. Én például "béka lábú" vagyok. Az iskolákban mindig is kiemelkedő akrobatikus képességekkel rendelkeztem (minden osztályban én futottam a leggyorsabban). Gimnáziumban testnevelés órán a helyből távolugrás iskola rekordot instant 10-15 centivel megdöntöttem, mert béka pózba tudtam leérkezni, azaz maximálisan ki tudtam használni az emberi szerkezet adottságait (meg jól is belengtem előtte, mert ugye egy akrobatikus képességekkel rendelkező embernek van ehhez érzéke).

- továbbá függ az oxigén ellátástól is. Nem elég, hogy az ember csak úgy veszi a levegőt, mint minden bármi más alkalommal. Nem tudom, hogy nevezzem [azaz nem akarom saját szavammal elnevezni], de a maximális teljesítmény eléréséhez más kell. A vérplazmának kell megtelnie oxigénnel. Ezt pedig nem átlagosan kell csinálni. Olvass utána.

- Továbbá sehol sem elhanyagolható tényező a kialvás jelenléte.

- Valamint a megfelelő mennyiségű energiatartalékok.

- Az aktuális azonnal felhasználható (instant) kalória / enegia.

- Továbbá, hogy ne cipelj felesleges súlyt (zsírtartalék, ruhadarab, hosszú haj).

- A légellenállás (szél, öltözet (testhez simuló aláöltözet (már csak azért is, hogy ne dobálódjon a súly ide-oda (ez aerodinamika). Ebből a szempontból fontos még a nemenként az az 1-1(jó...ha úgy vesszük, akkor nőknél 2) szerv, ami rendesen kilenghet, tehát, hogy rendesen feszüljön ugyanezen ok miatt.))

- A dinamika Pontos érzékelése. Érezni, hogy Pontosan mikor kell mozdulni a Maximális teljesítmény eléréséhez.

- Irritáció mentesség - mert ugye egy szúnyogcsípés miatti viszketés miatt a fókusz elterelődik, másra is jut energia / figyelem, a teljesítmény nem lesz jó.

- Függ a talajtól, a cipőtől (hogy mennyire könnyű, mert nem csekély szerepe van - erőkar), a tapadástól. (Vannak, akik mezítláb futnak. Bennszülöttek.)

- De adok egy kulcsfontosságú tényezőt: Meggyőződésem szerint abból lehet a világ leggyorsabb futója, aki azért menekül lélekszakadtában(!) – Érezhető a megfogalmazáson keresztül? –, mert retteg a haláltól. A világbajnoki cím (a büszkeség, majd azontúl a pénzjutalom (esetleg igen-igen-igen mély szegénységből való kitörés (etiópia és hasonló afrikai országok)) elérésének Jelentősen Kisebb ösztönző ereje van, mint megmenekülni a haláltól (azok számára, akik nincsenek rá felkészülve - vallás miatt írom így, de ebbe nem megyek bele). Így, hiába van valakinek a legjobb alkata és stimmel minden, az adrenalin egy olyan boost-ot ad (tapasztalatból írom), amivel emberfelettinek mondható képességre lehet szert tenni (persze csak átmenetileg - bár azt nem tudom, hogy az adrenalin injekció milyen hatással van a szervezetre, de nélkülözhetetlennek tartom a legmagasabb szintű veszélytudatot - szervezet logikája), így tehát nem mindenkiből lehetne a világ leggyorsabb futója. Hogy ilyen adrenalinnal mennyire mehet el az ember úgy, hogy 100%-osan minden megvan, azon pedig nem okos dolog gondolkozni, mert mit értünk "ember" alatt? Ugyanis találtak 396 cm hosszú emberi csontvázat, nem egyet! Ugye érezhető, hogy jelentősen rosszabb adottságokkal is gyorsabb lenne az az ember, szinte kocogva lehagyná a leggyorsabb 180-190 nagy lábú élfutókat. (Ja igen, a láb hossza is döntő tényező.)


Egyenlőre ennyi tényező jutott eszembe. Láthatod ezek alapján, hogy az előttem lévők hozzászólásai mennyire, de mennyire megállják a helyüket. Ha annyira érdekel a téma, akkor beleáshatod magad...de a végtelenül sok változó tényező miatt a legbölcsebb meglátni, hogy ennek semmi értelme nincs.

jan. 22. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Két dolog kiszámolni azt a határértéket, aminél kisebb még éppen teljesíthető, nagyobb viszont nem, továbbá adni egy felső korlátot.

Az első konkrét és rendkívül bonyolult megfontolást (és nem csak számolást) igényel, a második egy kevés logikát.

1. Adott sebesség elérése adott erőkifejtést igényel. Mindegy, figyelembe vesszük-e a futás jellegzetességeit (sorozatos elrugaszkodás) vagy az emberi test működési mechanizmusait.

2. Az erőkifejtést izmok végzik, olyanok, amire egy jól fejlett emberi test esetén is lehet korlátokat mondani (például a lábizom nem lehet 30 cm átmérőjű, a szív pumpáló képessége - amitől az erőkifejtés függ - egy kétökölnyi szervé, és így tovább). Ezeknek van korlátja tehát.

3. Mivel a sebesség és az erő között lineáris az összefüggés, így a sebesség korlátos. A 100 km/óra sebesség meg sem közelíthető. Az ember adottságai messze elmaradnak a gepárdétól.

jan. 23. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!